„W dzisiejszym świecie nie wolność jest problemem. Wolność już jest…
Pozostało pytanie co zrobić z tą wolnością…?" Józef Tischner
Narodowe Święto Niepodległości jest nie tylko symbolem ogromnego sukcesu, na który złożyły się wysiłki kolejnych pokoleń Polaków, ale również symbolem miłości, odwagi i determinacji całego społeczeństwa. Ponadczasowe i jakże ważne to we współczesnym świecie wartości. Pielęgnujmy tradycje, czcijmy pamięć i nieustannie bądźmy pełni wdzięczności dla tych, dzięki którym żyjemy w kraju wolnym i niezawisłym.
Nauczyciele i młodzież II LO, jak każdego roku, pamiętała o tym przesłaniu. Bardzo uroczyście i radośnie uczciła Dzień Niepodległości. Święto zainicjowała audycja poświęcona ważnym wydarzeniom oraz postaciom związanym z odzyskaniem niepodległości. Nie pominięto wagi wydarzenia, jaką stanowi ono dla każdego Polaka. Transmisja zakończyła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Młodzież klas pierwszych wzięła ponadto udział w projekcie artystycznym p.t. „Wolność kocham, rozumiem, wolności oddać nie umiem”. W oparciu o materiał filmowy oraz poetycko - muzyczny mieli niepowtarzalną okazję, aby „przejść drogą ku wolności”. W programie swój talent aktorski zaprezentowali: Antonina Swoboda, Hanna Konieczny i Jakub Czyż. Gościnie wystąpiła uznana wokalistka Elisabeth Pryka.
Już prawie ośmioletnią tradycją cieszy się przeprowadzany w Tischnerze Konkurs na najlepszą stylizację okresu międzywojennego. Przy tej okazji, podczas profesjonalnej sesji fotograficznej, można zaprezentować ubiór, makijaż, rekwizyty i fryzurę epoki. Najwierniejsze stylizacje są nagradzane. Szkoła zamieniła się tego dnia w prawdziwe muzeum historyczne. Zdobiły ją liczne wystawy, miejsca pamięci, m.in. „Dla Niepodległej’ czy „Uczeni i artyści”.
Dzień radosny, ale i pełen refleksji pokazał, jak godnie potrafimy czcić historię…
Nasi graficy z Liceum Sztuk Plastycznych wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Zawsze zielono, zawsze niebiesko” i zdobyli 2 medale oraz nagrody rzeczowe. Konkurs organizowany jest przez Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Na konkurs napłynęło 7662 prac z 37 krajów Europy, Azji, Afryki, Australii i obu Ameryk. Tematem szczegółowym było SPOTKANIE. Nasi uczniowie zaprezentowali wielowarstwowe kolorowe grafiki. Laureatami są: Natalia Tomiczek z klasy 4 LP oraz tegoroczna absolwentka Apolonia Reclik, a Emilii Kotlarz udało się zdobyć kwalifikacje do wystawy. Wystawę pokonkursowa można oglądać do 6 grudnia 2022r.
W 4. Ogólnopolskim Biennale Wklęsłodruku w Łomży Marcin Jurczyk z Liceum Sztuk Plastycznych w starszej kategorii wiekowej zdobył III miejsce oraz Emilia Hercog w kategorii młodszej zajęła również III miejsce. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne. Organizatorem konkursu jest CEA w Warszawie oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łomży. Tematem konkursu było hasło: „PO HORYZONT”, a warunkiem udziału była praca wykonana w technice wklęsłodruku. Nagrodzone i nadesłane na konkurs prace zaprezentowano na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego.
Wszyscy laureaci uczą się w pracowni grafiki warsztatowej wodzisławskiego plastyka pod opieką p. Moniki Kołodziej- Mrosek. Serdecznie gratulujemy.
Niecodzienne spotkanie uczniów klasy 3C i 4C ze światem nauki miało miejsce podczas wycieczki na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Wykładowcy akademiccy w Centrum Edukacji Przyrodniczej przedstawiali dzieje człowieka od czasów prehistorycznych po współczesność. Ponadto w formie pokazu i ciekawostek udowodnili, że przegląd organizmów i procesy fizjologiczne mogą być zrozumiałe i łatwe. Zajęcia warsztatowe zaś w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego pozwoliły skonfrontować wyobrażenia o organach i całych układach ludzkiego ciała z rzeczywistością. Była to wyjątkowa lekcja anatomii człowieka, o której uczestnicy wycieczki długo będą pamiętać.
„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”
Listopad w naszej kulturze jest czasem pamięci o tych, którzy odeszli i zadumy nad naszym przemijaniem. Uczniowie Tischnera w tym wyjątkowym okresie po raz kolejny uczestniczyli w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauk „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia związane z lokalną historią.
Uczniowie klasy 1F odwiedzili miejsca pamięci w Wodzisławiu Śląskim. Oddając hołd pomordowanym prze hitlerowców ofiarom „Marszu śmierci”, zapalili znicze na wodzisławskim dworcu kolejowym, miejscu egzekucji Więźniów Oświęcimskich. Następnie młodzież udała się na ulicę Michalskiego, gdzie również znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona więźniom zamordowanym w 1945 r. Kolejne znicze pamięci zapłonęły pod Pomnikiem Powstańców Śląskich.
Zachęcamy do obejrzenia wystawy na temat Józefa Wybickiego, autora słów hymnu narodowego, patrona roku 2022. Józef Wybicki był publicystą, działaczem politycznym i prawnikiem. O jego życiu i karierze możecie przeczytać na planszach ustawionych na korytarzu na I piętrze (przy bibliotece szkolnej).