ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

w Wodzisławiu Śląskim

II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. J. Tischnera Liceum Sztuk Plastycznych im. O. Boznańskiej
II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi
im. ks. prof. Józefa Tischnera
Liceum Sztuk Plastycznych im. Olgi Boznańskiej 

Szkolny konkurs - CZYTELNIK MIESIĄCA

szkolnyczytelniczy2

Nagrody zostały wręczone!!!
Julia Rykier, Zofia Bugla, Anna Słupek, Brygida Kwiczala i Emilia Czajka to zwyciężczynie konkursu zorganizowanego przez bibliotekę szkolną w ramach promocji czytelnictwa a sfinansowanego dzięki funduszom Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2022.

Dziewczynom dziękujemy za udział, gratulujemy i życzymy przyjemnej lektury!

NPRCz2022

Wieczór w Filharmonii Śląskiej

 

Kontynuując przygodę z muzyką klasyczną, (wcześniej koncert w NOSPR) grupa melomanów naszej szkoły spędziła wieczór w Filharmonii Śląskiej w Katowicach na koncercie edukacyjnym z cyklu Młoda Filharmonia. W pięknym wnętrzu wysłuchaliśmy utworów, których motywem przewodnim był taniec. Mamy nadzieję, że to nie nasz ostatni wyjazd!

Dzień radosny, ale i pełen refleksji... Święto Niepodległości

„W dzisiejszym świecie nie wolność jest problemem. Wolność już jest…
Pozostało pytanie co zrobić z tą wolnością…?" Józef Tischner

Narodowe Święto Niepodległości jest nie tylko symbolem ogromnego sukcesu, na który złożyły się wysiłki kolejnych pokoleń Polaków, ale również symbolem miłości, odwagi i determinacji całego społeczeństwa. Ponadczasowe i jakże ważne to we współczesnym świecie wartości. Pielęgnujmy tradycje, czcijmy pamięć i nieustannie bądźmy pełni wdzięczności dla tych, dzięki którym żyjemy w kraju wolnym i niezawisłym.
Nauczyciele i młodzież II LO, jak każdego roku, pamiętała o tym przesłaniu. Bardzo uroczyście i radośnie uczciła Dzień Niepodległości. Święto zainicjowała audycja poświęcona ważnym wydarzeniom oraz postaciom związanym z odzyskaniem niepodległości. Nie pominięto wagi wydarzenia, jaką stanowi ono dla każdego Polaka. Transmisja zakończyła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Młodzież klas pierwszych wzięła ponadto udział w projekcie artystycznym p.t. „Wolność kocham, rozumiem, wolności oddać nie umiem”. W oparciu o materiał filmowy oraz poetycko - muzyczny mieli niepowtarzalną okazję, aby „przejść drogą ku wolności”. W programie swój talent aktorski zaprezentowali: Antonina Swoboda, Hanna Konieczny i Jakub Czyż. Gościnie wystąpiła uznana wokalistka Elisabeth Pryka.
Już prawie ośmioletnią tradycją cieszy się przeprowadzany w Tischnerze Konkurs na najlepszą stylizację okresu międzywojennego. Przy tej okazji, podczas profesjonalnej sesji fotograficznej, można zaprezentować ubiór, makijaż, rekwizyty i fryzurę epoki. Najwierniejsze stylizacje są nagradzane. Szkoła zamieniła się tego dnia w prawdziwe muzeum historyczne. Zdobiły ją liczne wystawy, miejsca pamięci, m.in. „Dla Niepodległej’ czy „Uczeni i artyści”.
Dzień radosny, ale i pełen refleksji pokazał, jak godnie potrafimy czcić historię…

 

 

Osobliwości świata nauki na UJ w Krakowie

Niecodzienne spotkanie uczniów klasy 3C i 4C ze światem nauki miało miejsce podczas wycieczki na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Wykładowcy akademiccy w Centrum Edukacji Przyrodniczej przedstawiali dzieje człowieka od czasów prehistorycznych po współczesność. Ponadto w formie pokazu i ciekawostek udowodnili, że przegląd organizmów i procesy fizjologiczne mogą być zrozumiałe i łatwe. Zajęcia warsztatowe zaś w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego pozwoliły skonfrontować wyobrażenia o organach i całych układach ludzkiego ciała z rzeczywistością. Była to wyjątkowa lekcja anatomii człowieka, o której uczestnicy wycieczki długo będą pamiętać.