To był czwartek pełen emocji, wzruszeń i dumy! 22 maja 2025 roku w Warszawie odbył się Wielki Finał ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii, gdzie uczniowie z całej Polski prezentowali swoje projekty społeczne. Wśród nich – niezastąpione uczennice klas 3C, 3G i 3BLSP, które przez cały rok szkolny 2024/2025 pracowały nad wyjątkową inicjatywą: “CukieRada”.
Ich celem było coś więcej niż tylko projekt – to była misja edukacyjna. Dziewczyny zdecydowały się zwiększyć świadomość społeczną na temat cukrzycy, szczególnie typu 1, która często bywa bagatelizowana lub po prostu niezrozumiana. Organizowały spotkania, prowadziły kampanie informacyjne, edukowały rówieśników i dorosłych. Wszystko z pasją, sercem i ogromnym zaangażowaniem.
Efekt? Brązowy Wilk – prestiżowe wyróżnienie, które jest przyznawane najlepszym projektom w Polsce. Emilka, Zosia i Ania, jako delegacja “CukieRady”, odebrały nagrodę na wielkiej scenie finału, reprezentując nie tylko swoją szkołę, ale i głos tysięcy młodych ludzi, którzy chcą zmieniać świat na lepsze.
Projekt “CukieRada” to dowód na to, że uczniowie Tischnera nie tylko tworzą piękne rzeczy w pracowniach artystycznych, ale również mają wielkie serca i umiejętność realnego wpływania na rzeczywistość.
Dziewczyny – jesteśmy z Was dumni!
Kinga Strączek, uczennica klasy 3A, zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na pracę pisemną pt. „Prawa człowieka – konieczność czy zbędny luksus?”, który został zorganizowany przez Sąd Apelacyjny w Katowicach. Konkurs, do którego zgłoszono łącznie 76 prac, był skierowany do studentów wyższych uczelni i uczniów szkół ponadpodstawowych. Kapituła konkursu zwróciła uwagę na wysoki poziom merytoryczny oraz pogratulowała uczestnikom konkursu zmierzenia się z tą jakże istotną problematyką. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w dniu 22 maja 2025 r. w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.
Konkurs był objęty honorowym patronatem Ministra Sprawiedliwości.
Marek Freiwald, uczeń Zespołu Szkół im. ks. Józefa Tischnera, udowodnił, że granice istnieją tylko w głowie. W dniach 23–25 maja w estońskiej Parnawie odbyły się Mistrzostwa Europy w siłowaniu na rękę, gdzie młody zawodnik zapisał się złotymi zgłoskami w historii tej dyscypliny.
W rywalizacji z najlepszymi armwrestlerami z całego kontynentu Marek zdobył dwa złote medale – na lewą i prawą rękę, bijąc swoich przeciwników siłą, determinacją i świetną techniką. To jednak nie koniec jego imponującego występu. W kategorii osób niepełnosprawnych na prawą rękę zdobył również tytuł wicemistrza Europy, co czyni jego osiągnięcie jeszcze bardziej wyjątkowym.
To nie tylko sukces sportowy – to także kolejny dowód na to, że pasja, upór i ciężka praca prowadzą do wielkich rzeczy. Gratulujemy Markowi i życzymy kolejnych sukcesów na arenie międzynarodowej!
Kiedy media zaczynają mówić, wiadomo, że dzieje się coś interesującego. Tym razem to my trafiliśmy na ich celownik. Serwis Rybnicka.eu opublikował materiał, w którym pojawiamy się w kontekście niezwykle głośnej sprawy – z wątkiem królowej i próbą zabójstwa w tle.
Przeczytaj artykuł tutaj.
To nie przypadek, że coraz częściej pojawiamy się w przestrzeni publicznej. Jesteśmy warci uwagi – i jeszcze nie raz o nas usłyszysz. W końcu to wodzisławski „Tischner”.
Z wielką radością informujemy, że uczniowie Anna Mazurek i Filip Tolarz zostali laureatami VII Powiatowego Konkursu Artystycznego „Mój lekturowy przebój”, organizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim. Konkurs, który odbył się pod honorowym patronatem Starosty Wodzisławskiego Leszka Bizonia, przyciągnął wielu utalentowanych młodych artystów i literatów.
Anna Mazurek zachwyciła jury swoją wyjątkową pracą w kategorii plastycznej, prezentując oryginalną interpretację lektury, która poruszyła zarówno techniką wykonania, jak i głębią przekazu. Z kolei Filip Tolarz zdobył najwyższe uznanie w kategorii literackiej, imponując dojrzałością stylu oraz świeżym spojrzeniem na klasyczne dzieła literackie.
16 maja 2025r. klasa 3f miała wyjątkową okazję do odegrania scenariusza rozprawy sądowej, w której Zła Królowa została oskarżona o usiłowanie zabójstwa. Był to scenariusz, który przyniósł naszym uczniom zwycięstwo w konkursie zorganizowanym przez Sąd Okręgowy w Rybniku.
Kulminacyjnym momentem konkursu było odegranie stworzonego przez uczniów scenariusza w prawdziwej sali rozpraw Sądu Okręgowego w Rybniku. Młodzi twórcy wcielili się w role prokuratorów, obrońców, oskarżonych, świadków i ławników, z niezwykłym zaangażowaniem prezentując swoje umiejętności aktorskie i wiedzę prawniczą. Rozprawę poprowadziła sędzia Barbara Wajerowska-Oniszczuk, a w składzie orzekającym zasiadła także sędzia Karolina Sienica. Co ciekawe, ławnikami byli... nasi uczniowie! To nie tylko świetna zabawa, ale też cenna lekcja o funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości. Gratulujemy klasie 3f pomysłowości, pracy zespołowej i spektakularnego występu!