W ostatnim tygodniu kwietnia nasza młodzież z klas 2A i 2B wróciła z obozu naukowego nad morzem. Ależ było fajnie! Od niedzieli do piątku rozwijaliśmy się i dawaliśmy upust naszym zamiłowaniom literackim, kulturowym, językowym, sportowym i towarzyskim. Po codziennej pobudce i biegu po plaży – w doborowym towarzystwie naszego wuefisty – uzupełnialiśmy kalorie pysznymi śniadaniami, by móc intensywnie myśleć na lekcjach. A popołudnia wypełniały gry zespołowe, pląsy i tańce nasze i latawców na niebie. Podczas pobytu zwiedziliśmy cudowne miasto Gdańsk, w którym zabawiliśmy do późna, gdyż przedłużyło się przyjęcie urodzinowe samego Szekspira w jego teatrze. Artysta podjął swoich gości spektaklem pt. Sen nocy letniej w wykonaniu grupy artystów z Kijowskiego Narodowego Teatru Akademickiego a następnie pysznym śmietanowym tortem! Pogoda ducha nie opuszczała nas nawet wtedy, gdy temperatura powietrza spadała do 4°C!
W dniu 3 maja 2024 r. poczet sztandarowy reprezentował naszą szkołę w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja. Miejskie uroczystości rozpoczęły się przy Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim o godzinie 10:30, następnie miał miejsce przemarsz do Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny. Po niej uczestnicy udali się pod pomnik Powstańców Śląskich w celu złożenia kwiatów i oddania hołdu bohaterom.
Tymi słowami 26 kwietnia w Wodzisławskim Centrum Kultury rozpoczęło się uroczyste pożegnanie uczniów klas maturalnych. W akademii wzięli udział tegoroczni absolwenci LO i LSP, dyrekcja szkoły, nauczyciele, rodzice oraz goście: Członek Zarządu Powiatu Wodzisławskiego Pan Marek Hawel, ks. Prałat Bogusław Płonka, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Monika Drobny, zastępca przewodniczącej Rady Rodziców Pani Renata Szuścik-Brzeziok oraz skarbnik Rady Rodziców Pani Beata Kałusek. W tym roku świadectwo z wyróżnieniem otrzymało 20 absolwentów: Zuzanna Augustyniak, Oliwia Bander, Paweł Garbowski, Julia Mika, Dominika Banko, Maksymilian Kołek, Wiktoria Lodowska, Aleksandra Potracka, Tomasz Posanow, Julia Borek, Karolina Łuska, Marta Pawliczek, Mikołaj Rduch, Maja Skupnik, Anna Słupek, Agata Wallach, Wiktoria Tobiczyk, Julia Berger, Amelia Bała i Vanessa Czekała.
Jak co roku, szczególnie wyróżniający się absolwenci otrzymali tytuł i statuetkę PROSPERO:
- w kategorii „NAUKA”: Zuzanna Augustyniak, Oliwia Bander, Julia Mika, oraz Agata Wallach,
- w kategorii „AMBASADOR SZKOŁY”: Anna Słupek,
- w kategorii „TEATR” Julia Berger,
- w kategorii „TANIEC” Zuzanna Wójtowicz,
- w kategorii „SPORT” Dominika Banko,
- w kategorii „SZTUKI WIZUALNE Aleksandra Herok.
Akademię uświetniły występy naszych uzdolnionych uczniów i nauczycieli. W wykonaniu naszej absolwentki Zuzanny Wójtowicz, dwukrotnej mistrzyni Europy w balecie, mogliśmy zobaczyć taniec współczesny, Emilia Fibic, wicemistrzyni Polski w tańcu latynoamerykańskim i jej partner Wiktor Pawelec zaprezentowali taniec towarzyski, natomiast nasza nauczycielka LSP, zwyciężczyni „Szansy na Sukces” wykonała utwory: „Drogowskazy”, „Dream a little dream” oraz „Nie poddam się…”. Program poetycki wykonali uczniowie klas: IIIA, IIC i IB.
Dziękujemy naszym absolwentom za wspólne lata. Gratulujemy wyników w nauce i życzymy powodzenia w odważnym realizowaniu dalszych osobistych celów i ambicji.
26 kwietnia mieliśmy niezwykłą okazję uczestniczyć w dwóch ważnych dla Liceum Sztuk Plastycznych wydarzeniach: rozdaniu nagród w konkursie malarskim "Spacer po wyobraźni 2024" oraz wernisażu prac dyplomowych tegorocznych absolwentów Plastyka. Obie uroczystości odbyły się w Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim. Prezentowane prace dyplomowe to przekrój różnych technik i doświadczeń zdobytych przez okres pięciu lat w szkole z zakresu specjalizacji: projektowanie graficzne i techniki druku artystycznego.Tematyka prac obejmuje ilustracje, plakaty oraz identyfikację wizualną firm związanych z modą, renowacją mebli oraz z biżuterią. Pojawiły się także prace inspirowane grami komputerowymi, a także bardziej osobiste opowieści i reflekse naszych absolwentów. Egzamin dyplomowy to ważny czas, który jest podsumowaniem wysiłku włożonego podczas pieciu lat nauki, dlatego bardzo sie cieszymy, gdy ten czas staje się dla naszych absolwentów początkiem ich drogi artysycznej i zawodowej.
Taki sam początek drogi artystycznej, mamy nadzieję, rozpoczęli laureaci naszego konkursu "Spacer po wyobraźni", który Liceum Sztuk Plastycznych organizuje już po raz siódmy. Cieszymy się, że konkurs co roku przyciąga osoby utalentowane i pełne pasji do sztuki. Gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz ich nauczycielom prowadzącym. Zapraszamy do ucziału w następnych edycjach.
„Podziwiam, jak wiele można powiedzieć samym krajobrazem, jakich przeżyć dostarczyć. Cenię malarzy, którzy malują, żeby zwrócić na coś naszą uwagę. Zawsze silnie odczuwam ten zachwyt malarza dla miejsca, w którym się znalazł.”
Andrzej Barański
W tegorocznej edycji konkursu chcieliśmy zwrócić uwagę młodych malarzy na istotę i rolę pejzażu w malarstwie.Uczestnicy wykazali się niezwykłą kreatywnością, prezentując różnorodne wizje i interpretacje tematu. Po starannej analizie wszystkich zgłoszeń, komisja konkursowa w składzie: Przewodnicząca Konkursu: Marta Lach oraz członkowie: Grzegorz Mitręga, Małgorzata Bedanrczuk-Bukowska dokonała wyboru zwycięzców. Poniżej przedstawiamy uzasadnienie wyboru oraz ogłaszamy laureatów.