ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

w Wodzisławiu Śląskim

"Nie ma piękna, jeśli w nim leży krzywda człowieka. Nie ma prawdy, która tę krzywdę pomija. Nie ma dobra, które na nią pozwala." T. Borowski

Wtorek 22 maja 2018 r. - dzień słoneczny, niczym nieodbiegający od pozostałych. Ta sama rutyna dnia codziennego: na ulicach korki, każdy gdzieś gna i  ma masę spraw na głowie.
Jednak dla delegacji uczniów naszej szkoły czas na chwilę zatrzymał się - wszystko to za sprawą wycieczki do Obozu Koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau, której organizatorem było Starostwo Powiatu Wodzisławskiego.
Tym razem trudno tu użyć słów: "niesamowite wydarzenie"- każdy, kto miał możliwość naocznego zobaczenia Nazistowskich Obozów Śmierci doskonale wie, że słowa nie są w stanie opisać ogromu dramatu do jakiej doprowadzić może ideologia nienawiści, uprzedzeń i dyskryminacji. Doskonale świadczą o tym słowa byłego więźnia Auschwitz, Stanisława Zalewskiego:


"W upamiętnieniu ofiar Holokaustu nie chodzi o złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, ale o to, by świat skutecznie zapobiegał obecnemu ludobójstwu. Potworny los zgładzonych nigdy nie może się powtórzyć"


Oprócz zwiedzania obozów masowej zagłady nasi uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w ciekawych warsztatach prowadzonych przez Panią Aleksandrę Kalisz, których celem było pobudzenie refleksji nt. zachowania człowieczeństwa i norm społecznych w sytuacji zagrożenia życia.

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok