ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

w Wodzisławiu Śląskim

Nasza niepodległość na amerykańskich językach

knoga1Setna rocznica odzyskania niepodległości zainspirowała uczennicę klasy III b Krystynę Nogę do zbadania losów polskiego bohatera amerykańskiej niepodległości tj. Kazimierza Pułaskiego. Nawiązała ona kontakt z hrabstwem Pułaskiego w stanie Missouri, by przygotować prezentację w której zderzyła informacje z polskich i amerykańskich źródeł na jego temat.

Obchody setnej rocznicy poprzedziła w naszej szkole Niepodległość na językach, czyli spotkanie uczniów naszej szkoły i gości z zaprzyjaźnionej szkoły bilingwalnej w Radlinie. Wystąpili uczniowie, nauczyciele i goście, ale tylko Krystynę docenili za oceanem….

Amerykanie będąc pod wrażeniem jej dociekliwości i osobowości opublikowali notatkę z której wynika, że dzięki jej inicjatywie ponownie zainteresowali się postacią Pułaskiego. Krystyna przywróciła go do życia!

Władze hrabstwa stwierdziły: 
“Her decision to share Pulaski’s legacy with a new generation partially inspired our decision to bring him back to life and back into the minds of Pulaski County, Missouri’s residents and to those visiting our county through Casimir.”

 

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok