„W ogóle nie spodziewałem się wejścia do finału – mówi skromnie. Gdy się o tym dowiedziałem , byłem przez moment w 100% szczęśliwy i usatysfakcjonowany. Tytuł finalisty daje mi tyle profitów: indeks na wszystkie kierunki, które rozważam po ukończeniu liceum, sto procent na maturze rozszerzonej z fizyki. Indeks „w kieszeni” jest dla mnie bardzo ważny, zważywszy, ile stresów i zdrowia poświęciłem, by go zdobyć”.
Finałowe potyczki trwały trzy dni. Wiedza i umiejętności uczestników były poddawane ostatecznej weryfikacji podczas codziennych 4,5 godzinnych sprawdzianów (zadanie doświadczalne + test teoretyczny). Organizatorzy zapewnili również sporo atrakcji: fascynujące wykłady naukowe, spotkanie w Muzeum Chopina, zwiedzanie Warszawy. Na ogłoszenie wyników przygotowano tort olimpijski z nazwiskami 5 najlepszych olimpijczyków tej edycji.
Arturze, jesteśmy z Ciebie dumni! Dziękujemy Tobie i Twojemu opiekunowi naukowemu Tadeuszowi Winklerowi! Dzięki Wam LO „Tischnera” znowu wśród najlepszych!
Niedawno uczniowie naszej szkoły mieli niebywałą okazję gościć na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Lekarsko–Dentystycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. Przedstawiamy krótką fotorelację z tej wizyty.
Laureat wspomnianej niedawno Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH” z przedmiotu fizyka, święci kolejne triumfy. Co więcej, Artur nie nadąża
z odbieraniem indeksów. Po powrocie z finału Olimpiady Fizycznej, po trzech godzinach snu, wyruszył do Wrocławia, by wziąć udział w finale XIV edycji Otwartego Międzyszkolnego Konkursu Fizycznego im. Bożeny Koronkiewicz 2018. Jak się okazało do śpiochów nie należy, bo nie przeszkodziło mu to w zajęciu zaszczytnego miejsca na podium. Prezentacją pod tytułem „Pomiar masy Ziemi za pomocą wahadła i Gwiazdy Polarnej” wywalczył sobie miejsce w gronie laureatów. Organizatorem konkursu jest X Liceum Ogólnokształcące im. S. Sempołowskiej, Politechnika Wrocławska oraz Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Objęty został patronatem Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Fizyczny hat-trick Artura dopełnia tytuł laureata I stopnia Konkursu "O złoty indeks Politechniki Śląskiej . Znalazł się wśród 10 najlepszych, uzyskał drugi najlepszy wynik oraz kolejny indeks! Gratulacje!!!
Tegoroczne obrony prac dyplomowych czwartej klasy Liceum Plastycznego odbyły się 9 i 10 kwietnia. Pierwszego dnia swoje projekty i realizacje ze specjalności projektowanie graficzne przedstawiło trzynaście osób. Drugiego dnia siedmioro dyplomantów z specjalizacji technik druku artystycznego prezentowało swoje prace graficzne i artystyczną wizję.
Na część praktyczną egzaminu dyplomowego składa się prezentacja pracy dyplomowej na wybrany przez ucznia temat, która jest owocem jego całorocznej pracy w wybranej specjalności. Podczas obrony każdy prezentuje także swoje prace rysunkowe i malarskie. Równolegle dla drugiej grupy odbywa się egzamin ustny z historii sztuki.
Wybrane tematy dyplomowe pozwalały na zaprezentowanie nabytych umiejętności jak i zainteresowań uczniów. Prezentacje były na wysokim poziomie i dotyczyły różnorodnych zagadnień.