Strona główna II Liceum Ogólnokształcące
Miło nam poinformować, że do II etapu XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „GWIEZDNY KRĄG” zakwalifikowali się uczniowie: Wiktoria Korzonek (klasa 2F), Franciszek Elsner, Jakub Wlazeł (klasa 3B).
Serdecznie gratulujemy osiągniętych sukcesów i życzymy powodzenia na kolejnych etapach olimpiady!
6 kwietnia nasza uczennica Martyna Irczyk, uczestniczyła w etapie centralnym XXII Olimpiady Lingwistyki Matematycznej (OLM) i zdobyła tytuł FINALISTKI. W etapie centralnym OLM, zorganizowanym w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, uczestniczyło już tylko 65 uczestników z całego kraju, którzy zdobyli najwięcej punktów w etapie okręgowym Olimpiady.
Przypomnijmy, że w OLM uczniowie zmagają się z zadaniami z zakresu językoznawstwa, do rozwiązania których niezbędne są: umiejętność syntetycznego i analitycznego myślenia, formułowania i dedukcyjnego badania hipotez oraz wiedza językoznawcza. W XXII finale uczestnicy mieli 210 minut na rozwiązanie trzech zadań. Pierwsze zadanie dotyczyło systemu liczbowego używanego w języku Ngkolmpu - rzadkiego języka używanego w prowincji Papua w Indonezji. Drugie zadanie polegało na zbadaniu gramatyki języka Urarina, którym posługuje się ok. 3 tys. użytkowników Peru. Trzecie zadanie dotyczyło analizy morfologicznej zdań w języku Ts’ixa, który jest językiem krytycznie zagrożonym, posiadającym zaledwie 200 użytkowników w Botswanie.
OLM jest olimpiadą interdyscyplinarną i nie zwalnia z obowiązku zdawania egzaminu maturalnego, ale zdobywając tytuł finalistki, Martyna uzyskała indeks lub maksymalny wynik z matematyki w procesie rekrutacji na wiele kierunków studiów, w tym np.: na Uniwersytecie Wrocławskim finaliści mają wolny wstęp na kierunki matematyka i informatyka, na Uniwersytecie Warszawskim tytuł ten daje maksymalną punktację w rekrutacji na ekonomię, informatykę i matematykę, a na Uniwersytecie Jagiellońskim - maksymalny wynik przedmiotowy z matematyki.
Gratulujemy sukcesu!
W dniu 11 kwietnia, II Liceum Ogólnokształcące przeniosło się w odległe rejony kosmosu, będąc gospodarzem wydarzenia zatytułowanego "Odyseja kosmiczna "Tischnera" - Dialog z NASA". To niezwykłe spotkanie miało na celu nie tylko inspirowanie, ale także edukację uczniów w dziedzinie eksploracji kosmosu oraz osiągnięć NASA.
Podczas wydarzenia uczniowie mieli okazję wysłuchać prezentacji prowadzonych przez wybitnych gości z NASA. Wśród nich znalazł się Pan Andrew Z. Dowen, który osobiście zjawił się na spotkaniu, oraz Pan William P. Knopf, który połączył się z nami zdalnie. Po prezentacjach miała miejsce sesja Q&A, podczas której uczniowie mogli zadawać pytania ekspertom z NASA, pogłębiając swoją wiedzę o kosmosie i przyszłości eksploracji.
Dziękujemy za udział i zaangażowanie wszystkim uczestnikom tego wydarzenia, które pozwoliło nam zbliżyć się do gwiazd i poszerzyć horyzonty naszej wiedzy.
5 kwietnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim odbył się finał XI Regionalnego Konkursu Poetyckiego ...daj mi SŁOWO.
Konkurs organizuje II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim oraz Zespół Szkół Budowlanych z Rybnika .
Gościem honorowym podczas finału była dr Hanna Goszyc-Góreczna, autorka tomików wierszy: Wieczory pachną pomarańczą, Z szuflady wyjęte, Gdy Anioły zrzucają aureole; obecnie nauczyciel ZSP nr 1 w Wodzisławiu Śląskim oraz juror od wielu lat ww. konkursu.
Jury w składzie: przewodnicząca - Romana Piecha - emerytowana nauczycielka ZSEU z Rybnika, dr Hanna Goszyc-Góreczna oraz Sylwia Bańczyk - metodyk PODN w Wodzisławiu Śląskim, oceniło zakodowane prace i przyznało:
W kategorii szkół podstawowych:
1 miejsce Dominikowi Doskoczowi z ZS im. W Sherborne w Czerwionce- Leszczynach
2 miejsce Aleksandrze Kuli z ZSP nr 9 w Rybniku
3 miejsce Aleksandrowi Brzozie SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 w Jastrzębiu Zdroju
W kategorii szkół ponadpodstawowych:
1 miejsce Marlenie Grychnik z II LO w Wodzisławiu Śląskim (wiersz)
2 miejsce Emilii Wranie z Liceum Sztuk Plastycznych w Wodzisławiu Śląskim (wiersz)
3 miejsce Lenie Szczypińskiej z II LO w Wodzisławiu Śląskim (wiersz)
oraz
wyróżnienie Kacprowi Orszulikowi z I LO w Jastrzębiu Zdroju
Gratulujemy zwycięzcom. Dziękujemy Pani dr Hannie Goszyc-Górecznej za słowo o poezji, Jurorkom za ocenę prac, bibliotece miejskiej za gościnę, Zofii Kin za piękną oprawę artystyczną oraz Natalii Przybysz za profesjonalną konferansjerkę. Zapraszamy do udziału w konkursie za 2 lata!
Świetne informacje nadeszły z Szczyrbskiego Plesa, gdzie rozegrano Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich. W biegu sztafetowym 4 x 3km nasza uczennica Wiktoria Baszton (1D) zdobyła srebrny medal, zostając jednocześnie Wicemistrzynią Polski. Wiktoria wystartowała jeszcze w biegach indywidualnych, gdzie zajęła również wysokie miejsca. W biegu na dystansie 5 km stylem dowolnym - 9 miejsce. Na dystansie 5 km stylem klasycznym 8 miejsce. Gratulujemy!
Z przyjemnością ogłaszamy nadchodzące wydarzenie organizowane przez II Liceum Ogólnokształcące, którego celem jest inspirowanie i edukacja naszych uczniów na temat cudów eksploracji kosmosu oraz niezwykłych osiągnięć NASA. W trakcie spotkania wystąpią wybitni przedstawiciele NASA, dzieląc się cennymi spostrzeżeniami na temat swojej pionierskiej pracy. Wydarzenie odbędzie się 11 kwietnia o godzinie 12:30 w Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim i zostanie przeprowadzone w języku angielskim. Wezmą w nim udział klasy dwujęzyczne: 1A, 2A, 3B, 4A, 4B.
W programie znajdą się angażujące prezentacje prowadzone przez Pana Andrew Z. Dowen, jak również prezentacje online przez Pana Williama P. Knopfa i Pana Costin Radulescu. Ponadto uczniowie będą mieli okazję uczestniczyć w sesji Q&A, podczas której będą mogli zadawać pytania ekspertom z NASA.
Notki biograficzne o prelegentach:
Andrew Z. Dowen jest uznanym na całym świecie autorytetem w dziedzinie wielomisyjnych operacji lotów kosmicznych i rozwoju systemów naziemnych. Podczas swojej długiej kariery w NASA zajmował szereg stanowisk wysokiego szczebla, m. in. jako menager programu Multimission Ground Systems and Services (MGSS), który poszukuje pomysłów na opracowanie i ulepszenie systemu AMMOS – systemu, który był wykorzystywany w ponad 50 misjach, w tym badaniu planet, kosmosu, w heliofizyce i astrofizyce. Ponadto, Andrew jest ekspertem w nawiązywaniu międzyorganizacyjnych partnerstw, w tym w ramach Jet Propulsion Laboratory (Laboratorium Napędu Odrzutowego, JPL – jedno z centrów badawczych NASA) i zewnętrznie z innymi ośrodkami NASA, LMA, LASP, Berkley, University of Michigan, SwRI, międzynarodowymi agencjami kosmicznymi i różnymi społecznościami naukowymi.
William P. Knopf zajmuje stanowisko Senior Program Executive w siedzibie głównej NASA. Obecnie jest odpowiedzialny za programy/projekty: AMMOS, Janus, Lunar Trailblazer, the Lead PE for Mission Operations, the Planetary Defense Emergency Response Officer and the Planetary Science Division (PSD) Liaison to Spacecraft Communications and Navigation (SCaN) Division in the Human Exploration and Operations Mission Directorate (HEOMD) for the Deep Space Network (DSN).
Costin Radulescu jest twórcą procesora telemetrycznego czasu rzeczywistego Galileo. Przez lata pracy w NASA był odpowiedzialny za rozwój, ewolucję i zastosowania produktów i usług Multi-Mission Ground System and Services, Deep Space Network i Planetary Data System z wdrożeniami obejmującymi misje planetarne, Ziemię i Międzynarodową Stację Kosmiczną. Obecnie zajmuje stanowisko Deputy Program Menager w programie NASA Multi-Mission Ground System and Services, który oferuje produkty i usługi dla misji kosmicznych.Wydarzenie zapowiada się jako inspirujące i bogate w wiedzę doświadczenie, poszerzające horyzonty i pogłębiające zrozumienie kosmosu. Z niecierpliwością oczekujemy tego ekscytującego wydarzenia i zachęcamy uczniów do aktywnego uczestnictwa.
Uczennice naszej szkoły - Emilia Grabowska i Lena Ryszka osiągają niesamowite sukcesy. Dziewczyny wzięły udział w olimpiadzie „Zwolnieni Z Teorii” i stworzyły projekt „Młodzieżowa CukieRada”. Jest to projekt edukujący m.in. dzieci i młodzież o cukrzycy typu 1 i 2. Młode osoby podjęły się wyzwania i postanowiły przeprowadzić prelekcje w szkołach podstawowych. Zrealizowały już prelekcje w Wodzisławiu Śląskim, Radlinie i Rybniku, a także przeprowadziły dwa spotkania ogólnodostępne. Udzielały wywiadów do radia i usłyszały się już w stacji radiowej. Ich największymi osiągnięciami było uzyskanie Patronatu Stowarzyszenia „SŁODKA JEDYNKA”, zebranie ponad dwóch tysięcy złotych oraz wydanie własnej piosenki na temat wbijania glukagonu, który jest bardzo ważnym zastrzykiem w życiu cukrzyka.
1. Wiedzy o Argentynie
21 marca uczniowie Tischnera wraz z nauczycielką języka hiszpańskiego uczestniczyli w Iberiadzie zorganizowanej przez Uniwersytet Bielsko-Bialski. W ramach tego wydarzenia odbył się konkurs wiedzy o Argentynie, w którym uczennice reprezentujące naszą szkołę - Natalia Małolepsza z klasy 2D oraz Lena Ryszka z klasy 2C - zajęły I miejsce!
Poza konkursem uczestniczyliśmy w prelekcjach przygotowanych przez studentów UBB, warsztatach dla nauczycieli na temat wykorzystania sztuk teatralnych w nauce języka hiszpańskiego a także w spotkaniu z konsulem Argentyny.
Gratulacje dla naszych pracowitych uczennic.
2. Leo Lee
18 marca w 1LO w Jastrzębiu-Zdroju odbył się międzyszkolny konkurs czytania w języku angielskim i hiszpańskim Leo Lee. Uczniowie w dwuosobowych zespołach mieli za zadanie przeczytać wiersz Edgara Allana Poe Annabel Lee w języku angielskim i hiszpańskim. Oceniana była poprawność wymowy, interpretacja oraz poprawny akcent w każdym z języków. I tym razem nasze uczennice: Iwona Kijewska z klasy 4A (język angielski) oraz Nikola Rossa z klasy 3B (język hiszpański) stanęły na podium zajmując I miejsce. Ponadto, nasza uczennica Martyna Adamczyk z klasy 2G otrzymała wyróżnienie za niezwykłą interpretację ww. wiersza.