20 marca w pracowniach Liceum Plastycznego obyła się uroczysta gala wręczenia nagród Regionalnego Konkursu Plastycznego „Spacer po wyobraźni". Konkurs organizowany był pod honorowym patronatem Starosty Wodzisławskiego i jest częścią obchodów 20-lecia Powiatu Wodzisławskiego. W artystycznych zmaganiach wzięło udział 98 uczniów z całego regionu. W tym roku młodzi artyści zmagali się z interpretacją słów W. Kandynskiego „Kolor jest siłą, która działa bezpośrednio na duszę i wprawia ją w drżenie", powstały wspaniałe i barwne dzieła. Komisja miała trudne zadanie wyłonienia spośród takiej ilości prac tych najwybitniejszych. Po wielu godzinach dyskusji 30 prac zostało zakwalifikowanych do wystawy, wyróżniono prace 4 uczestników: Zuzanny Dudek, Megan Durczok, Zuzanny Tkoczyk, Agaty Andryszczak. Komisja przyznała II miejsce Wiktorii Jarockiej a zdobywcą I miejsca został Jakub Peszke. Uroczystość uświetniła swoją obecnością prof. Elżbieta Kuraj z Instytutu Sztuki w Cieszynie, która wyraziła uznanie dla nagrodzonych.
Artur Markiel (II a) i Karolina Kubica (III a) zostali zakwalifikowani do ETAPU CENTRALNEGO Olimpiady Statystycznej. W finale Artur znalazł się wśród 10 najlepszych w Polsce, uzyskując tytuł: LAUREATA i Złoty Indeks, umożliwiający podjęcie studiów na wielu uczelniach w Polsce z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego.
W tegorocznych zmaganiach uczestniczyło 2600 uczniów. Podczas uroczystej gali z udziałem wiceministra edukacji Macieja Kopcia uhonorowani zostali ci, którzy osiągnęli najwyższe wyniki, tj. 30 najlepszych osób w kraju.
Gratulujemy Arturowi, Karolinie i opiekunowi - p. Grażynie Tytko.
W poniedziałek 26.03.2018 r. w naszej szkole świętujemy Dzień Hiszpański.
W programie m.in.:
- Degustacja potraw hiszpańskich w godz.8:50-13:20
- Nauka słówek hiszpańskich – 8:50 – 9:35 – sala 0.01
(osoby chętne do udziału prosimy o zgłaszanie się do p. Zofii Sekuły najpóźniej do piątku do godziny 10.30, liczba miejsc ograniczona - maksymalnie 20 osób)
- Prelekcja Pani mgr Aleksandry Hasior z ATH w Bielsku Białej pt: Popkultura Hiszpanii (muzyka, kino i sztuka hiszpańska) w godz.9:45-10:30 (klasa 1,a,b,c,) i 10:35-11:20 (klasa 2OS, 3OS, 1LP ) sala 0.01
- Prelekcja Pani mgr Anny Gryglaszewskiej z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pt: "Najważniejsi bohaterowie literatury hiszpańskiej okresu średniowiecza, renesansu i baroku." w godz.11:40-12:25 (klasa 2LP,2ca i 12:35-13:20 (klasa 2ed, 2b) sala 0.01
- Konkurs na najbardziej oryginalny strój hiszpański
Serdecznie Was zachęcamy do przebrania w strój hiszpański, tym bardziej, że przebranie w tym dniu będzie nagrodzone.
Prosimy delegatów wybranych przez poszczególne klasy o przybycie na 7. godzinie lekcyjnej na uroczyste zakończenie Dnia do sali 2.52.
Uczniowie Liceum Plastycznego i Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych rozpoczęli realizację transgranicznego projektu ze Slezskim Gymnazium w Opavie pt. „Lomography – an interesting way of learning".
Pierwsze dwudniowe spotkanie odbyło się 15 i 16 marca w Opavie, 40 uczniów z naszej szkoły poznawało czeskich kolegów ich szkołę oraz miasto. Gospodarze przygotowali dla nas liczne atrakcje, sportowe rozgrywki oraz ciekawą grę miejską, w której uczestnicy na podstawie mapy mieli odnaleźć poszczególne zabytki Opavy.
Projekt ma na celu poznanie dawnej techniki fotograficznej – Lomografii. Podczas kolejnych wspólnych aktywności uczestnicy będą brać udział w warsztatach i plenerach fotograficznych, najbliższy odbędzie się już od 23 marca w Pradze a kolejne w naszym powiecie oraz Jaworzynce.
Wśród zaproszonych do szkoły gości, którzy przekazywali swą wiedzę uczniom znaleźli się prof. dr hab. inż. Andrzej Tytko z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który opowiedział uczniom o kolejkach linowych, prof. dr hab. inż. Marek Lankosz, który mówił na temat zastosowania fizyki w medycynie oraz dr inż. Anna Szafarczyk, która poruszyła kwestię zagrożeń osuwiskowych. W „medycznym" bloku tematycznym udział wzięli m. in. dr inż. Aleksandra Niemiec-Cyganek – zastępca kierownika Pracowni Bioinżynierii Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im prof. Z. Religi z wykładem „Nauka a transplantologia – historia z sercem w tle", dr n. med. Katarzyna Adamczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego mówiła na temat medycyny estetycznej, a Dorota Kowalska, dyrektor PPOZ w Wodzisławiu Śląskim mówiła o specyfice funkcjonowania szpitali.
Dr Tadeusz Glenc – przedstawiciel firmy Testchem opowiedział uczniom o badaniu zawartości rtęci w środowisku, a dr Andreas Glenz – przedstawił profil działalności firmy Prevac, z kolei Dawid Stojanowski z WSTI w Katowicach przeprowadził zajęcia z robotyki.
Podczas VII Dnia Nauki odbył się również powiatowy konkurs dla uczniów szkół podstawowych „Starcie tytanów – czyli przedmioty ścisłe kontra uczniowie", pod Honorowym Patronatem Starosty Wodzisławskiego Ireneusza Serwotki. Największą wiedzą w konkursie popisał się Paweł Przybyła z SP w Gołkowicach. Drugie miejsce ex aequo przypadło Kamilowi Pawelcowi z SP1 w Wodzisławiu Śl. oraz Natalii Tomali z SP w Syryni, a na trzecim miejscu znalazł się Michał Bożek z SP1 w Wodzisławiu Śl. Ogłoszenie wyników „Starcia tytanów" uświetniły występy artystyczne uczniów „Tischnera".
W uroczystości wręczenia nagród w konkursie „Starcie tytanów" udział wzięli Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka, wicestarosta Danuta Maćkowska oraz przedstawiciele świata nauki, biznesu i medycyny.