Marzec to miesiąc urodzin naszego patrona: profesora Józefa Tischnera. Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs poetycko-malarski. Inspiracją dla uczniów do tworzenia wierszy lub dzieł sztuki stały się słowa naszego patrona:
,,Wszystko jest darem. A najbardziej i najgłębiej darem są ludzie. Trzeba się ucieszyć człowiekiem’’.
Z radością ogłaszamy wyniki:
Poezja
1.miejsce – Maria Kazimierczak, klasa 2B
2.mejsce – Karolina Migas, klasa 2B
3.miejsce – Aleksandra Kłosok, klasa 2F
Sztuka
1.miejsce – Anna Pawlas, klasa 2 LSP
2.miejsce – Nikola Wróblewska, klasa 3D
3.miejsce – Emilia Burda, klasa 2 LSP
Najlepsze prace będzie można obejrzeć na wystawie poświęconej naszemu paronowi. Wiersze oraz twórczość malarska zostaną również opublikowane na stronie Głos Tischnera – witrynie poświęconej twórczości naszych uczniów.
Rozdanie nagród odbędzie się w kwietniu podczas uroczystego otwarcia sali wykładowej poświęconej zarówno profesorowi Józefowi Tischnerowi, jak i patronce Liceum Szkół Plastycznych – Oldze Boznańskiej.
Z ogromną dumą informujemy, że Jakub Czyż z klasy 4A został zakwalifikowany do finału XXIII Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Jakub znalazł się w wąskim gronie 97 uczestników z całej Polski, którzy będą mieli szansę powalczyć o najwyższe laury już 5 kwietnia w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Gratulujemy niesamowitego sukcesu i mocno trzymamy kciuki za finał!
Poniżej krótki opis zadań z etapu okręgowego Olimpiady, których rozwiązanie zapewniło Jakubowi kwalifikację do finału.
Zadanie 1 polegało na rozszyfrowaniu działań arytmetycznych w amsterdamskim dialekcie holenderskiego języka migowego (Nederlandse Gebarentaal, NGT) przedstawionych w uproszczonym systemie SignWriting, a następnie poprawne zakodowanie w tym języku podanych działań arytmetycznych.
W zadaniu 2 należało przeanalizować dane z języków pochodzących z południowej Afryki: wymarłego n|uu i krytycznie zagrożonego sasi z językami tswana oraz afrikaans, które są w powszechnym użyciu i mają status języków urzędowych RPA. Po przeprowadzonej analizie należało dokonać przekładu krótkich zdań na języki tswana i afrikaans.
W celu rozwiązania zadania 3 należało na podstawie podanych przykładowych zdań i ich tłumaczeń przeanalizować aspekty gramatyki i ortografii języka nienieckiego. Punkty można było zdobyć m.in. za poprawne przetłumaczenie kilku zadanych zdań z języka polskiego na nieniecki oraz kilku z nienieckiego na polski.
7 marca nasz Samorząd Uczniowski wziął udział w inspirującym szkoleniu "Moc Samorządu! Tworzymy przyszłość szkoły przez uczniowską aktywność", które odbyło się w WOMie w Rybniku.
Podczas spotkania mieliśmy okazję wymienić doświadczenia z przedstawicielami samorządów innych szkół, zdobyć cenne wskazówki i zainspirować się ich działaniami. Dzięki temu mogliśmy zaplanować nowe inicjatywy, które wzbogacą życie naszej szkoły i jeszcze bardziej zaangażują uczniów!
Wrócili pełni energii i pomysłów – szykujcie się na nowe, ekscytujące projekty!
Dnia 14 marca uczniowie klas 2c, 2g i 2e mieli wyjątkową okazję odwiedzić Uniwersytet Śląski w Katowicach. W ramach wizyty uczestniczyli w fascynujących wykładach prowadzonych przez wybitnych naukowców – dr hab. Izabelę Poprawę, prof. UŚ oraz dr Monikę Malicką. To była niezwykła lekcja biologii, w której teoria łączyła się z najnowszymi odkryciami naukowymi.
Pierwszy wykład – „Niedźwiedzie w skali mikro – tajemnica biologii niesporczaków” – poprowadziła prof. Izabela Poprawa. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego niesporczaki są uważane za jedne z najbardziej odpornych organizmów na Ziemi. Dzięki zjawisku kryptobiozy potrafią przetrwać ekstremalne warunki, co czyni je niezwykle interesującym obiektem badań biotechnologicznych. Dodatkowo, wykład poruszył temat mitochondrialnej oksydazy alternatywnej, która obecnie wzbudza zainteresowanie jako potencjalny element terapii chorób mitochondrialnych.
Kolejne spotkanie, zatytułowane „Im więcej, tym lepiej. Bioróżnorodność interakcji roślin i grzybów”, poprowadziła dr Monika Malicka. Wykładowczyni zwróciła uwagę na znaczenie symbiozy w ekosystemach oraz rolę, jaką odgrywają grzyby w utrzymaniu zdrowia roślin. Uczniowie mieli okazję poznać mechanizmy tych zależności oraz dowiedzieć się, dlaczego bioróżnorodność jest kluczowym elementem stabilności środowiska.
Wyjazd na Uniwersytet Śląski był nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy, ale także do zetknięcia się z prawdziwą atmosferą akademicką. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, co wzbogaciło ich doświadczenia i zachęciło do dalszego zgłębiania tajników biologii.
W poniedziałek, 10 marca 2025 roku, odbyły się powiatowe zawody siatkarskie dziewcząt. Nasza drużyna dzielnie walczyła w każdym meczu, prezentując świetne umiejętności i sportowego ducha. Ostatecznie uczennice naszej szkoły zajęły 4. miejsce.
Gratulujemy dziewczętom zaangażowania i ambitnej gry! Jesteśmy dumni z Waszej postawy na boisku!