Czerwiec to miesiąc gorący pod wieloma względami – zakończenie roku szkolnego, podsumowanie całorocznego wysiłku związanego ze zdobywaniem wiedzy uwieńczone promocją do następnej klasy, wreszcie początek lata i planowanie zasłużonego wypoczynku. W Tischnerze podgrzaliśmy temperaturę jeszcze bardziej - od 13-18 czerwca gościliśmy w naszych murach partnerów projektu Generations Cycling 4 Inclusion & Climate Action. Goście z Hiszpanii, Portugalii i Irlandii odwiedzili nas, aby zobaczyć nasz kraj i realizować cele projektu, tym razem wspólnie, na polskiej ziemi.
Co pokazaliśmy naszym partnerom projektowym? Wybór nie był łatwy, wszak mamy wiele do zaoferowania. Zdecydowaliśmy się na zwiedzanie Krakowa i kopalni soli w Wieliczce, które niezmiennie wzbudzają zachwyt turystów z zagranicy. Odwiedziliśmy również Muzeum Śląskie, aby przybliżyć naszym przyjaciołom z zagranicy historię Śląska, a tym samym ułatwić lepsze zrozumienie nas, Ślązaków. Rezerwat przyrody Łężczok to kolejne miejsce, które zachwyca bogactwem gatunków roślin i ptactwa, a warsztaty które przygotowaliśmy na tę okoliczność, pozwoliły naszym gościom docenić unikatowy charakter tego miejsca.
9 kwietnia, młodzież naszej szkoły, realizując działania projektowe Erasmus+ Generations Cycling 4 Inclusion & Climate Action, zaangażowała się w coroczne odnowienia lasu, prowadzone przez Nadleśnictwo w Wodzisławiu Śląskim.
W okolicach tzw. "Bażanciarni" zasadziliśmy 221 sadzonek lip – gatunku biocenotycznego, wzbogacającego różnorodność gatunkową lasów. W ten sposób zapewniliśmy równowagę ekosystemu, ale też dobrze się bawiliśmy łącząc przyjemne z pożytecznym. W przyszłym roku na pewno weźmiemy udział w kolejnych akcjach związanych z zalesianiem.
18 stycznia 2024 roku jako grupa zaangażowana w realizację projektu Erasmus+ Generations Cycling 4 Inclusion & Climate Action udaliśmy się do wodzisławskiej Szkoły Podstawowej nr 5 aby razem z zaprzyjaźnionym Kołem Gospodyń Wiejskich z Marklowic upiec tradycyjne śląskie rogaliki. Gospodynie nadzorowały cały proces tworzenia wypieków, udzielając cennych wskazówek, podczas gdy my ciężko pracowaliśmy nad jakością wyrobu :) Upieczone rogaliki, tuż po próbnej degustacji, trafiły na stoły uczestników konkursu You Can Speak English organizowanego w naszej szkole. W ciągu tych kilku godzin spędzonych razem ze śląskimi gospodyniami poznaliśmy tajniki regionalnej kuchni oraz tradycji. To spotkanie umiliło nam czwartkowe popołudnie, ale także pozwoliło zrealizować założenia naszego projektu.
„Dla większości z nas był to pierwszy wyjazd do tego kraju, a niesamowitym przeżyciem była już sama podróż – loty samolotem. Widoki zapierające dech w piersiach podziwiane z wysokości były jednak przedsmakiem tego, co mogliśmy podziwiać już na miejscu. Czekał na nas ogrom atrakcji od zwiedzania licznych zabytków, przez podziwianie panoramy Lizbony, po wąskie uliczki i żółte tramwaje kursujące po mieście. Ten napięty program zawierał także działania, które realizowaliśmy z całym zespołem Erasmusa. Aktywności te były doskonałą okazją do połączenia wiedzy z różnych dziedzin, zastosowania jej w praktyce czy też szlifowania nabytych wcześniej umiejętności. Oczywiście nie ma lepszej okazji do sprawdzenia swojej znajomości języka angielskiego niż używanie go w codziennej komunikacji.” Julia
„Podczas naszego wyjazdu, obserwowaliśmy otaczające nas krajobrazy, naturę i architekturę. Odwiedziliśmy między innymi Cabo da Roca – niezwykle wietrzny, najdalej wysunięty na zachód punkt lądu w Europie. Udało nam się zwiedzić Lizbonę, również na rowerach! Mieliśmy okazje jechać zabytkowym tramwajem w Lizbonie, zwiedziliśmy Klasztor Hieronimitów, wieżę Belém oraz Pałac Monserrate w Sintrze z otaczającym go kompleksem ogrodowym.” Oliwia
Ta półka w bibliotece szkolnej czeka na Was!!! Możecie przynosić rośliny i książki, którymi chcecie się wymienić. Działanie realizujemy w ramach programu Erasmus + Generations Cycling 4 Inclusion & Climate Action.
Do udziału zapraszamy całą społeczność szkolną :)
Kolejny raz w odwiedziliśmy podopiecznych Śląskiego Centrum Medycznego -Domu bez barier "Maja" na Wilchwach. Tym razem, realizując założenia programu Erasmus+ Generations Cycling 4 Inclusion & Climate Action, czytaliśmy "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas!
Strona 1 z 3