W zeszłym tygodniu w naszej szkole odbył się projekt "Miasta na językach", który w tym roku nawiązywał do wybranych miast różnych kontynentów. Nadrzędnym celem projektu była integracja środowiska szkolnego, a także wyzwolenie aktywności twórczej oraz ciekawości poznawczej.
Finał projektu miał miejsce w piątek 01.12.23 r, kiedy to uczniowie przygotowali stanowiska dotyczące miast uprzednio wylosowanych.
Kunszt pracy, kreatywność, talent kulinarny, muzyczny oraz taneczny wywarły ogromne wrażenie na komisji oceniającej prace uczniów. Wkład pracy, charakteryzacja, pomysłowość oraz sposób prezentacji były kryteriami oceny przygotowanych stanowisk. Wyłonienie zwycięzców było nie lada wyzwaniem ze względu na bardzo wysoki poziom zaprezentowanych przez uczniów stanowisk.
I miejsce zajęła klasa 3LSP, która wyczerpująco oraz kreatywnie a przede wszystkim spójnie przedstawiła Wiedeń.
II miejsce otrzymuje klasa 2A, która w niebanalny sposób przedstawiła miasto w Nowej Zelandii - Auckland.
III miejsce zajęła klasa 1C, prezentująca skandynawskie miasto Oslo w bardzo skrupulatny sposób.
W związku z ogromnym nakładem pracy komisja w składzie: pan dyrektor Wojciech Komorek, pani Danuta Cyrulik oraz pani Katarzyna Folwarczny podjęła decyzję by wyróżnić dodatkowe 4 stanowiska:
- klasę 1LSP, która zaprezentowała Pragę
- klasę 2LSPB, która przedstawiła Hong Kong
- klasę 1D, która zademonstrowała Kopenhagę
- oraz klasę 2B, która zaprezentowała Brighton
Gratulujemy!
Oprócz konkursu w naszej szkole odbyły się również prelekcje zaproszonych gości.
Każda klasa miała możliwość uczestniczenia w ciekawych wykładach o tematyce związanej z miastem.
Serdecznie dziękujemy panu Maciejowi Niemcowi z Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego, pani dr Magdalenie Perz oraz pani dr Monice Horyśniak z Uniwersytetu Śląskiego, pani dr Štěpánce Kozderovej Velčovskiej, panu Markowi Hendersonowi oraz pani Ewelinie Uriasz z Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu.
Nasi uczniowie również stanęli na wysokości zadania wygłaszając ciekawe prezentacje. Dziękujemy Milenie Mucy z klasy 2A, Giuli Picari z klasy 2B oraz uczniom programu Erasmus Blance Lawędziak i Antoninie Trznadel z klasy 1B.
Ten dzień zostanie na długo w naszej pamięci.
Został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny na najlepszą stylizację lat 20-tych. Konkurs stanowił w naszej szkole integralną część wydarzeń związanych z obchodami Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jury oceniało trafność stylizacji - ubiór, makijaż, fryzurę.
1. miejsce ex aequo: Paulina Wolska (3C), Nadia Marczak (2F), Sandra Gawlica (4LSP)
2. miejce Oliwia Nieborowska (3C)
3. miejsce Nadia Pinior (2LSPA)
WYRÓZNIENIA
* Hania Dzioba (2LSPB)
* Weronika Gonsior (3D)
* Brygida Kwiczala (4B)
* Marta Śmieja (2F)
* Paulina Chrapek (4LSP)
* Jakub Ryszka (1A)
* Bartek Rumin (3C)
Dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w sesji fotograficznej. Już dziś zachęcamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.
Profesjonalne zdjęcia wykonywały uczennice klasy 3LSP w składzie Paulina Buchalik, Emilia Badeja, Marta Widera pod opieką pani Agnieszki Kawy - nauczyciela przedmiotu. Pomysłodawczynią i organizatorką konkursu jest pani Danuta Kubica.
28 listopada odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej „Cantemus”. Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły: Zofia Kin i Daria Dzierżęga zajęły ex aequo III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Uczniowie naszej szkoły z klas drugich A,C, i trzeciej C w ubiegły piątek 24 listopada uczestniczyli w ciekawych zajęciach z biologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ w Katowicach. Zajęcia prowadzone przez dr hab. Agatę Daszkowską - Golec prof. UŚ poświęcone były biotechnologii nowoczesnej i jej wykorzystaniu w medycynie czy kryminalistyce. Kolejny ciekawy wykład w formie pogadanki prowadzony był przez dra Jacka Francikowskiego i dotyczył budowy i funkcjonowania układu nerwowego ze szczególnym uwzględnieniem pobudliwości neuronu. Nowinki świata biologii poszerzyły zainteresowania przyrodnicze naszej młodzieży.
Dziś z nieukrywaną radością chcemy podzielić się z Wami niezwykłymi odkryciami, jakie nasze szkolne pióra zgotowały nam w konkursie na wiersz w języku angielskim "Wiersze z szuflady". Wśród fal słów i metafor znaleźliśmy prawdziwe diamenty, które błyskotliwie oddały tematykę miasta.
🥇 Pierwsze Miejsce:
Serdecznie gratulujemy Julii Drobny z klasy 2B za wyjątkowe wiersze, "Searching for home" i "Feeling free", które wyróżniły się nie tylko oryginalnością, ale także głębokim zrozumieniem tematu miasta. Te dzieła to nie tylko opowieść o mieście, to podróż przez emocje i marzenia. Gratulacje!!
🥈 Drugie Miejsce:
Kolejne gratulacje kierujemy w stronę Zuzanny Augustyniak z klasy 4A z wierszem "The urban jungle". Jej wiersz zachwycił jury zarówno pod względem stylistycznym, jak i treściowym. Gratulacje za zaskakujące metafory i głęboki przekaz!
🥉 Trzecie Miejsce:
Na trzecim miejscu z dumą wskazujemy dwie osoby:
- Milenę Mucę z klasy 2A i jej wiersz "the beauty of life", który prezentuje inne spojrzenie na temat miasta. Gratulacje za oryginalność i głębię przekazu!
- Magdę Moskałę z klasy 2B i jej wiersz "The curse". Jej wiersz porwał nas emocjonalnie, pozostawiając trwałe wrażenie. Świetna robota!
Dla wszystkich uczestników: Wasza twórczość była inspirująca, a zadanie wybrania zwycięzców było niezwykle trudne. Dziękujemy za Waszą kreatywność i zaangażowanie!
Zapraszamy do przeczytania wszystkich wierszy, które są wywieszone w naszej szkole, oraz do udziału w przyszłych konkursach.