W dniu 13 lutego zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim a Sądem Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim.
Porozumienie podpisali Dyrektor ZSP w Wodzisławiu Śląskim Wojciech Komorek oraz Wiceprezes Sądu Rejonowego Sędziego SR Beata Domagała.
Celem współpracy jest stworzenie uczniom II LO, Liceum Plastycznego oraz Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych możliwości poszerzenia wiedzy z wybranych dziedzin prawa, zapoznania ze specyfiką pracy sędziów oraz zasad funkcjonowania sądu.
Uczniowie klas humanistycznych (europejskiej, medialnej, a w przyszłości prawniczej) skorzystają z pewnością z zajęć prowadzonych przez pracowników sądu, natomiast uczniowie klas Liceum Plastycznego oraz Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych będą mieli możliwość zapoznać się z zagadnieniami z zakresu prawa autorskiego. Ponadto prace uczniów Liceum Plastycznego oraz OSSP będą eksponowane w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim.
Oj, nie łatwy wybór będzie miało Jury tegorocznego konkursu "Spacer po wyobraźni”. 199 uczestników przyjechało 08.02 do Liceum Plastycznego, aby zmierzyć się z zadaniem malarskiej interpretacji pejzażu i autoportretu. Temat przewodni do końca był tajemnicą. W tym roku inspiracją była twórczość Stanisława Wyspiańskiego.
Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe – młodszych uczniów szkół podstawowych, realizujących temat pejzaż oraz uczniowie gimnazjum, którzy interpretowali autoportret. Wszyscy byli znakomici. Nie możemy się doczekać wyników, które zostaną ogłoszone na oficjalnym zakończeniu konkursu 5 kwietnia. A tymczasem pozostają nam zdjęcia. Reportaż fotograficzny przygotowała uczennica 3LP Magdalena Kubica.
Setna rocznica odzyskania niepodległości zainspirowała uczennicę klasy III b Krystynę Nogę do zbadania losów polskiego bohatera amerykańskiej niepodległości tj. Kazimierza Pułaskiego. Nawiązała ona kontakt z hrabstwem Pułaskiego w stanie Missouri, by przygotować prezentację w której zderzyła informacje z polskich i amerykańskich źródeł na jego temat.
Obchody setnej rocznicy poprzedziła w naszej szkole Niepodległość na językach, czyli spotkanie uczniów naszej szkoły i gości z zaprzyjaźnionej szkoły bilingwalnej w Radlinie. Wystąpili uczniowie, nauczyciele i goście, ale tylko Krystynę docenili za oceanem….
Amerykanie będąc pod wrażeniem jej dociekliwości i osobowości opublikowali notatkę z której wynika, że dzięki jej inicjatywie ponownie zainteresowali się postacią Pułaskiego. Krystyna przywróciła go do życia!
Władze hrabstwa stwierdziły:
“Her decision to share Pulaski’s legacy with a new generation partially inspired our decision to bring him back to life and back into the minds of Pulaski County, Missouri’s residents and to those visiting our county through Casimir.”
W dniach od 13 do 19 stycznia 2019 roku grupa sześciu uczniów oraz dwoje nauczycieli naszej szkoły uczestniczyło w pierwszej z pięciu zaplanowanych wizyt w ramach projektu Erasmus+ “Entrepreneurship and language matters in life. Developing resourcefulness among students; learning how to set up a business”.