ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

w Wodzisławiu Śląskim

Maraton Pisania Listów Amnesty International 2018

6 grudnia już po raz piąty w naszej szkole został zorganizowany Maraton Pisania Listów Amnesty International. W tym roku uczestnicy pisali w sprawie obrończyń praw człowieka - kobiet, które walczyły o prawa człowieka, a teraz same potrzebują wsparcia. W naszej szkole napisano w sumie 1105 listów!

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia ludzie na całym świecie solidarnie przeciwstawiają się naruszeniom praw człowieka. W Polsce listy pisane były w 848 miejscach. 

Dziękujemy za zaangażowanie!

 

Wyjątkowe ćwiczenia na Uniwersytecie Śląskim

We wtorek 13 listopada w ramach współpracy naszej szkoły z Uniwersytetem Śląskim – Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska - uczniowie klasy biologiczno-chemicznej uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach ćwiczeniowych z użyciem mikroskopów: skaningowego, fluorescencyjnego i konfokalnego. Pod czujnym okiem pracowników naukowych: dr Jagny Karcz i dr Izabeli Potockiej wykonywali preparaty i odkrywali fascynujący świat przyrody. Wcielając się w rolę badaczy mogli obserwować w przestrzeni trójwymiarowej powierzchnie określonych obiektów, ich budowę wewnętrzną, zmiany i deformacje oraz dokonywać mikroanalizy rentgenowskiej.
Kolejne spotkanie już wkrótce...

Tischner ponownie w szpitalu

W miniony piątek uczniowie wybranych klas trzecich II LO im. ks. prof. J. Tischnera uczestniczyli w kolejnych pasjonujących warsztatach z cyklu zajęć w ramach współpracy ze szpitalem w Wodzisławiu Śl.
Z ogromnym zainteresowaniem uczniów spotkała się wizyta w Stacji Pogotowia Ratunkowego, gdzie młodzież mogła wcielić się w rolę zarówno ratownika medycznego, jak i pacjenta.
„Byliśmy pod wrażeniem profesjonalizmu pracowników i jakości sprzętu medycznego wodzisławskich karetek..."
Równie ciekawym miejscem okazała się pracownia diagnostyki obrazowej RTG. Przedstawione nowoczesne metody diagnostyki oraz oferta wykonywanych badań były dla wielu zaskoczeniem.
Nie zabrakło również doświadczeń praktycznych. I tutaj laboratorium mikrobiologiczne dało uczniom możliwość wstępnej praktyki zawodowej.
Wyjątkowym momentem było spotkanie z Panem Marcinem Szozdą – lekarzem kardiologiem, który przybliżył uczestnikom specyfikę studiów i specjalizacji medycznych.
Dziękujemy za ten owocnie spędzony czas. Stoimy przed wyborem zawodu i wszelka pomoc w tym względzie jest dla nas bezcenna!
Następne zajęcia – piątek 23 listopada.

100-lecie odzyskania niepodległości w Tischnerze

Dziś odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. W przedstawieniu wykonanym przez naszych uczniów zobaczyliśmy poszczególne etapy walki o niepodległość. Inscenizacja odbyła się w kawiarence w stylu lat 20-tych, a towarzyszyły jej przejmujące recytacje poezji polskiej oraz wzruszająca oprawa muzyczna. Dziękujemy za tę piękną podróż po historii Polski.

Będziemy rozmawiać o różnych drogach do niepodległości... w różnych językach

Już w czwartek, 8 listopada, wiele wydarzeń w ramach naszego corocznego językowego projektu edukacyjnego, które w swojej tematyce tym razem będą nawiązywać do wolności, godności i niepodległości:

- warsztaty językowe prowadzone przez Irlandczyka, Marka Hendersona, oraz Amerykankę, Ashley Hinkleman;

- prelekcja wygłoszona przez przedstawiciela Muzeum Śląskiego w Katowicach, pana Jana Sasora;

- wykłady dr Lucyny Marcol-Cacoń z Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego oraz dra Daniela Vogla z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu;

- sesja naukowa "Dwie drogi do niepodległości" realizowana w ramach współpracy ze Sportową Szkołą Podstawową nr 2 im. KEN w Radlinie;

- zajęcia prowadzone przez uczniów-asystentów nauczycieli (Architekci wolności, Zburzenie Muru Berlińskiego kluczem do zjednoczenia i wolności słowa, Escape room);

- konkurs leksykalny "Hiszpański w Tischnerze - 100 słów na 100-lecie odzyskania niepodległości";

- lekcje tematyczne przeprowadzone przez nauczycieli językowców;

- wystawy.

Życzymy wielu wrażeń i przemyśleń

Wycieczka do Warszawy

 

We wtorek 23 października br. uczniowe klas IIb i IId wraz z panią Sonią Rączką oraz Danutą Woźnicą mieli przyjemność uczestniczyć w jednodniowej wycieczce do stolicy. Wszystko to dzięki uprzejmości ucznia z kl. IId, Jakuba Orzechowskiego, który jest aktywnym działaczem politycznym.

W Warszawie uczniowe zwiedzili Sejm, gdzie przez chwilę udało im się być świadkami obrad w Sali Posiedzeń. Dowiedzieli się również o rozmieszczeniu budynków Sejmu oraz usłyszeli krótką historię o każdym z nich. Szczególnym doznaniem była też obecność na parlamentarnym korytarzu, który dotąd znany był im jedynie z telewizji. Następnie grupa udała się na ciepły posiłek, po czym pojechała do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL-u. Tam uczniowie mieli zaszczyt uczestniczyć w prawdziwie wzruszającej lekcji historii o bohaterach naszego kraju.

Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych wycieczka była bardzo przyjemna.