Serdecznie zapraszamy na wystawę Dominika Adamczyka, która ma miejsce w Ośrodku Kultury w Olzie. Dominik jest uczniem klasy 4 LSP, charakteryzującym się dużą pasją i niespotykaną umiejętnością badania tematu. Tym razem obiektem zainteresowania stały się kwiaty. Wcześniejsze doświadczenia rzeźbiarskie, które rozwijał w Ognisku Plastycznym w Rydułtowach, wykorzystał tworząc prace ekspresyjne i dynamiczne.
Bardzo nam miło poinformować wszystkich uczniów II LO i LSP w Wodzisławiu Śląskim o rozpoczęciu realizacji projektu ‘Generations Cycling for Inclusion & Climate Action’ Erasmus+. W projekcie, którego koordynatorem jest zaprzyjaźniona hiszpańska szkoła - Alhama High School, Corella, Navarra, współpracujemy ze szkołami z Hiszpanii (IES Tierra Estella, Estella, Navarra), Portugalii (Escola Secundária de Azambuja, Azambuja) oraz Irlandii (Newtown High School, Waterford). Dodatkowo przy realizacji projektu współpracują z nami dwie organizacje zrzeszone w Europejskiej Federacji Cyklistów: z Irlandii (Cyclists.ie, The Irish Advocacy Cycling Network) i Hiszpanii (Biciclistas de Corella, Navarra).
Działania projektowe zakładają współpracę nie tylko wśród uczniów szkół i instytucji zaangażowanych w jego realizację, ale wyjście poza mury placówki, uczenie się od starszych pokoleń poprzez wspólne aktywne spędzanie czasu poprzez warsztaty kulinarne, ogrodnicze czy wycieczki piesze i rowerowe.
Projekt zakłada działalność w kilku głównych obszarach:
- integracja międzypokoleniowa - uczenie się od starszego pokolenia;
- zrównoważona mobilność - promowanie wśród uczniów i mieszkańców miasta ekologicznych sposobów przemieszczania się;
- działania ekologiczne - akcje sprzątania terenów zielonych, sadzenie drzew, podnoszenie świadomości ekologicznej;
- integracja społeczna – włączanie w aktywności projektowe osób niepełnosprawnych, starszych, ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
- budowanie wspólnoty – budowanie poczucia wspólnoty wśród ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, płci oraz potencjale intelektualnym.
Zapraszamy uczniów zainteresowanych zaangażowaniem się w realizację projektu na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się w najbliższy piątek, 21 października o 12.25 (6 godzina lekcyjna) w sali 0.01.
Nazwać coś to oddalić się od istoty rzeczy nazwanej. Nazwać coś to rozminąć się z tym, co się nazwać usiłowało.
15 września 2022 r. klasa 4LSP wybrała się na niezapomnianą podróż po twórczości Zdzisława Beksińskiego. W tym dniu odbyła się ważna dla nas artystów wyprawa po świecie surrealizmu. Co więcej, zaczerpnęliśmy ogrom inspiracji i niezapomnianych przeżyć. Podróż do Tyskiego muzeum Tichauer, gdzie odbywała się wystawa "Beksiński na Śląsku" nie należała do najprostszych - ciężkie warunki pogodowe oraz problemy z transportem PKP na szczęście udało się przezwyciężyć!
Podczas zwiedzania wystawy obrazów Zdzisława Beksińskiego towarzyszyła nam niepokojąca, a zarazem hipnotyzująca muzyka, która skłaniała nas do odczuwania emocji wywołanych przez oglądane obrazy. Całe wydarzenie było idealnie zorganizowane: ekspozycja liczyła 55 oryginalnych obrazów artysty, towarzyszyła jej obszerna wystawa multimedialna „Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition”, a także szereg wydarzeń towarzyszących m.in. pokazy filmów o życiu Beksińskich.
Jest to pierwsze w Polsce tak kompleksowe przedsięwzięcie artystyczne, poświęcone twórczości tego słynnego malarza. Współorganizatorami festiwalu są Muzeum Historyczne w Sanoku oraz Fundacja Beksiński.
Po zwiedzeniu całego kompleksu budynków Tichauer wróciliśmy na dworzec, a następnie bezpiecznie wróciliśmy pociągiem do Wodzisławia i zakończyliśmy wycieczkę.
autorka tekstu: Oliwia Nowotny, 4LSP
Uczniowie klasy 1C uczestniczyli 30 września w wyjątkowych warsztatach połączonych z ciekawymi pokazami z biorobotyki, biosfery i biofizyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W trakcie zajęć o charakterze warsztatowym wcielali się w rolę naukowców, poznawali zależności międzyprzedmiotowe oraz poszerzali wiedzę z zakresu luminescencji oraz przewodnictwa nerwowego. Zapoznali się z wybranymi wydziałami Uniwersytetu Śląskiego oraz zasobami Centrum Informacji Naukowej i Bibliotecznej.
W ramach zajęć integracyjnych i lekcji fizyki, klasa 1B LSP odwiedziła Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności - SOWA w Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim. Dziewczyny zmagały się z wieloma "fizycznymi" zadaniami, doświadczeniami i eksperymentami: malowały, konstruowały a przy tym się śmiały ;)