Miło nam poinformować o wysokich wynikach jakie otrzymali nasi uczniowie w konkursie języka angielskiego FOX.
Martyna Irczyk z klasy 2A uzykała bardzo dobry wynik, zajmując 1 miejsce w powiecie i 3 w regionie.
Nagrody pocieszenia otrzymali Franciszek Adamek z klasy 2A oraz tegoroczna maturzystka Aleksandra Potracka. Serdecznie gratulujemy wygranych!
23 maja uczniowie klas 3A i 3C wzięli udział w wykładach, prelekcjach, pokazach zorganizowanych przez Uniwersytet Jagielloński i Politechnikę Krakowską. Najpierw uczniowie zwiedzili Muzeum Anatomii CMUJ i wysłuchali ciekawej prelekcji, którą przeprowadził Pan dr Jacenty Urbaniak. To miejsce szczególne. Ponad 2 tysiące preparatów… ludzkiego ciała. Robi wrażenie. Tu zabiera się uczniów klas, które ukończyły kurs anatomii i fizjologii na poziomie rozszerzonym. Wielu z nich myśli o zawodzie związanym z medycyną. W salach muzealnych mają możliwość skonfrontować swoją wiedzę i wyobraźnię z rzeczywistością. Następnie wysłuchali wykładu zatytułowanego "Bioarcheologia pochówków ludzkich od czasów najdawniejszych po współczesne". Wykład wygłosiła doc. Anita Szczepanek. Przedstawiła zagadnienia dotyczące eksploracji, analizy antropologicznej oraz rekonstrukcji zwyczajów pogrzebowych związanych ze składaniem zmarłych w grobach zbiorowych.Kolejną atrakcją była wizyta w Collegium Medicum UJ, gdzie młodzież uczestniczyła w badaniach medycznych, pokazach i eksperymentach. Ostatni etap naszej wycieczki to wizyta w Kampusie Politechniki Krakowskiej, gdzie uczniowie zostali zapoznani z ofertą edukacyjną Politechniki. Zwiedzając pracownie uczestnicy wycieczki mieli okazję zapoznać się z pracami badawczymi, które są tam prowadzone.
W ramach zajęć warsztatowych uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zajęcia samoobrony przeprowadzili policyjni instruktorzy. Uczniowie podczas zajęć wysłuchali najważniejszych zasad bezpieczeństwa, mundurowi opowiedzieli także o sytuacjach i zachowaniach, które mogą być ryzykowne. Uczniowie uczyli się, jak właściwie reagować w sytuacjach dla nich niebezpiecznych. Uczestnicy poznali przydatne chwyty obezwładniające oraz najlepsze sposoby obrony przed atakiem napastnika, a także dowiedzieli się, jakich używanych na co dzień przedmiotów można użyć do samoobrony.
W dniach 21-23 maja w malowniczych Rudach odbył się trzydniowy plener malarski klasy czwartej LSP. Plener rozpoczął się od serdecznego powitania przez Pana Grzegorza Tomasiaka, który wprowadził nas w fascynującą opowieść o życiu Cystersów. Usłyszeliśmy ciekawą historię tego miejsca wraz z barwnymi anegdotami. Zwiedzanie zakończyło się wizytą na wystawie malarstwa Marcina Świądra. Drugi dzień upłynął pod znakiem intensywnej pracy twórczej. Malownicze krajobrazy Rud stały się tłem dla licznych szkiców i obrazów. W przerwach między pracą, toczyły się interesujące rozmowy na temat sztuki, technik malarskich i zainteresowań. Był to czas integracji, wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia. Rudy to miejsce bogate w historię i piękno, które stało się dla nas źródłem nowych inspiracji i motywacji do dalszej pracy. Zapraszamy do fotorelacji z wycieczki.
STUDACT to międzynarodowy projekt badawczy, dotyczący edukacji globalnej i szeroko rozumianego zaangażowania młodych ludzi w globalne problemy.
Globalna edukacja obywatelska (GCE), znana w Polsce przede wszystkim jako edukacja globalna, jest kluczowym zadaniem, które ma zostać wykonane do 2030 r. w ramach tzw. Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Edukacja ta ma potencjał do przekształcenia systemów edukacji, umożliwiając uczącym się budowanie bardziej pokojowych, tolerancyjnych, integracyjnych i bezpiecznych społeczeństw. Jednak bez systematycznych badań, które pokazałyby, w jaki sposób jest ona rozumiana przez uczniów, nie ma nadziei na prawdziwy postęp do 2030 r.
Projekt STUDACT jest koordynowany przez Israel Institute of Technology (Technion) w Hajfie, a w Polsce jest realizowany przez Uniwersytet Jagieloński w Krakowie. Liderką projektu jest prof. Miri Yemini, natomiast w Polsce projektowi patronuje prof. Katarzyna Jasikowska.
W lutym tego roku gościliśmy w naszej szkole Panią dr Martynę Elerian, która przeprowadziła badania dotyczące edukacji globalnej w wybranych grupach dyskusyjnych uczniów II LO i LSP. Badaniem tym obięto uczniów spośród kilku szkół w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Niemczech i Włoszech. Raport zostanie udostępniony szkole pod koniec roku 2024.
Podczas pobytu w naszej szkole, Pani dr Martyna Elerian przeprowadziła dodatkowo warsztaty z elementami wykładu z zakresu Edukacji Globalnej dla uczniów klasy 1C oraz zaproszonych uczniów SP1 w Wodzisławiu Śląskim oraz w języku angielskim dla klasa 3A i 3B.
W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy podziękowanie za udział w badaniach od liderki projektu - Pani prof. Miri Yemini.