ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

w Wodzisławiu Śląskim

Koncertowo zakończyliśmy rok szkolny 2017/2018

Prawie stu uczniów naszej szkoły w ostatnim tygodniu nauki "koncertowo zakończyło" rok szkolny, wsłuchując się w muzykę przepięknego koncertu z cyklu "Muzyka - blask, mrok, półcień" w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym uda się nam dla Was zdobyć znowu bilety na kolejne koncerty!

PROGRAM z 20.06.2018:
George Friedrich Haendel - Suita D-dur z Muzyki na wodzie, cz. II Alla Hornpipe, HWV 349
Franz Schubert - Symfonia h-moll Niedokończona cz. I Allegro moderato
Richard Wagner - Cwał Walkirii z dramatu muzycznego Walkiria
Charles Ives - The Unanswered Question
Krzesimir Dębski - Kołomyjka na instrumenty perkusyjne i orkiestrę smyczkową
Claude Debussy - Morze, cz. III Rozmowa wiatru z morzem
Richard Strauss – poemat symfoniczny Also sprach Zarathustra (fragment)

 

nospr sm

Summer Institute for Teachers, Columbia University - relacja z wizyty

W ostatnim tygodniu czerwca jedna z naszych historyczek przez tydzień brała udział w zajęciach organizowanych dla nauczycieli na terenie Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.

W szkoleniu uczestniczyli głównie Amerykanie, a Europę reprezentowały trzy osoby z Polski i dwie z Chorwacji.  Po pierwsze wysłuchały wielu wykładów wiodących naukowców amerykańskich z wiodących ośrodków akademickich, a po drugie  zostały dopuszczone do mikrofonu.

Reprezentująca naszą szkołę p.Renata Matsili zatytułowała swoje wystąpienie “Impression of the Other”, a skupiła się w nim na postrzeganiu inności i wynikających z tego konsekwencji. Zaproponowała też Amerykanom współpracę m.in. na bazie dokumentu wystosowanego do narodu amerykańskiego w ich sto pięćdziesiątą rocznicę uzyskania niepodległości.

Amerykanie są pewni, że ich uczniowie chętnie będą współpracować z naszymi więc klasy dwujęzyczne czeka ciekawy rok.

Wakacyjne urazy okiem fizjoterapeuty


Dzięki współpracy ze szpitalem gościliśmy wczoraj pracownika wodzisławskiego PPZOZu - fizjoterapeutę – Pana Marcina Wandela. Wysłuchaliśmy prelekcji na temat bezpośrednich przyczyn urazów, które najczęściej zdarzają się podczas wakacji, na przykład podczas skoków do wody, czy podczas jazdy na rowerze. Po prelekcji odbyły się zajęcia demonstracyjne, podczas których poznaliśmy mechanikę pracy stawów i mięśni, nauczyliśmy się zasad stabilizacji stawów po urazach, zobaczyliśmy jak bezpiecznie podnosić ciężkie przedmioty. Dziękujemy!

Plener fotograficzny w ramach projektu polsko-czeskiego Lomography

W dniach 28 maja do 1 czerwca piętnastu uczniów naszego Liceum Plastycznego uczestniczyło w plenerze fotograficznym w Wodzisławiu Śl. i Jaworzynce. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu transgranicznego "Lomography - interesting way of learning". Przez pięć dni razem z uczniami Slezskiego Gimnazium w Opavie doskonaliliśmy swoje umiejętności w zakresie fotografii kompaktowymi aparatami typu Lomo. Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się spacerem po Wodzisławiu Śląskim, podczas którego zapoznaliśmy naszych przyjaciół z Czech z historią i zabytkami miasta. Kolejne dwa dni spędziliśmy na terenie ośrodka sportowego Gosław.

Czytaj więcej...

MalujeMy z Tischnerem miejski pejzaż

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z pleneru dla gimnazjalistów pt. „Malujemy z Tischnerem", który miał miejsce 16 maja 2018 roku na rynku w Wodzisławiu Śląskim.

Było nam miło gościć w murach naszego Liceum Plastycznego uczniów wraz z nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 28 z Wodzisławia Śląskiego oraz Szkoły Podstawowej z Rogowa, a także indywidualnie przybyłych uczestników, z którymi wspólnie wyruszyliśmy w plener malarski na rynek w Wodzisławiu Śląskim, aby twórczo podjąć temat pejzażu miejskiego.

Dziękujemy uczestnikom za wspólny czas twórczych działań i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji.

Plener malarski nad jeziorem w Tresnej

 

W dniach od 21 do 26 maja klasy 1 LP oraz 3 LP miały swój obowiązkowy plener malarski nad Jeziorem Żywieckim w Tresnej.

Plener to czas, na który czeka każdy artysta. I nasi uczniowie, zaopatrzeni w podobrazia, farby, pędzle i palety, śladem impresjonistów, wyruszyli na swoją wyprawę plenerową, by na łonie natury rozwijać swój warsztat malarski.

W Tresnej, urokliwej miejscowości położonej u podnóża Beskidu Żywieckiego, upłynęły im niepostrzeżenie dni zaplanowane na wytężoną pracę: malarstwo – obowiązkowo dwóch obrazów, szkice w różnych technikach, lekcje z historii sztuki, rozmowy, korekty i przeglądy.

Nad przebiegiem zajęć plastycznych czuwali nauczyciele: mgr Artur Janasik oraz mgr Katarzyna Wieczorek, a nad zajęciami sportowymi – których również nie brakowało – mgr Wojciech Nieroda.

Już wkrótce, w holu naszej szkoły, będzie miała miejsce wystawa poplenerowa prac naszych uczniów. Zapraszamy!