ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

w Wodzisławiu Śląskim

Lomography

Lomography - interesting way of learning

 logo cz pl eu male

Uczniowie Liceum Plastycznego i Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych wraz ze Slezkim Gimnazjum w Opawie realizują transgraniczny projekt pt. „Lomography – interesting way of learning", który potrwa od marca 2018 do lutego 2019 roku.

Źródło dofinansowania projektu to: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Fundusz Mikroprojektów 2014-2020 w Euroregionie Silesia w Programie INTERREG V-A Republika Czeska – Polska

Wartość całkowita projektu: 48.780 zł (dofinansowany w 85% z EFRR)

Projekt realizowany będzie we współpracy z: Slezskim Gimnazium w Opavie

Główny cel projektu: poznanie i rozpowszechnianie starej techniki fotograficznej – lomografii.

Uczestnicy projektu będą mieli okazję poznać popularny w latach 90 XX wieku nurt fotograficzny - lomography, który polega na wykonywaniu fotografii kompaktowymi aparatami typu Lomo. Narastająca popularność lomography jest odpowiedzią na mnogość otaczających nas idealnych, „wygładzonych" obrazów cyfrowych. Pozwala potraktować sam proces fotografowania z lekkim przymrużeniem oka oraz swoistą prostotą. Siłą fotografii wykonanych aparatami Lomo jest nie tylko specyfika obrazu, estetyka wynikająca z użycia materiałów światłoczułych oraz obiektywu o dość słabych parametrach optycznych, ale także klimat i historie towarzyszące powstawaniu samego zdjęcia.
Projekt realizowany będzie na terenie Polski i Czech. Spotkania będą miały charakter integracyjny. Ich celem będzie udział w warsztatach i plenerach fotograficznych na terenie Pragi, powiatu wodzisławskiego oraz Jaworzynki. Na Śląskim Uniwersytecie w Opawie młodzież weźmie udział w wykładzie na temat kompozycji obrazu fotograficznego. Wśród uczestników projektu ogłoszony zostanie również konkurs fotograficzny, a jury w postaci uczniów, nauczycieli i rodziców, zagłosuje na najciekawsze fotografie. Doskonałą okazją do zaprezentowania powstałych fotografii będzie wspólna wystawa w opawskiej galerii OKO. Uczniowie będą mogli nie tylko zobaczyć efekty swojej pracy, ale również podzielić się własnym doświadczeniem zdobytym w trakcie realizacji zadań. Oprócz działań fotograficznych towarzyszyć młodzieży będą różnego rodzaju aktywności sportowe tj. piłka nożna, badminton, baseball, fitness oraz wędrówki szlakami górskimi. Zakończenie polsko-czeskiego projektu odbędzie się w Wodzisławiu Śląskim. Podczas konferencji podsumowującej uczniowie zaprezentują swoje prace na wystawie fotograficznej oraz nastąpi rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego i wręczenie nagród.
Korzyści płynące z udziału w projekcie są bardzo szerokie, bo oprócz zdobytej wiedzy i doświadczenia fotograficznego młodzież będzie miała okazję poznania wielu ciekawych osób, ich języka i bogactwa kultury. Przede wszystkim jednak wierzymy, że powstałe przyjaźnie polsko-czeskie będą trwać i przynosić owoce przez wiele długich lat.

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok