ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

w Wodzisławiu Śląskim

Tym razem Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim

wspolpracasad1

W dniu 13 lutego zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim a Sądem Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim.

Porozumienie podpisali Dyrektor ZSP w Wodzisławiu Śląskim Wojciech Komorek oraz Wiceprezes Sądu Rejonowego Sędziego SR Beata Domagała.
Celem współpracy jest stworzenie uczniom II LO, Liceum Plastycznego oraz Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych możliwości poszerzenia wiedzy z wybranych dziedzin prawa, zapoznania ze specyfiką pracy sędziów oraz zasad funkcjonowania sądu.
Uczniowie klas humanistycznych (europejskiej, medialnej, a w przyszłości prawniczej) skorzystają z pewnością z zajęć prowadzonych przez pracowników sądu, natomiast uczniowie klas Liceum Plastycznego oraz Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych będą mieli możliwość zapoznać się z zagadnieniami z zakresu prawa autorskiego. Ponadto prace uczniów Liceum Plastycznego oraz OSSP będą eksponowane w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim.

Spacer po wyobraźni 2019


Oj, nie łatwy wybór będzie miało Jury tegorocznego konkursu "Spacer po wyobraźni”. 199 uczestników przyjechało 08.02 do Liceum Plastycznego, aby zmierzyć się z zadaniem malarskiej interpretacji pejzażu i autoportretu. Temat przewodni do końca był tajemnicą. W tym roku inspiracją była twórczość Stanisława Wyspiańskiego.
Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe – młodszych uczniów szkół podstawowych, realizujących temat pejzaż oraz uczniowie gimnazjum, którzy interpretowali autoportret. Wszyscy byli znakomici. Nie możemy się doczekać wyników, które zostaną ogłoszone na oficjalnym zakończeniu konkursu 5 kwietnia. A tymczasem pozostają nam zdjęcia. Reportaż fotograficzny przygotowała uczennica 3LP Magdalena Kubica.

Nasza niepodległość na amerykańskich językach

knoga1Setna rocznica odzyskania niepodległości zainspirowała uczennicę klasy III b Krystynę Nogę do zbadania losów polskiego bohatera amerykańskiej niepodległości tj. Kazimierza Pułaskiego. Nawiązała ona kontakt z hrabstwem Pułaskiego w stanie Missouri, by przygotować prezentację w której zderzyła informacje z polskich i amerykańskich źródeł na jego temat.

Obchody setnej rocznicy poprzedziła w naszej szkole Niepodległość na językach, czyli spotkanie uczniów naszej szkoły i gości z zaprzyjaźnionej szkoły bilingwalnej w Radlinie. Wystąpili uczniowie, nauczyciele i goście, ale tylko Krystynę docenili za oceanem….

Amerykanie będąc pod wrażeniem jej dociekliwości i osobowości opublikowali notatkę z której wynika, że dzięki jej inicjatywie ponownie zainteresowali się postacią Pułaskiego. Krystyna przywróciła go do życia!

Władze hrabstwa stwierdziły: 
“Her decision to share Pulaski’s legacy with a new generation partially inspired our decision to bring him back to life and back into the minds of Pulaski County, Missouri’s residents and to those visiting our county through Casimir.”

 

Radio od kuchni, czyli spotkanie z Moniką Sokołowską

sokolowska1

JAK WYGLĄDA PRACA DZIENNIKARZA RADIOWEGO?
JAKIE TRZEBA MIEĆ PREDYSPOZYCJE DO WYKONYWANIA TEGO ZAWODU?
JAK ZDOBYĆ POTRZEBNE DOŚWIADCZENIE?

Na te pytania, i wiele innych, odpowiadała Monika Sokołowska, dziennikarka pracująca w lokalnym Radiu 90.
W minioną środę spotkała się z klasami medialnymi, by opowiedzieć o swojej pracy.
Rozpoznawalny głos, ujmująca osobowość i pasja – tak można scharakteryzować panią Monikę.
Podczas spotkania z młodzieżą zdradziła kilka tajników zawodu. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda dzień w redakcji radiowej, przygotowanie materiałów do emisji czy montaż. Mogli także spróbować swych sił w pracy z mikrofonem – poćwiczyć dykcję, przeczytać wiadomości i prognozę pogody. Było to dla nich niezwykle cenne doświadczenie.
Pani Monika Sokołowska w swoich wypowiedziach podkreślała, że dobry dziennikarz musi lubić ludzi, interesować się ich problemami i uważnie słuchać tego, co maja do powiedzenia. To najprostszy przepis na to, by odnieść sukces w tym zawodzie.

 

Wspomnienia "Dziewcząt z Auschwitz"

Uczniowie naszej szkoły gościli na na przejmującym spotkaniu w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim 25 stycznia z Sylwią Winnik - autorką książki "Dziewczęta z Auschwitz". Pochodząca z Ząbkowic Śląskich autorka zebrała w książce przejmujące wspomnienia dwunastu kobiet, które przeżyły piekło niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Książka opowiada o losach kobiet, które trafiły do obozu w wieku kilku lat lub na skraju dorosłości. Zawiera także historię bohaterki, która urodziła się w Auschwitz, a swoją przeszłość rekonstruuje na podstawie wspomnień matki. Reportaż wzbogacają zdjęcia ze zbiorów prywatnych rodzin bohaterek z okresu zanim trafiły do obozu oraz ilustracje z archiwum Muzeum w Auschwitz, wśród nich m.in. fotografie wykonane przez esesmana z albumu znalezionego przez więźniarkę Lili Jacob. Książka jeszcze przed premierą znalazła się w zestawieniu TOP 100 Empiku.

Wernisaż wystawy uczennic Liceum Plastycznego

W czwartek 31.01 odbył się wernisaż wystawy uczennic Liceum Plastycznego. Prace Pauliny Czuchowskiej, Alicji Kozik, Magdaleny Kubicy i Barbary Bugdol można oglądać do niedzieli 03.02 w galerii Nostalgia w Wodzisławiu Śl.  Niedziela to szczególny dzień, bo wystawa kończy się finisażem o godzinie 14:00, na który serdecznie zapraszamy. Wystawa prezentuje dotychczasową pracę twórczą z grafiki, rysunku i malarstwa. Wierzymy, że wystawa to bodziec do dalszego rozwoju oraz możliwość pokazania swoich prac szerszej publiczności. Gratulujemy.Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok