ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

w Wodzisławiu Śląskim

Wakacyjne urazy okiem fizjoterapeuty


Dzięki współpracy ze szpitalem gościliśmy wczoraj pracownika wodzisławskiego PPZOZu - fizjoterapeutę – Pana Marcina Wandela. Wysłuchaliśmy prelekcji na temat bezpośrednich przyczyn urazów, które najczęściej zdarzają się podczas wakacji, na przykład podczas skoków do wody, czy podczas jazdy na rowerze. Po prelekcji odbyły się zajęcia demonstracyjne, podczas których poznaliśmy mechanikę pracy stawów i mięśni, nauczyliśmy się zasad stabilizacji stawów po urazach, zobaczyliśmy jak bezpiecznie podnosić ciężkie przedmioty. Dziękujemy!

Plener fotograficzny w ramach projektu polsko-czeskiego Lomography

W dniach 28 maja do 1 czerwca piętnastu uczniów naszego Liceum Plastycznego uczestniczyło w plenerze fotograficznym w Wodzisławiu Śl. i Jaworzynce. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu transgranicznego "Lomography - interesting way of learning". Przez pięć dni razem z uczniami Slezskiego Gimnazium w Opavie doskonaliliśmy swoje umiejętności w zakresie fotografii kompaktowymi aparatami typu Lomo. Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się spacerem po Wodzisławiu Śląskim, podczas którego zapoznaliśmy naszych przyjaciół z Czech z historią i zabytkami miasta. Kolejne dwa dni spędziliśmy na terenie ośrodka sportowego Gosław.

Czytaj więcej...

MalujeMy z Tischnerem miejski pejzaż

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z pleneru dla gimnazjalistów pt. „Malujemy z Tischnerem", który miał miejsce 16 maja 2018 roku na rynku w Wodzisławiu Śląskim.

Było nam miło gościć w murach naszego Liceum Plastycznego uczniów wraz z nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 28 z Wodzisławia Śląskiego oraz Szkoły Podstawowej z Rogowa, a także indywidualnie przybyłych uczestników, z którymi wspólnie wyruszyliśmy w plener malarski na rynek w Wodzisławiu Śląskim, aby twórczo podjąć temat pejzażu miejskiego.

Dziękujemy uczestnikom za wspólny czas twórczych działań i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji.

Plener malarski nad jeziorem w Tresnej

 

W dniach od 21 do 26 maja klasy 1 LP oraz 3 LP miały swój obowiązkowy plener malarski nad Jeziorem Żywieckim w Tresnej.

Plener to czas, na który czeka każdy artysta. I nasi uczniowie, zaopatrzeni w podobrazia, farby, pędzle i palety, śladem impresjonistów, wyruszyli na swoją wyprawę plenerową, by na łonie natury rozwijać swój warsztat malarski.

W Tresnej, urokliwej miejscowości położonej u podnóża Beskidu Żywieckiego, upłynęły im niepostrzeżenie dni zaplanowane na wytężoną pracę: malarstwo – obowiązkowo dwóch obrazów, szkice w różnych technikach, lekcje z historii sztuki, rozmowy, korekty i przeglądy.

Nad przebiegiem zajęć plastycznych czuwali nauczyciele: mgr Artur Janasik oraz mgr Katarzyna Wieczorek, a nad zajęciami sportowymi – których również nie brakowało – mgr Wojciech Nieroda.

Już wkrótce, w holu naszej szkoły, będzie miała miejsce wystawa poplenerowa prac naszych uczniów. Zapraszamy!

"Nie ma piękna, jeśli w nim leży krzywda człowieka. Nie ma prawdy, która tę krzywdę pomija. Nie ma dobra, które na nią pozwala." T. Borowski

Wtorek 22 maja 2018 r. - dzień słoneczny, niczym nieodbiegający od pozostałych. Ta sama rutyna dnia codziennego: na ulicach korki, każdy gdzieś gna i  ma masę spraw na głowie.
Jednak dla delegacji uczniów naszej szkoły czas na chwilę zatrzymał się - wszystko to za sprawą wycieczki do Obozu Koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau, której organizatorem było Starostwo Powiatu Wodzisławskiego.
Tym razem trudno tu użyć słów: "niesamowite wydarzenie"- każdy, kto miał możliwość naocznego zobaczenia Nazistowskich Obozów Śmierci doskonale wie, że słowa nie są w stanie opisać ogromu dramatu do jakiej doprowadzić może ideologia nienawiści, uprzedzeń i dyskryminacji. Doskonale świadczą o tym słowa byłego więźnia Auschwitz, Stanisława Zalewskiego:


"W upamiętnieniu ofiar Holokaustu nie chodzi o złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, ale o to, by świat skutecznie zapobiegał obecnemu ludobójstwu. Potworny los zgładzonych nigdy nie może się powtórzyć"


Oprócz zwiedzania obozów masowej zagłady nasi uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w ciekawych warsztatach prowadzonych przez Panią Aleksandrę Kalisz, których celem było pobudzenie refleksji nt. zachowania człowieczeństwa i norm społecznych w sytuacji zagrożenia życia.