"W upamiętnieniu ofiar Holokaustu nie chodzi o złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, ale o to, by świat skutecznie zapobiegał obecnemu ludobójstwu. Potworny los zgładzonych nigdy nie może się powtórzyć"
Oprócz zwiedzania obozów masowej zagłady nasi uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w ciekawych warsztatach prowadzonych przez Panią Aleksandrę Kalisz, których celem było pobudzenie refleksji nt. zachowania człowieczeństwa i norm społecznych w sytuacji zagrożenia życia.
Naukowa pasja, determinacja i kreatywność jaką wykazał się w bieżącym roku szkolnym ARTUR MARKIEL (IIA), otworzyła mu drogę na najlepsze uczelnie w kraju. Tym samym dołączył do grona ekskluzywnych młodych i utalentowanych osób, dla których otworem stoi nie tylko kariera zawodowa, ale i uniwersytecka.
Prawdziwy to zaszczyt zostać zaproszonym już w klasie II przez Rektorów renomowanych Uniwersytetów do podjęcia studiów (m.in. UJ, UM, ŚUM) i działalności naukowej.
Którą z uczelni wybierze Artur za rok? Czas pokaże. Tymczasem my jesteśmy bardzo dumni z Artura i zawsze gorąco mu kibicujemy!
Uczniowie Liceum Plastycznego i Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych wraz ze Slezkim Gimnazjum w Opawie realizują transgraniczny projekt pt. „Lomography – interesting way of learning", który potrwa od marca 2018 do lutego 2019 roku.
Źródło dofinansowania projektu to: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Fundusz Mikroprojektów 2014-2020 w Euroregionie Silesia w Programie INTERREG V-A Republika Czeska – Polska
Wartość całkowita projektu: €11596,83, dofinansowany w 85% z EFRR, współfinansowany z budżetu państwa RP w 5%.
Projekt realizowany będzie we współpracy z: Slezskim Gimnazium w Opavie
Główne cele projektu:
- teoretyczne oraz praktyczne poznanie techniki lomografii i za jej pomocą pokazanie piękna naszego powiatu i okolic, a także regionu naszych partnerów
- poznanie i rozpowszechnianie starej techniki fotograficznej – lomografii.
Uczestnicy projektu będą mieli okazję poznać popularny w latach 90 XX wieku nurt fotograficzny - lomography, który polega na wykonywaniu fotografii kompaktowymi aparatami typu Lomo. Narastająca popularność lomography jest odpowiedzią na mnogość otaczających nas idealnych, „wygładzonych" obrazów cyfrowych. Pozwala potraktować sam proces fotografowania z lekkim przymrużeniem oka oraz swoistą prostotą. Siłą fotografii wykonanych aparatami Lomo jest nie tylko specyfika obrazu, estetyka wynikająca z użycia materiałów światłoczułych oraz obiektywu o dość słabych parametrach optycznych, ale także klimat i historie towarzyszące powstawaniu samego zdjęcia.
Projekt realizowany będzie na terenie Polski i Czech. Spotkania będą miały charakter integracyjny. Ich celem będzie udział w warsztatach i plenerach fotograficznych na terenie Pragi, powiatu wodzisławskiego oraz Jaworzynki. Na Śląskim Uniwersytecie w Opawie młodzież weźmie udział w wykładzie na temat kompozycji obrazu fotograficznego. Wśród uczestników projektu ogłoszony zostanie również konkurs fotograficzny, a jury w postaci uczniów, nauczycieli i rodziców, zagłosuje na najciekawsze fotografie. Doskonałą okazją do zaprezentowania powstałych fotografii będzie wspólna wystawa w opawskiej galerii OKO. Uczniowie będą mogli nie tylko zobaczyć efekty swojej pracy, ale również podzielić się własnym doświadczeniem zdobytym w trakcie realizacji zadań. Oprócz działań fotograficznych towarzyszyć młodzieży będą różnego rodzaju aktywności sportowe tj. piłka nożna, badminton, baseball, fitness oraz wędrówki szlakami górskimi. Zakończenie polsko-czeskiego projektu odbędzie się w Wodzisławiu Śląskim. Podczas konferencji podsumowującej uczniowie zaprezentują swoje prace na wystawie fotograficznej oraz nastąpi rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego i wręczenie nagród.
Korzyści płynące z udziału w projekcie są bardzo szerokie, bo oprócz zdobytej wiedzy i doświadczenia fotograficznego młodzież będzie miała okazję poznania wielu ciekawych osób, ich języka i bogactwa kultury. Przede wszystkim jednak wierzymy, że powstałe przyjaźnie polsko-czeskie będą trwać i przynosić owoce przez wiele długich lat.
Ze względów organizacyjnych egzamin wstępny do klasy pierwszej Liceum Plastycznego zostanie przeprowadzony w dniach 8 i 9 czerwca:
XX Powiatowy Konkurs Ekologiczny dowiódł, że dla uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. J. Tischnera dziedzina ekologii praktycznie nie ma tajemnic. Drużyna w składzie: Olimpia Piecha, Olga Pawlak z kl. 2c oraz Artur Markiel z kl. 2a zajęła II miejsce w Powiecie Wodzisławskim (tuż za drużyną ZST i przed drużynami I Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śląskim).
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!
Zwieńczeniem konkursu było sadzenie drzew przez samorządowców i przedsiębiorców. W uroczystościach udział wzięli mi.in. pan Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka i pani wicestarosta Danuta Maćkowska.