Strona główna Liceum Plastyczne
21 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2023/2024. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele p.w. WNMP. Następnie odbyła się akademia, podczas której wręczono świadectwa z wyróżnieniem. Akademię uświetnił program artystyczny w wykonaniu uczniów klas 3D oraz 3C. Ucztę muzyczną zafundował Maciej Głazik, uczeń klasy 3D, który przedstawił zgromadzonym własną aranżację znanych utworów. Odegrane przez aktorów scenki, przedstawiające poszczególne lekcje, w humorystyczny sposób wprowadziły wszystkich uczestników uroczystości w wakacyjny nastrój. Na koniec akademii wystąpiła uczennica klasy 2D, Zofia Kin, która podzieliła się z nami swoją wrażliwością i kunsztem wokalnym.
Wszystkim nauczycielom i uczniom życzymy pogodnych i pełnych niezapomnianych wrażeń wakacji!
Z wielką radością informujemy, że Samorząd Szkolny naszej szkoły przeprowadził zbiórkę pieniędzy na rzecz wodzisławskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt "Koty Psy i My". Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało się zebrać kwotę 1367 zł. Szczególne podziękowania kierujemy do Emilii Grabowskiej z klasy 2C, która jako wolontariuszka aktywnie wspiera działalność stowarzyszenia i pomagała w przekazaniu zebranej sumy.
Nad całym przedsięwzięciem pedagogiczną opiekę sprawowała Agnieszka Kawa.
Dziękujemy wszystkim za hojność i wsparcie tej szczytnej inicjatywy!
Zapraszamy uczniów na uroczyste zakończenie roku szkolnego w dniu 21 czerwca, które odbędzie się w sali gimnastycznej:
Po uroczystości zapraszamy na spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych.
O godzinie 8.00 odbędzie się msza święta dziękczynna na zakończenie roku szkolnego - Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim.
Zapraszamy obecnych i przyszłych uczniów naszej szkoły na wspólny wrześniowy wyjazd na Tischnerowski Kampus Młodych. Wydarzenie organizują Stowarzyszenie SIEMACHA, Fundacja DEMOS oraz Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”. Spotkanie będzie miało charakter biwaku (namioty wojskowe oraz łóżka polowe zapewnia Wojsko Polskie) i odbędzie się w Odporyszowie (k. Dąbrowy Tarnowskiej) na terenie SIEMACHA Spot Odporyszów (ul. Lipowa 10, 33-240 Odporyszów).
W Kampusie będzie uczestniczyła młodzież ze szkół średnich noszących imię ks. prof. Józefa Tischnera oraz innych szkół średnich zainteresowanych wydarzeniem. Chętnych z naszej szkoły prosimy o zgłaszanie się do nauczycielek języka polskiego: Dagmary Porembskiej-Tkocz lub Kamili Wrożyny.
Szczegóły na stronie internetowej Tischnerowskiego Kampusu Młodych.
14 maja klasa 4LSP wzięła udział w ostatniej wycieczce w ramach projektu realizowanego wspólnie z SDL „Spichlerz” z Czernicy. Tym razem pojechaliśmy do Krakowa. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kazimierza. Wspólnie z przewodniczką przemierzaliśmy urokliwe uliczki, zaglądaliśmy do kościołów i synagog. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Skałki. W Krypcie Zasłużonych (powstała w latach 1876-1880) spoczywają między innymi: Jan Długosz, Józef Ignacy Kraszewski, Karol Szymanowski, Czesław Miłosz, Stanisław Wyspiański, ... Zwiedziliśmy również Bazylikę św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika z XIV w, przebudowaną w XIX w. Weszliśmy do kościoła pw. Katarzyny Aleksandryjskiej z XIV w. Byliśmy na Placu Wolnica (dawnym rynku głównym samodzielnego miasta Kazimierz) pod kazimierskim ratuszem. Na Placu Nowym obejrzeliśmy dziewiętnastowieczną halę targową, gdzie do II wojny światowej mieściła się rytualna rzeźnia. Byliśmy w Starej Synagodze z XV w. (ta najstarsza synagoga w Polsce została zamieniona na muzeum) i w synagodze Remu z XVI w. W synagodze Remu nadal odbywają się żydowskie nabożeństwa, a za nią znajduje się kirkut założony w 1535 r. z cennymi macewami.
Z Kazimierza przeszliśmy na Rynek główny Krakowa i powędrowaliśmy dalej.
Najpierw do Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, które mieści się w osiemnastowiecznym Starym Spichlerzu. Tu mieliśmy okazję zobaczyć portrety własne Wyspiańskiego i portrety znajomych z kręgu krakowskiej cyganerii, projekty witraży Bóg Ojciec i Żywioł Ognia do okien kościoła Franciszkanów w Krakowie, model Akropolis i karton witrażowy Wanda do katedry na Wawelu, propozycje dekoracji, mebli i tkanin do gmachu Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego, teatralia do sztuk opartych na wątkach antycznych, m.in. Protesilasa i Laodamii, oraz ilustracje do eposu Homera "Iliada". Potem powędrowaliśmy do Domu Józefa Mehoffera, zwanym Pałacem pod Szyszkami z połowy XIX w. Obiekt reprezentuje formułę muzeum-domu artysty, w tym wypadku z bogatym, autentycznym wyposażeniem wnętrz i wieloma dziełami Józefa Mehoffera. Dodatkową atrakcją jest ogród na tyłach domu, który został odtworzony na podstawie obrazów artysty.
Wycieczkę kończyliśmy spektaklem Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” w teatrze im. Juliusza Słowackiego. Wspaniałe, trwające prawie trzy godziny widowisko, przygotowane przez Maję Kleczewską 123 lata po prapremierze we wspaniałej „oprawie” najpiękniejszej sceny Krakowa na długo pozostanie w naszej pamięci. Ale już przedstawienie się kończy i opada kurtyna – słynna Kurtyna Kobiet, przygotowana na 130-lecie teatru ze 130 nazwiskami najsłynniejszych krakowskich kobiet. Wśród nich Olga Boznańska, patronka naszego LSP.
Czy to możliwe, by w ciągu jednego tygodnia dotrzeć do Zatoki Wikingów, wpaść z wizytą do duńskiego Elsinoru (Kronborg), którego gospodarzem był szekspirowski Hamlet, odwiedzić drugie co do wielkości miasto Szwecji – Goeteborg, założone przez Gustawa II Adolfa, zasmakować smörgåsbord, czyli dań podanych w postaci „szwedzkiego stołu”, poznać położone nad malowniczym jeziorem miasto Vang, w którym za pośrednictwem Fryderyka Wilhelma zakupiliśmy (w pierwszej połowie XIX wieku) za jedyne 427 marek drewniany kościółek znajdujący się dziś w Karpaczu,… a następnie dotrzeć do krystalicznych wód jeziora Tyin, nad którymi niejeden mógłby stać się Narcyzem, niemogącym oderwać wzroku od swego odbicia?
TAK! To możliwe! Z „Tischnerem” wszystko staje się możliwe!
Podróż najdłuższym, bo ponad 24- kilometrowym norweskim tunelem, słoneczna kąpiel w temperaturze 26 stopni nad słynnym Sognefiord, po to by dosłownie po chwili brodzić w śniegu na największym w kontynentalnej Europie lodowcu Jostadalkenbreen, to niejedyne atrakcje naszego wyjazdu.
Wędrowaliśmy przez Ziemię Olbrzymów- Jotunheim, oglądaliśmy Geiranger - fiord wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, staliśmy pod najwyższą pionową ścianą w Europie, nazywaną Ścianą Troli – Trollveggen, wypatrywaliśmy drugiego brzegu największego jeziora w Norwegii – Mjosa, mierzyliśmy wzrokiem skocznię, z której swego czasu skakali Małysz, Stoch, Kubacki, czy Żyła w mieście sportów zimowych – Lillehammer. I w końcu przeszliśmy wzdłuż i wszerz dwie wyjątkowe stolice: Oslo i Kopenhagę, pokonując odległość między nimi na liczącym sobie 171 metrów długości 12- pokładowym promie wycieczkowym Korona Skandynawii.
To był naj- wyjazd! Od wrażeń, zachwytów i wspomnień można doznać zawrotu głowy.
Przeżywać radość i bogactwo takich doświadczeń można tylko w doborowym towarzystwie a takim na pewno jest tischnerowska młodzież, która spisała się na medal! Podziękowania należą się opiekunom wyjazdu: p. Magdalenie Pineckiej, p. Marcinowi Kapuścikowi, p. Patrycji Swierczynie. Nad całością czuwała i z pełnym profesjonalizmem wyprawę przygotowała p. Aurelia Szewieczek.