Zapraszamy do udziału w VI Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego dla gimnazjalistów i uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych odbywającym się pod honorowym patronatem Starosty Wodzisławskiego. Tegoroczna edycja konkursu odbędzie się 28 marca w Szkole Podstawowej nr 4 w Pszowie. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 3 marca 2019r. Więcej szczegółów w regulaminie.
31 stycznia w murach Liceum Plastycznego w Wodzisławiu Śl. odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Lomography – interesting way of learning". W uroczystości wzięli udział polscy i czescy uczniowie zaangażowani w projekt, ich opiekunowie oraz zaproszeni goście: Członek Zarządu Powiatu Wodzisławskiego Pani Kornelia Newy, Zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty Pani Agnieszka Lepiorz, Kierownik Referatu Projektów Edukacyjnych Pani Barbara Kiermas-Langer oraz koordynatorka projektu po stronie czeskiej Pani Katka Hertlova.
Celem konferencji było podsumowanie wszystkich zrealizowanych działań oraz przedstawienie ich efektów. Okazało się, że w czasie trwania projektu przez cały rok działo się bardzo dużo. Odbyły się plenery fotograficzne w Opavie, Pradze, Wodzisławiu Śl. i Jaworzynce, nocki fotograficzne, wykłady i warsztaty min. na Uniwersytecie Śląskim w Opavie. W wodzisławskiej szkole powstała profesjonalna ciemnia oraz zakupione zostały aparaty fotograficzne Lomo. To wszystko pozwoli uczniom specjalizować się w fotografii kompaktowej. Jednak najważniejszym efektem zrealizowanego projektu, było poznanie kultury i tradycji obu krajów oraz zawiązanie i zacieśnienie więzi pomiędzy uczniami z Polski i Czech. I to zostało w pełni osiągnięte!
JAK WYGLĄDA PRACA DZIENNIKARZA RADIOWEGO?
JAKIE TRZEBA MIEĆ PREDYSPOZYCJE DO WYKONYWANIA TEGO ZAWODU?
JAK ZDOBYĆ POTRZEBNE DOŚWIADCZENIE?
Na te pytania, i wiele innych, odpowiadała Monika Sokołowska, dziennikarka pracująca w lokalnym Radiu 90.
W minioną środę spotkała się z klasami medialnymi, by opowiedzieć o swojej pracy.
Rozpoznawalny głos, ujmująca osobowość i pasja – tak można scharakteryzować panią Monikę.
Podczas spotkania z młodzieżą zdradziła kilka tajników zawodu. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda dzień w redakcji radiowej, przygotowanie materiałów do emisji czy montaż. Mogli także spróbować swych sił w pracy z mikrofonem – poćwiczyć dykcję, przeczytać wiadomości i prognozę pogody. Było to dla nich niezwykle cenne doświadczenie.
Pani Monika Sokołowska w swoich wypowiedziach podkreślała, że dobry dziennikarz musi lubić ludzi, interesować się ich problemami i uważnie słuchać tego, co maja do powiedzenia. To najprostszy przepis na to, by odnieść sukces w tym zawodzie.
Uczniowie naszej szkoły gościli na na przejmującym spotkaniu w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim 25 stycznia z Sylwią Winnik - autorką książki "Dziewczęta z Auschwitz". Pochodząca z Ząbkowic Śląskich autorka zebrała w książce przejmujące wspomnienia dwunastu kobiet, które przeżyły piekło niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
Książka opowiada o losach kobiet, które trafiły do obozu w wieku kilku lat lub na skraju dorosłości. Zawiera także historię bohaterki, która urodziła się w Auschwitz, a swoją przeszłość rekonstruuje na podstawie wspomnień matki. Reportaż wzbogacają zdjęcia ze zbiorów prywatnych rodzin bohaterek z okresu zanim trafiły do obozu oraz ilustracje z archiwum Muzeum w Auschwitz, wśród nich m.in. fotografie wykonane przez esesmana z albumu znalezionego przez więźniarkę Lili Jacob. Książka jeszcze przed premierą znalazła się w zestawieniu TOP 100 Empiku.
W czwartek 31.01 odbył się wernisaż wystawy uczennic Liceum Plastycznego. Prace Pauliny Czuchowskiej, Alicji Kozik, Magdaleny Kubicy i Barbary Bugdol można oglądać do niedzieli 03.02 w galerii Nostalgia w Wodzisławiu Śl. Niedziela to szczególny dzień, bo wystawa kończy się finisażem o godzinie 14:00, na który serdecznie zapraszamy. Wystawa prezentuje dotychczasową pracę twórczą z grafiki, rysunku i malarstwa. Wierzymy, że wystawa to bodziec do dalszego rozwoju oraz możliwość pokazania swoich prac szerszej publiczności. Gratulujemy.