25 kwietnia w Wodzisławskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego dla tegorocznych maturzystów. Towarzyszyło jej wyjątkowe przesłanie zaczerpnięte z myśli Księdza Profesora Józefa Tischnera: "Człowiek jest nieustannym stawaniem się" – słowa, które stały się mottem tego wzruszającego dnia.
Podczas ceremonii wręczono Nagrody Prospero oraz uhonorowano uczniów, którzy uzyskali świadectwa z wyróżnieniem – znak konsekwencji, wytrwałości i najwyższych aspiracji. Szczególne gratulacje skierowano również do rodziców, którzy wspierali młodych ludzi w ich wieloletniej drodze ku wiedzy i dojrzałości.
Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością Pani Barbara Chrobok, Wicestarosta Powiatu Wodzisławskiego, której słowa pełne ciepła i nadziei dopełniły podniosłą atmosferę wydarzenia.
Wyjątkowym akcentem artystycznym był spektakl ukazujący wędrówkę człowieka przez wieki – od pierwszych kroków ku rozumieniu siebie aż po współczesne dylematy egzystencji. W tej niezwykłej opowieści nie mogło zabraknąć postaci Księdza Tischnera, przypominającej, że rozwój wewnętrzny jest nieustannym procesem poszukiwania prawdy i sensu.
Był to dzień pełen dumy, wzruszeń i refleksji – dzień, który dla wielu stanie się symbolicznym początkiem nowego etapu życia.
Czy sztuka potrafi przekraczać granice? Udowodniliśmy, że tak!
Nasze niezwykle utalentowane uczennice z Liceum Sztuk Plastycznych osiągnęły wielki sukces podczas V Międzynarodowego Konkursu Sztuk Wizualnych "Rozwiązywanie tajemnicy malarza Ģedertsa Eliassa", który odbył się na Łotwie. To prestiżowe wydarzenie artystyczne co roku przyciąga młodych twórców z całego świata. Uczestnicy stają przed wyzwaniem: zmierzyć się z twórczością jednej z najważniejszych postaci łotewskiego malarstwa XX wieku i na nowo odczytać jego przesłanie.
Nasi reprezentanci nie tylko sprostali temu zadaniu – zdominowali konkurs, zajmując czołowe miejsca i zdobywając liczne wyróżnienia!
W kategorii malarstwa (16–18 lat) osiągnęliśmy pełne podium:
• I miejsce – Kinga Jonderko
• II miejsce – Anna Pawlas
• III miejsce – Konstancja Sołtys
Dodatkowo specjalne wyróżnienia – SIA Nordcrunch simpātiju balva oraz SIA "Kanclers" simpātiju balva – otrzymały:
• Hanna Jezusek
• Emilia Ryborz
• Pola Trepka
• Anna Mazurek
W kategorii grafiki (16–18 lat) również mamy powód do dumy:
• I miejsce – Nadia Pinior
W grafice cyfrowej (16–18 lat) sukces odniosła:
• III miejsce – Emilia Rek
Młodsze artystki z kategorii 13–15 lat także błyszczały, zdobywając wyróżnienia:
• Sylwia Prusko
• Emilia Burda
• Mariia Goncharova
To niesamowity dowód na to, że talent, pasja i ciężka praca naszych uczniów potrafią rozbłysnąć na międzynarodowej scenie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za dostarczone emocje, inspirację i prawdziwie artystyczne wzruszenia. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatkom, nauczycielom i życzymy dalszych sukcesów! Niech sztuka zawsze będzie Waszym kompasem i siłą w odkrywaniu kolejnych tajemnic!
16 kwietnia wieczorem mieliśmy szansę przeżyć coś absolutnie niezwykłego – spektakl "Skazany na bluesa" w Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Już od 11 lat ta historia rozbrzmiewa na deskach sceny, a jednak wciąż potrafi poruszyć najgłębsze struny naszych serc. Śląska godka, żywa muzyka legendarnego zespołu Dżem i przede wszystkim – poruszająca opowieść o Ryśku Riedlu: człowieku rozdartym między wolnością a własnymi demonami. Przyjaźń, miłość, marzenia i... ta niełatwa walka z samym sobą, nie zawsze wygrana.
To nie był tylko spektakl – to była lekcja życia. Prawdziwa, szczera, śląska. I ważne przesłanie, które długo jeszcze zostanie z nami:
"Nie tykej tego g..." – bo czasem wystarczy jeden krok, by się zgubić.
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zobaczyć tej historii na żywo – gorąco polecamy. Bo niektóre lekcje trzeba przeżyć sercem.
Fotografie: Teatr Śląski
Z radością ogłaszamy wielki sukces Alicji Ptak, uczennicy naszej szkoły, która podczas eliminacji rejonowych 70. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Bielsku-Białej sięgnęła po I miejsce w turnieju poezji śpiewanej!
Jej niezwykły talent, wrażliwość i sceniczna charyzma oczarowały jurorów i publiczność, otwierając przed nią drogę do finału wojewódzkiego.
Alicja udowodniła, że marzenia spełniają się tam, gdzie spotykają się pasja, ciężka praca i odwaga. Gratulujemy i trzymamy mocno kciuki za kolejne sukcesy!
23 kwietnia był dla miłośników muzyki klasycznej dniem pełnym wrażeń. Grupa uczniów z naszej szkoły, pasjonująca się muzyką poważną, miała niepowtarzalną okazję uczestniczyć w koncercie edukacyjnym w prestiżowej sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Pod mistrzowską batutą Vladimira Fanshila orkiestra przeniosła słuchaczy w czasy Mozarta, wykonując trzy wyjątkowe dzieła austriackiego kompozytora:
Uwerturę do opery Czarodziejski flet,
XXIII Koncert fortepianowy A-dur KV 488 oraz
XXXV Symfonię D-dur KV 385, znaną jako „Haffnerowską”.
Szczególne emocje wzbudził występ młodej, zaledwie osiemnastoletniej pianistki Anahit Stelmashovej, której interpretacja koncertu fortepianowego zachwyciła nie tylko wrażliwością, ale i dojrzałością muzyczną. Jej gra sprawiła, że publiczność niemal wstrzymała oddech.
To wydarzenie było nie tylko lekcją historii muzyki, ale także niezapomnianym doświadczeniem estetycznym i inspiracją do dalszego odkrywania świata dźwięków.
Gdyby Bolesław Chrobry mógł zobaczyć nasze escape roomowe zmagania pod tytułem Tajemnice Królestwa Bolesława Chrobrego, pewnie poklepałby nas po ramieniu (albo po zbroi). Drużyny czteroosobowe musiały wykazać się nie tylko historyczną wiedzą, ale też zdolnością pracy zespołowej – choć momentami wyglądało to bardziej jak „burza mózgów na sterydach”.
Najpierw układanie puzzli z koronacją, potem zaglądanie do starych ksiąg (nic się nie rozsypało, sukces!), a później podchwytliwa zagadka ze skrzyniami, gdzie tylko jeden tekst prowadził do legendarnego miecza Szczerbca – nie mylić z plastikowym mieczykiem z dziecięcej zabawy. Kulminacją było rozpoznanie obrazu koronacji, co wymagało więcej skupienia niż poniedziałkowa lekcja matematyki.
Wszyscy wyszli pełni wrażeń, historycznych faktów i przekonania, że Bolesław Chrobry naprawdę miał talent do robienia zamieszania – zarówno w historii, jak i w naszej szkole!
Zwycięskie drużyny: Amelia Pojda i Hanna Szymańska z kl. 2E oraz Wiktoria Szolc i Filip Tarabura z kl. 3H.
Odbył się także konkurs wiedzy o pierwszych Piastach, w którym wzięło udział 16 dwuosobowych drużyn. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością dziejów Mieszka I, Bolesława Chrobrego i ich potomków.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce: Weronika Gonsior i Maciej Głazik z klasy 4D
II miejsce: Kacper Polnik i Piotr Szymura z klasy 3C
III miejsce: Anna Mazurek i Ewelina Rudzka z klasy 3BLSP
Gratulujemy wszystkim uczestnikom – pokazaliście, że historia wcale nie musi być nudna, a duch rywalizacji i dobra zabawa idą w parze!