ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

w Wodzisławiu Śląskim

Nowoczesna biotechnologia – teoria a praktyka

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny mieli okazję pogłębić swoją wiedzę uczestnicząc w zajęciach wykładowo -warsztatowych. Podczas cyklu trzech zajęć, które odbyły się 27 września 2018 r. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach zmierzyli się z nowoczesnymi technikami inżynierii genetycznej a medycyną. Ciekawe pokazy z użyciem robotów w rehabilitacji zobrazowały nowe metody leczenia poważnych schorzeń np. układu ruchu.
Kolejne spotkania z nauką przed nami!

Sto karmników na stulecie niepodległości

Dbamy o wszystkich mieszkańców Polski – karmimy wolność

100karmnikow

W ten niecodzienny sposób uczczenia 100-lecia niepodległości, uczniowie Sportowej Szkoły Podstawowej w Radlinie i II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera oraz Liceum Plastycznego w Wodzisławiu Śląskim chcą uwrażliwić społeczeństwo lokalne na potrzeby stworzeń, które tak pożytecznie towarzyszą naszemu życiu.
Ptaki są dla ludzi nieocenionymi sprzymierzeńcami w dbaniu o lasy zaś walory artystyczne związane z pięknym i relaksującym ptasim śpiewem są dla człowieka i jego kondycji nieocenione.
Dlatego też uczniowie postanowili zatroszczyć się o ptasi gatunek przez wręczenie stu karmników m. in. przedstawicielom władz powiatu wodzisławskiego, miast Radlin, Wodzisław Śl., wybranym instytucjom kulturalnym i edukacyjnym, najstarszym mieszkańcom i przedstawicielom społeczności lokalnej.
To akcja, która ma także swój symboliczny wymiar. Ma bowiem, poprzez nawiązanie do ptaków będących symbolem wolności, przypominać nam wszystkim, żyjącym w niepodległej Polsce o tym, jak ważne jest, aby nieustannie tę wolność doceniać, szanować i budować. Wolność i niepodległość to nie tylko słowa, ale wartości i postawy budujące naszą tożsamość narodową i egzystencjalną. Karmimy wolność, uczymy się budować wolność, troszczymy się o nasz kraj i wszystkich jego mieszkańców.

Uczniowie "Tischnera" spędzili pełen atrakcji tydzień w Essen

W dniach 16-21.09.2018 r. uczniowie II LO im ks. prof. Józefa Tischnera uczestniczyli w wymianie polsko-niemieckiej zainicjowanej przez panią Jolantę Zygmunt, nauczycielkę języka niemieckiego. Odbyła się ona w Zagłębiu Ruhry - Essen. Uczniowie II LO i B.M.V Schule bardzo aktywnie i miło spędzali czas, chętnie uczestniczyli w ciekawie zorganizowanych punktach programu. Kolejno zwiedzaliśmy miasto a w następnych dniach Gasometr w Oberhausen, park rozrywki Phantasialand w Brühl oraz Zolleverein - obszary kopalniane znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Krajobraz przypominał często nasz Śląsk, przemawiała za tym architektura miasta i ogromne przywiązanie do kultury tego regionu. Już od pierwszego dnia odczuliśmy ogromną sympatię, gościnność i radość z naszego przybycia. Na początku omówiliśmy temat główny projektu, którego tematem była emigracja i imigracja. Projektowi towarzyszyło szereg dyskusji oraz ewaluacja po zakończeniu programu. Wymiana przybliżyła nam wielokulturowość, która codziennie nam towarzyszyła, tolerancję, otwartość na innych ludzi i ich kulturę. Pokazaliśmy jednocześnie, że jesteśmy otwartymi Europejczykami. Po tygodniu wspólnego pobytu wszyscy doszli do wniosku, że potrzebujemy takich spotkań, ponieważ wzajemnie się od siebie czegoś uczymy. Grupa niemiecka wraz z panią Cordulą Gerding oraz panem Andreasem Güntherem przyjedzie z rewizytą w maju przyszłego roku, na co bardzo się wszyscy cieszymy. Dziękujemy również za opiekę pani Jolancie Zygmunt, panu Marcinowi Kapuścikowi oraz innym nauczycielom z B.M.V którzy zaangażowani byli w zorganizowanie i przeprowadzenie tej wymiany.

DługoWIECZNI. Zróbmy z babci youtuberkę!

dlugowieczniNasza szkoła włączyła się do akcji Gazety Wyborczej oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Zapraszamy do przeczytania relacji ze spotkania w bibliotece na stronie katowice.wyborcza.pl.

 

Źródło zdjęcia: Agencja Gazeta

 

Tischner po japońsku

W czwartkowe przedpołudnie klasy bilingwalne spotkały się z dwoma (na pozór) różnymi osobami. Pierwsza z nich to Teresa Grycman (siostra Avila), a druga to Japończyk Satóru Gokita, który tego lata zawitał do naszego powiatu.
Nasz młody gość opowiadając o swoich tatuażach dał wyraz przywiązania do rodziny i współczucia dla argentyńskich dzieci, których trudności życiowe poraziły go podczas pobytu w tym kraju. W Polsce czuje się bezpiecznie, wiele rzeczy mu smakuje, ale nie buraczki.... Zapewne wrodzoną awersję do buraczków Japończyków potwierdziła siostra opowiadając o Japończykach, którzy gościli w naszym kraju na jej zaproszenie.
Okazało się (całkiem nieoczekiwanie), że zarówno dla Teresy Grycman ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej jak i Satóru Gokita z Odry Centrum Wodzisław Śląski ważne było przedszkole. Siostra pracowała tam jako nauczycielka, a nasz japoński piłkarz zaczął grać w futbol, by być bliżej przedszkolnej koleżanki, która wcześniej niż on zaczęła kopać piłkę.
Zamiast uczyć się historii tworzyliśmy ją, ale w końcu ktoś to musi robić!

Wolontariusze z "Tischnera" znów pomagają

14 września grupa wolontariuszy z naszej szkoły wzięła udział w XIII edycji imprezy "Blues dla Niepełnosprawnych". Wydarzenie miało miejsce w Olzie a gościem tegorocznej edycji był zespół Power Blues Band. Pomimo niesprzyjającej pogody uczestnicy bawili się świetnie.