NIETUZINKOWI, NIEZWYKLI, NIEBYWALI… LUDZIE!
Są wśród nas… (Tischner)
„Jestem zgubiona! Zgubiono mnie, zatracono…” - te złowieszcze słowa, zupełnie nie znalazły odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Tymi słowami, uczennica „Tischnera” - ANTONINA SWOBODA, rozpoczynała swoją prezentację sceniczną, podczas etapu rejonowego 68.Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Bielsku – Białej. Wspaniała kreacja aktorska zyskała uznanie członków jury i zaowocowała przyznaniem 1. MIEJSCA na podium tej najważniejszej i największej „uczty poetyckiej” w Polsce. Nasza uczennica zyskała tym samym awans do etapu wojewódzkiego.
W kategorii poezji śpiewanej powiat wodzisławski reprezentowała ANIA SŁUPEK. Gospodarzem spotkania był Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz. Organizatorzy zadbali o to, by czas tego dnia stał się bezcennym klejnotem. Dziękujemy ! Trzymajmy kciuki za Tosię!
18 kwietnia na obiektach BOSiRu w Bieruniu odbył się finał wojewódzki w badmintonie dziewcząt. Naszą szkołę reprezentowały: Dominika Banko i Konstancja Sołtys, które po zaciętej walce i wielu sportowych emocjach zajęły znakomite VII miejsce, tym samym zostając siódmą drużyną w całym województwie. Warto nadmienić, że dziewczyny zostały wcześniej mistrzyniami powiatu (szkołę reprezentowała również Maja Skupnik) i rejonu. Jest to jeden z największych sukcesów sportowych na przestrzeni ostatnich lat w naszej szkole.
Z radością informujemy, że do etapu okręgowego OWE zakwalifikowali się uczniowie naszej szkoły: Aleksander Kozłowski z klasy 4C i Daniel Stużyński z klasy 3C.
15 kwietnia w Instytucie Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego odbył się etap okręgowy OWE, w którym 64 uczestników z województwa śląskiego zmagało się z zadaniami z zakresu biologii, ekologii i ochrony środowiska. W etapie podstawowym uczestniczyło 19 870 uczniów w Polsce. Z dumą informujemy, że Aleksander Kozłowski uzyskał 9 miejsce w woj. śląskim, tym samym znalazł się w finałowej dwunastce.
Gratulujemy!!!
ŻYDZI PROWADZENI NA UMSCHLAGPLATZ, 1943. FOT. Z. L. GRZYWACZEWSKI
Z ARCHIWUM RODZINNEGO MACIEJA GRZYWACZEWSKIEGO, SYNA LESZKA GRZYWACZEWSKIEGO
ZDJĘCIE Z NEGATYWU: MUZEUM POLIN
19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat. Przede wszystkim wybierali jednak śmierć z bronią w ręku. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć biernie. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.
W utworzonym w 1940 roku getcie warszawskim Niemcy zamknęli ponad 400 tys. Żydów; dziesiątki tysięcy z nich zmarły z chorób i głodu. 22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację więźniów getta do obozu zagłady w Treblince. Zginęło tam niemal 300 tys. warszawskich Żydów. Jesienią 1942 roku w tzw. getcie szczątkowym pozostało już tylko kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Byli to głównie ludzie młodzi i w sile wieku, bez rodzin, zatrudnieni w niemieckich warsztatach produkcyjnych, tzw. szopach. W tych warunkach, gdy nie pozostawało już nic do stracenia, wśród żydowskiej młodzieży narodziła się myśl o zbrojnym oporze.
Zachęcamy do zobaczenia filmu poruszającego te tragiczne wydarzenia pt ”Nie było żadnej nadziei” nakręconego przez POLIN – Muzeum Historii Żydów w Warszawie.
Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy prac dyplomowych uczniów klasy czwartej Liceum Plastycznego. Prezentowane będą prace uczniów z specjalizacji Projektowanie graficzne i techniki druku artystycznego pod kierunkiem Pani Moniki Kołodziej-Mrosek i Adama Skrobola. Tegoroczne dyplomy to przegląd różnych technik i zainteresowań artystycznych uczniów: cykle prac w technice linorytu, wklęsłodruku, wypukłodruku i druk cyfrowy. W pracowni projektowania graficznego zaprezentowane prace to wachlarz tematyczny od projektów gier planszowych, przez koncepty do gier komputerowych po projekty społeczne. Będą również ilustracje dla dzieci i projekty identyfikacji firm.
Wernisaż odbędzie się w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim - Pałac Dietrichsteinów - przy ul. Ks.Płk.Wilhelma Kubsza 2 o godzinie 17:00. Wystawa będzie dostępna do końca czerwa 2023. Zapraszamy.