Strona główna II Liceum Ogólnokształcące
Już po raz drugi uczniowie klas matematyczno-fizycznych 2A i 1A, oraz klasa 2D o profilu matematyczno-geograficznym wraz z nauczycielami fizyki wzięli udział w projekcie "Zaproś Eksperta - Lekcje nie z tej Ziemi" - w ramach programu Biura Edukacji Kosmicznej ESERO.
Uczniowie wzięli udział w zajęciach z Panem profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, Przemysławem Kupidurą: Odkrywamy Ziemię z Kosmosu – tajemnice zdjęć satelitarnych.
Spotkania zaowocowały poznaniem zastosowań sztucznych satelitów oraz zwiększeniem umiejętności analizy zdjęć satelitarnych, ich odczytywania i porównywania.
Nasz nauczyciel Pan Wojciech Nieroda otrzymał nagrodę dla najlepszego Koordynatora Wolontariatu w roku 2024. Celem konkursu jest docenienie aktywnych, zaangażowanych koordynatorów wolontariatu, którzy podejmują działania związane z zarządzaniem wolontariatem w organizacjach/instytucjach działających na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, ale też pokazanie odpowiedzialności, jaka wiąże się koordynacją pracy wolontariuszy. Konkurs ma także na celu promowanie pracy koordynatorów wolontariatu oraz idei wolontariatu. Oczywiście nie zabrakło również naszych uczniów, którzy działają w Szkolnym Kole Wolontariatu! Jesteśmy znów dumni! Gratulujemy Laureatowi! Jako społeczność szkolna jesteśmy nastawieni na pomaganie!
W zeszłym tygodniu odbyło się wręczenie nagród z okazji projektu "Cywilizacje na językach". Wygrane klasy otrzymały bony pieniężne, które będą mogły przeznaczyć na dofinansowanie do wydarzeń klasowych. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Nagrody o łącznej kwocie 4000 zł ufundowała nasza Rada Rodziców!
Pierwsze miejsce na pierwszej szachownicy w pierwszej lidze w Drużynowych Mistrzostwach Śląska dla Franka Niesporka z naszej szkoły to kolejny wspaniały wynik. Gratulujemy tak wysokiego osiągnięcia i życzymy w następnych zawodach równie imponujących wyników.
Amelia Pojda (2E) i Filip Tolarz (1A) zdobyli 4 miejsce w XIV edycji Wszechstronnego Konkursu Konesera Polszczyzny, który odbywał się w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Do pierwszego etapu zgłosiło się 32 szkoły z całego województwa. Naszą szkołę reprezentowali właśnie Amelia i Filip. W pierwszym etapie musieli napisać bardzo trudne dyktando i wykazać się znajomością zasad interpunkcyjnych i ortograficznych oraz napisać test z wiedzy i umiejętności językowych. Dzięki doskonałemu wynikowi zakwalifikowali się do ścisłego finału. Jesteśmy 4. w województwie! Zatem debiut udany! Gratulujemy!
Uczeń klasy IA – Filip Tolarz - uczestniczył w konkursie organizowanym przez Uniwersytet Śląski -"Matematyka w naukach o Ziemi". Konkurs okazał się trudny i wymagał obszernej wiedzy geograficznej(długości rzek, temperatury wód termicznych, definicji geologicznych itp.), a nie tylko zastosowania matematyki. Filip okazał się bezkonkurencyjny i zajął 1 miejsce. W ramach dzisiejszego wydarzenia wziął udział także w dwóch wykładach: jednym w języku angielskim, a drugim w języku polskim, dotyczących wykorzystania matematyki i liczb w naukach przyrodniczych. Filipie, gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów! Jesteśmy z Ciebie dumni.
22 listopada w naszej szkole odbył się niezwykły projekt językowy pod nazwą „Cywilizacje na językach”. W ramach wydarzenia gościliśmy 8 prelegentów z trzech uczelni, którzy przygotowali fascynujące prelekcje na temat różnych kultur i cywilizacji.
Jednak to nie wszystko! Projekt był także wyjątkową okazją dla naszych uczniów, którzy mieli możliwość wykazania się kreatywnością i zaangażowaniem. Każda klasa przygotowała stanowisko poświęcone wcześniej wylosowanej cywilizacji. Przygotowania te obejmowały nie tylko prezentacje, ale także stroje, dania kuchni regionalnej, układy taneczne oraz pokazy talentów muzycznych i wokalnych. Efekty ich pracy przekroczyły najśmielsze oczekiwania komisji konkursowej, w której zasiadali: Pani wicedyrektor Renata Szymanek, Pan Damian Warchał oraz przedstawicielki Rady Rodziców – Pani Monika Drobny i Pani Beata Kałusek.
Zaangażowanie uczniów było wręcz imponujące. Ich dbałość o szczegóły, włożony czas i wysiłek w przygotowanie stanowisk zrobiły ogromne wrażenie na wszystkich obecnych. Szczególne podziękowania należą się również rodzicom oraz wychowawcom, którzy wspierali swoje klasy na każdym etapie pracy.
Nagrodzeni
W tym roku komisja, zauważając niezwykle wysoki i wyrównany poziom prac, postanowiła nagrodzić więcej klas. W związku z tym przyznano po dwa miejsca ex aequo:
Pierwsze miejsce: klasa 3B Maorysi i klasa 4LSP Majowie
Drugie miejsce: klasa 2LSP Wigingowie i klasa 3G Słowianie
Trzecie miejsce: klasa 1A Inuitowie i klasa 2D Starożytna Grecja
Wyróżnienia
To jednak nie wszystko! Komisja, z uwagi na wysoki poziom przygotowań i trudność w wyborze zwycięzców, postanowiła przyznać także wyróżnienia. Otrzymały je klasy:
2C Starożytny Rzym
3LSPB Aztekowie
3LSPA Imperium Inków
3D Kultura japońska (Samuraje i shogunat)
3A Imperium Mongołów
Serdecznie gratulujemy wszystkim klasom, ponieważ każda z nich włożyła ogrom pracy i zaangażowania w przygotowanie swojego stanowiska. Poziom był niezwykle wyrównany, a Wasze pomysły, talent i wysiłek zrobiły na nas ogromne wrażenie.
Jesteśmy dumni z naszych uczniów i ich talentów – tak skoordynowanego wysiłku i pasji wielu klas jeszcze nie widzieliśmy. Dziękujemy wszystkim za udział i czekamy na kolejne równie inspirujące działania!
Informujemy, że przedłużamy możliwość zgłaszania prac na IX Powiatowy Konkurs "Ubierz się w książkę!" do 17 grudnia 2024 - finał w styczniu 2025
ZAPRASZAMY do udziału!
Szczegóły w regulaminie.