27 stycznia 2025 r. ponad 600 maturzystów zatańczyło poloneza w samym sercu Wodzisławia. A razem z nimi władze powiatu wodzisławskiego, władze miasta, włodarze gmin powiatu, dyrektorzy szkół i nauczyciele! Taneczny korowód poprowadzili tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Vladislavia. Nie zabrakło i naszych maturzystów, którzy godnie reprezentowali szkołę.
Ludzie ludziom zgotowali ten los – w tym krótkim stwierdzeniu została ujęta prawda o latach okrucieństwa i bestialstwa, za które odpowiedzialność ponoszą wyłącznie ludzie. To właśnie ludzie, wyznający nazistowski system poglądów, świadomie i celowo zamordowali miliony osób. 80 lat temu rozpoczęto ewakuację KL Auschwitz. W Marszach Śmierci Niemcy wyprowadzili do obozów w głębi Rzeszy około 56 tysięcy więźniów, drogi nie przeżyło co najmniej 9 tysięcy z nich. Umierali z zimna, zmęczenia lub od niemieckiej kuli.
To ludzie zgotowywali to piekło na ziemi. W styczniu 1945 roku więźniów obozu Auschwitz-Birkenau przepędzono pieszo do Wodzisławia Śląskiego, skąd mieli wyruszyć do obozów w głębi Niemiec.
Pamiętając o tych tragicznych wydarzeniach, młodzież II LO, oddając wyrazy szacunku i czci, zapaliła znicze na wodzisławskim dworcu kolejowym przy tablicy poświęconej zamordowanym przez hitlerowców ofiarom „Marszu śmierci”. Choć ta tragedia nawet z perspektywy minionych lat wydaje się być trudna do pojęcia ludzką wyobraźnią, niech będzie przestrogą dla wszystkich, a zwłaszcza młodych ludzi. Bo „Auschwitz nie spadło z nieba…”.
27 stycznia o godzinie 13:00 na wodzisławskim Rynku ponad 600 tegorocznych maturzystów ze szkół powiatu wodzisławskiego zatańczy poloneza! Oczywiście nie zabraknie Tischnera! To będzie historyczne wydarzenie, bo jeszcze nigdy nikt w takiej liczbie nie odtańczył w naszym powiecie tego pięknego tańca narodowego. Poloneza poprowadzi Zespół Pieśni i Tańca Vladislavia!
Z radością i dumą pragniemy poinformować, że dwie uczennice z Liceum Sztuk Plastycznych:
• Marta Wnuk - 4 LSP
• Julia Kleszczewska - 1 LSP
przeszły do finału Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego organizowanego przez Kolegium Romanistyki, Hispanistyki i Italianistyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II. Finał odbędzie się 12 marca 2025 roku na KUL-u, w Centrum Transferu Wiedzy.
Uwaga! W poniedziałek 20 stycznia br. na lekcji 3 odbędzie się przesłuchanie do spektaklu teatralnego wystawianego w WCK. Wszystkich chętnych zapraszamy z przygotowanym krótkim wystąpieniem. Recytatorzy mogą zaprezentować swoje umiejętności z pomocą napisanego tekstu. Ponadto zapraszamy tancerzy, muzyków i wszystkich chętnych do pracy nad spektaklem. Zapowiada się bosko!!!
Spotykamy się przy pokoju nauczycielskim.
Koordynatorki: Dagmara Porembska-Tkocz, Katarzyna Kolorz
10 stycznia Wydział Nauk Przyrodniczych, Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach gościł uczniów naszej szkoły. Wzięli oni udział w Nocy Biologów. Rozpoczęli od zajęć laboratoryjnych – „Czy enzymy wytrzymają globalne ocieplenie?”. Uczniowie przeprowadzili eksperymenty badawcze, które pokazały, jak zmieniająca się temperatura wpływa na działanie enzymów. Drugie zajęcia odbyły się w Laboratorium Skaningowej Mikroskopii Elektronowej. Uczniowie obserwowali miniaturowe dzieła natury. Odkryli między innymi, jak wygląda struktura pyłków roślin, które co roku są tak dużym problemem dla alergików. Ostatnie zajęcia pod tytułem „Botaniczna Misja” inspirowane były zabawą w escape roomie. Dzięki przeprowadzonym eksperymentom przyrodniczym, obserwacjom z wykorzystaniem sprzętu optycznego nasi uczniowie ukończyli z sukcesem misję. W nagrodę otrzymali okazy sukulentów. Mimo że biologiczna wyprawa odbyła się po lekcjach, uczniowie przekonali się, że na zdobywanie wiedzy, poznawanie niesamowitych miejsc w przestrzeni uniwersyteckiej oraz świetną zabawę jest zawsze dobry czas!
Alicja Pukowiec, Kinga Strączek, Emilia Pilarek i Filip Tolarz reprezentowali naszą szkołę w I Wodzisławskim Turnieju Debat Oksfordzkich. Była to doskonała okazja, by poznać zasady tej formy debaty i doskonalić umiejętności retoryczne. Debatę, która odbyła się 11 stycznia, poprzedziły warsztaty z ekspertami, panel dyskusyjny oraz oczywiście turniej, który był zwieńczeniem spotkania. Opiekunowie bardzo dziękują wspaniałej Czwórce za czas ciężkiej pracy i profesjonalne podejście!
Uczennice Liceum Sztuk Plastycznych wzięły udział w konkursie na plakat pt.: "HIV/AIDS - chcę wiedzieć więcej". Celem konkursu było podniesienie poziomu wiedzy na temat zakażeń wirusem HIV i choroby AIDS. Ważnym aspektem było także kształtowanie postawy tolerancji wobec osób zakażonych.
Organizatorem konkursu oraz fundatorem nagród była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wodzisławiu Śląskim. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 13 a wręczenie nagród 16 grudnia 2024 r. Oceny prac konkursowych dokoła komisja w składzie: Karolina Kiermaszek-Jencz, Julia Elias, Wojciech Komorek oraz Katarzyna Folwarczny i Monika Kołodziej-Mrosek a szkolnym koordynatorem tego przedsięwzięcia była Violetta Król-Mikołajek. Nagrody otrzymały następujące uczennice:
I miejsce - Kinga Absalon,
II miejsce - Marta Widera
III miejsce - Kateryna Dorofieieva
Gratulujemy!