Zapraszamy do udziału w tygodniu świadomości ekologicznej, który zostanie zorganizowany w naszej szkole w dniach 17-21 kwietnia 2023 przez uczniów zaangażowanych w realizację projektu Erasmus+ Generations Cycling for Inclusion & Climate Action.
Zamierzamy przybliżyć uczniom szkoły ideę ZERO WASTE, która opiera się na pięciu prostych zasadach zwanych 5R: refuse (odmawiaj), reduce (ograniczaj), reuse (używaj ponownie), recycle (segreguj i przetwarzaj) oraz rot (kompostuj).
Zapraszamy do udziału!
4 kwietnia klasy drugie II LO i LSP uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez profesora Uniwersytetu Pedagogicznego, pana Piotra Kołodzieja. Temat wykładów dość zaskakujący: ,,Czy pan Tadeusz był Polakiem albo co to znaczy narodowa tożsamość?". Odpowiedzi szukał Profesor we wnikliwej eksplikacji dwunastu wersów Księgi pierwszej ,,Pana Tadeusza", opisującej przyjazd młodego panka do Soplicowa. Obrazy i zegar kurantowy soplicowskiego dworu stały się przedmiotem skrupulatnych badań nad biografią bohaterów portretów i symbolicznym znaczeniem tych rekwizytów. I tak dzięki Rejtanowi dotarliśmy do źródeł europejskiej kultury (antyku grecko - rzymskiego), a także do jego rodowej siedziby - Hruszówki, prześledziliśmy losy Tadeusza Kościuszki, Jakuba Jasińskiego czy Tadeusza Korsaka. Czy mieszkaniec Soplicowa (teren Białorusi -niegdyś ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego) był Polakiem? Tak, był Polakiem, Europejczykiem, pełnoprawnym spadkobiercą wielkich tradycji: śródziemnomorskiej i rodzimej!
Po wykładach online czekamy na obiecaną wizytę Profesora! Dziękujemy.
Grupa uczniów II LO w składzie: Milena Piechaczek, Alicja Pukowiec, Klaudia Przyczka, Magdalena Kucza i Amelia Kaczmarz zajęła I miejsce w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Prasową. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu projektu pokazującego, jak fundusze europejskie wpływają na codzienne życie Polaków i rozwój ich lokalnego otoczenia. Jury wybierało najciekawszą pracę spośród filmów i zdjęć przygotowanych przez zespoły składające się z co najmniej trzech osób. W zwycięskim reportażu nasze uczennice pytają mieszkańców miasta o najważniejsze dla siebie inwestycje zrealizowane z udziałem funduszy europejskich. Zaangażowanie dziewcząt zostało nagrodzone kwotą 3.000 złotych! Gratulujemy!
Zawodowy Debiut, w którym uczestniczyli nasi uczniowie - organizowany przez Powiatowy Urząd Pracy został podsumowany. Doświadczenie zdobyte w czasie tygodniowego stażu licealistów w różnych firmach i instytucjach powiatu, z pewnością zaoowocuje w przyszłości.