„ŚMIERĆ JEST NIE TYLE KOŃCEM ŻYCIA, CO NOWYM POCZĄTKIEM.” – MAHATMA GANDHI
Z inicjatywy uczennic klasy 1A cała klasa spotkała się 30 października, aby spojrzeć na istotę śmierci z perspektywy różnych kultur i wierzeń. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się niezwykłym obrzędom pogrzebowym oraz zwyczajom związanym z pochówkami w różnych miejscach świata. Skupili się także na wizerunkach zaświatów w przeróżnych mitologiach narodów. Nie zabrakło testu z języka angielskiego, oczywiście w klimacie spotkania, a także zabawy i pyszności kulinarnych.
Informujemy, że ruszyła kolejna edycja stypendium dla zdolnych uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych z województwa śląskiego. Jeśli uczeń ma na koncie wybitne osiągnięcia w nauce lub wysoką średnią na świadectwie, ma szansę na stypendium w wysokości 7 000 zł!
Co należy zrobić? Sprawdzić, czy spełnia się kryteria określone w Regulaminie przyznawania stypendium w ramach projektu „Śląskie. Inwestujemy w talenty Plus – I edycja” - II nabór
Kryteriami obowiązkowymi dla wszystkich uczennic i uczniów są:
Kryteriami dodatkowymi, za które przyznawane będą dodatkowe punkty, będą:
Szczegółowe informacje tutaj.
Jeżeli ktoś myśląc o wyjeździe do Szkocji, liczył na kapryśną pogodę, spotkanie z krwiożerczymi meszkami – midges lub grasującymi na wybrzeżu potwornymi mewami – to przeżył wielkie rozczarowanie!
Po pokonaniu 2000 km, 16 września grupa uczniów „Tischnera” i „Plastyka” postawiła pierwsze kroki na angielskiej ziemi, wybierając na cel turystycznych zachwytów York z jego średniowieczną architekturą łączącą ślady Wikingów i Rzymian, a w następnym dniu – Newcastle, największe miasto północnej Anglii. Jednak najsilniejsze wrażenie na większości wywarła stolica Szkocji - Edynburg, zwany też Atenami Północy. Tutaj trudno było nie ulec urokowi Zamku Edynburskiego, Katedry St. Giles', gdzie odbywały się koronacje królów Szkocji, czy wzgórz Calton, skąd rozciągał się widok na całe stare miasto. Skala pozytywnych emocji wciąż rosła, bo w planach były jeszcze inne niezwykłe miejsca: zamek Inverness , w którym bohater szekspirowskiego dramatu - Makbet - miał zabić króla Dunkana – i słynne, ukryte pośród mrocznych szkockich wzgórz z lodowatymi wodami jezioro Loch Ness, w którego nieprzeniknionych odmętach żyje, wedle legendy, tajemniczy potwór pieszczotliwie zwany Nessie.
Wielbicieli klasycznego kina czekały jeszcze nie lada atrakcje: pola bitewne z filmu „Braveheart”, zamek na wyspie mgieł – Skye z produkcji pt. „Nieśmiertelny” czy wiadukt kolejowy, po którym mknął Hogwart Express z „Harrego Pottera”.
Dla miłośników naturalnych krajobrazów znalazły się: część grzbietu skalnego: Old Man of Storr (kciuk starożytnego olbrzyma), w ocenie wielu najbardziej spektakularny widok w Szkocji oraz nadmorskie klify Kilt Rock czy też najwyższy szczyt Wielkiej Brytanii – Ben Nevis.
Fort William, Stirling, Glasgow pozwoliły wszystkim tym, którzy czuli jeszcze niedosyt, pozbyć się tego przykrego uczucia, a zwieńczeniem całości okazał się położony nad rzekami i kanałami Amsterdam, który mógł zaspokoić kulturowy głód artystycznie usposobionych podróżników chociażby wystawą w Rijskmuseum ze słynnym obrazem Rembrandta: „Straż Nocna” czy „Mleczarką” Vermeera.
Życzyć można sobie kolejnych tak bogatych w wrażenia wyjazdów, a jaki będzie ich kierunek – czas pokaże.
Jesteś uczniem klas 4-8 szkoły podstawowej powiatu wodzisławskiego?
Lubisz fotografię? Czytasz książki? Ten konkurs jest dla CIEBIE!
Znajdź świetną okładkę książki. Zrób zdjęcie metodą sleeveface. Przeczytaj książkę. Napisz krótką recenzję. Wygraj fajne nagrody i zobacz swoje dzieło na wystawie w Miejskiej i Publicznej Bibliotece w Wodzisławiu Śląskim
Szczegóły w regulaminie
Z dumą informujemy, że drużyna szachowa naszej szkoły w składzie:
Franciszek Niesporek - szachownica 1
Filip Tolarz – szachownica 2
Jakub Czyż – szachownica 3
Maria Szczypińska – szachownica 4
zajęła II MIEJSCE W ZAWODACH DRUŻYNOWYCH Powiatu Wodzisławskiego i awansowała do etapu rejonowego. 7 listopada nasi szachiści zmierzą się z drużynami z Jastrzębia Zdroju. Gratulacje!