ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

w Wodzisławiu Śląskim

"Rozmowa w międzyczasie" z absolwentką Nicolą

W ramach cyklu "Rozmowy w międzyczasie" rozmawiamy z absolwentami naszej szkoły. Tym razem zaproszenie przyjęła Nicola Helczyk, która opowie m.in. o swoim pobycie w Chinach, do którego zainspirowała ją pewna pani nauczycielka

 

 

Spotkanie z geologiem

W dniu dzisiejszym młodzież naszej szkoły miała możliwość spotkać się z przedstawicielem Politechniki Ślaskiej w Gliwicach - Panem mgr inż. Dawidem Gajdą, doktorantem Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Ślaskiej. Nasz gość w ciekawy sposób omówił zasady rekrutacji oraz proponowane kierunki kształcenia - z tak nieznanym, a bardzo rozwojowym kierunkiem jakim jest geologia górnicza, geologia poszukiwawcza i geotechnika.

Bardzo dziękujemy Panu Gajdzie za ciekawy wykład i mamy nadzieję, że organizowane przez naszą szkołę spotkania z przedstawicielami uczelni wyższych pomagają naszym maturzystom w podejmowaniu decyzji o wyborze kierunku studiów.

Według badania TNS OBOP na zamówienie MNiSW w perspektywie 3 lat brakować nam będzie ponad 76 tysięcy inżynierów, głównie w takich dziedzinach jak mechanika, informatyka, programistyka, projektowanie i analiza systemów komputerowych, budownictwo, górnictwo i metalurgia, elektryka, inżynieria środowiska, technologia żywienia, elektronika, telekomunikacja, chemia oraz geodezja, geologia i kartografia.

Wizyta Liceum Plastycznego w Pradze

W dniach 23-26 marca uczestniczyliśmy w plenerze fotograficznym w Pradze. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu transgranicznego "Lomography - intresting way of learning". Przez 4 dni razem z uczniami Slezskiego  Gimnazium w Opavie uczyliśmy się obsługi i techniki wywoływania  zdjęć aparatami Lomo. Poznawaliśmy również architekturę i zabytki stolicy Czech. Wielkim przeżyciem dla nas była wycieczka po Pradze z bezdomnym. Zobaczyliśmy  miejsca do których nie dociera się z przewodnikiem i z innej perspektywy spojrzeliśmy na własne życie. Wzięliśmy również udział w spektaklu „Otello” w reżyserii Daniela Špinara.

Dzięki projektowi nawiązaliśmy nowe kontakty i powoli uczymy się języka naszych sąsiadów. Następne spotkanie odbędzie się w Wodzisławiu!

Powiatowy Konkurs Piosenki Francuskiej

21 marca w naszej szkole odbył się po raz drugi Powiatowy Konkurs Piosenki Francuskiej. W konkursie wzięli udział uczniowie II LO i OSSP w Wodzisławiu Śl, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Wodzisławiu Śl. oraz uczniowie Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie.
I miejsce w konkursie zajęła najmłodsza uczestniczka konkursu Ludmiła Silan, uczennica IV klasy SP nr1 w Wodzisławiu Śl.
II miejsce zajęła Katarzyna Brawańska z III klasy OSSP w Wodzisławiu Śl.
III miejsce zajął duet: Oliwia Nawrat i Patrycja Rosa uczennice III klasy gimnazjum - europejskiej Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie.
Wyróżnienie otrzymała Kamila Klimek klasa IIId oddziału gimnazjalnego SP nr1 w Wodzisławiu Śl.


W oczekiwaniu na werdykt jury uczestnicy konkursu mieli okazję posłuchać fragmentu „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry w wykonaniu Aleksandry Skóra z klasy II LP oraz rodzinnego koncertu na skrzypcach i keyboardzie w wykonaniu Rafała Rodzonia z klasy II a oraz jego mamy. Muzycy zagrali standardy muzyki francuskiej, a na koniec wszyscy uczestnicy zaśpiewali piosenkę: „Champs-Elysées". Uczniowie liceum uczący się języka francuskiego przygotowali słodki poczęstunek: ciasta, ciasteczka, rogaliki, naleśniki. Mogli je skosztować uczestnicy konkursu oraz uczniowie.
Gratulujemy uczniom wygranej i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym konkursie.
Merci à tous ceux qui ont travaillé pour ce concours.

Dzień Hiszpański

26 marca Tischner obchodził Dzień Hiszpański zorganizowany przez panią Zofię Sekułę.
Z tej okazji zaprosiliśmy panią mgr Aleksandrę Hasior z ATH w Bielsku Białej, która przeprowadziła prelekcję pt: "Popkultura Hiszpanii". Mogliśmy również wysłuchać prelekcji Pani mgr Anny Gryglaszewskiej z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pt: "Najważniejsi bohaterowie literatury hiszpańskiej okresu średniowiecza, renesansu i baroku."
Nie tylko tematyka zajęć lekcyjnych była tego dnia inna. Mogliśmy również degustować tradycyjne dania hiszpańskie takie jak: tortille, churrosy, magdalenas, galletas. Mogliśmy nauczyć się nowych słówek hiszpańskich, a także wysłuchać hiszpańskich piosenek.


Ogłoszono również wyniki konkursu na najładniejszy strój hiszpański. Komisja konkursowa zdecydowała, że

I miejsce otrzyma Rozalia Tomanek,

II miejsce Karolina Białecka,

a III miejsce Paulina Przybyła.
Serdecznie gratulujemy!

Zdrowo TISCH'nięci

 

Tuż przed wiosenną przerwą świąteczną odbyły sie obchody Dnia Patrona. Dzięki połączeniu tradycji z nowoczesnością już u wejścia witał wszystkich Józef Tischner jako rajdowiec i motocyklista.

Cała społeczność szkolna wzięła udział w spotkaniu z panem Markiem Szołtyskiem, który dywagował, co by było gdyby Tischner był Ślązakiem i udowadniał, że monopolu na mądrość Grecy nie mają, bo poszli w ich ślady górale z Tischnerem na czele, a i Ślązacy nie zostają w tyle.

W kąciku poświęconym naszemu patronowi zebrali się przedstawiciele wszystkich klas, by powalczyć o tytuł Zdrowo TISCH'niętych. Zadanie polegało na odgadnięciu hasła odnoszącego sie do prac wykonanych przez uczniów, które przestrzegają przed konsumpcjonizmem. Nagroda (kosz pełen jabłek) powędrował do klasy II a, ale wszyscy uczestnicy zadaniu podołali więc tytuł zdobyli.

Hasło brzmi:" Jak wiele jest rzeczy, których potrzeby nie odczuwam" i jest zaczerpnięte z "Żywotów i poglądów słynnych filozofów" Diogenesa Laertiosa, z której to pracy Tischner czerpał garściami pisząc "Filozofię po góralsku".

 

Józef Tischner prowadził msze dla przedszkolaków w towarzystwie misia, którego brał na przechowanie najgrzeczniejszy przedszkolak, a u nas wszyscy byli grzeczni więc Szołtysek przybył z całą walizą zabawek!