ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

w Wodzisławiu Śląskim

II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. J. Tischnera Liceum Sztuk Plastycznych im. O. Boznańskiej
II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi
im. ks. prof. Józefa Tischnera
Liceum Sztuk Plastycznych im. Olgi Boznańskiej 

Nasza niepodległość na amerykańskich językach

knoga1Setna rocznica odzyskania niepodległości zainspirowała uczennicę klasy III b Krystynę Nogę do zbadania losów polskiego bohatera amerykańskiej niepodległości tj. Kazimierza Pułaskiego. Nawiązała ona kontakt z hrabstwem Pułaskiego w stanie Missouri, by przygotować prezentację w której zderzyła informacje z polskich i amerykańskich źródeł na jego temat.

Obchody setnej rocznicy poprzedziła w naszej szkole Niepodległość na językach, czyli spotkanie uczniów naszej szkoły i gości z zaprzyjaźnionej szkoły bilingwalnej w Radlinie. Wystąpili uczniowie, nauczyciele i goście, ale tylko Krystynę docenili za oceanem….

Amerykanie będąc pod wrażeniem jej dociekliwości i osobowości opublikowali notatkę z której wynika, że dzięki jej inicjatywie ponownie zainteresowali się postacią Pułaskiego. Krystyna przywróciła go do życia!

Władze hrabstwa stwierdziły: 
“Her decision to share Pulaski’s legacy with a new generation partially inspired our decision to bring him back to life and back into the minds of Pulaski County, Missouri’s residents and to those visiting our county through Casimir.”

 

Radio od kuchni, czyli spotkanie z Moniką Sokołowską

sokolowska1

JAK WYGLĄDA PRACA DZIENNIKARZA RADIOWEGO?
JAKIE TRZEBA MIEĆ PREDYSPOZYCJE DO WYKONYWANIA TEGO ZAWODU?
JAK ZDOBYĆ POTRZEBNE DOŚWIADCZENIE?

Na te pytania, i wiele innych, odpowiadała Monika Sokołowska, dziennikarka pracująca w lokalnym Radiu 90.
W minioną środę spotkała się z klasami medialnymi, by opowiedzieć o swojej pracy.
Rozpoznawalny głos, ujmująca osobowość i pasja – tak można scharakteryzować panią Monikę.
Podczas spotkania z młodzieżą zdradziła kilka tajników zawodu. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda dzień w redakcji radiowej, przygotowanie materiałów do emisji czy montaż. Mogli także spróbować swych sił w pracy z mikrofonem – poćwiczyć dykcję, przeczytać wiadomości i prognozę pogody. Było to dla nich niezwykle cenne doświadczenie.
Pani Monika Sokołowska w swoich wypowiedziach podkreślała, że dobry dziennikarz musi lubić ludzi, interesować się ich problemami i uważnie słuchać tego, co maja do powiedzenia. To najprostszy przepis na to, by odnieść sukces w tym zawodzie.

 

Wspomnienia "Dziewcząt z Auschwitz"

Uczniowie naszej szkoły gościli na na przejmującym spotkaniu w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim 25 stycznia z Sylwią Winnik - autorką książki "Dziewczęta z Auschwitz". Pochodząca z Ząbkowic Śląskich autorka zebrała w książce przejmujące wspomnienia dwunastu kobiet, które przeżyły piekło niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Książka opowiada o losach kobiet, które trafiły do obozu w wieku kilku lat lub na skraju dorosłości. Zawiera także historię bohaterki, która urodziła się w Auschwitz, a swoją przeszłość rekonstruuje na podstawie wspomnień matki. Reportaż wzbogacają zdjęcia ze zbiorów prywatnych rodzin bohaterek z okresu zanim trafiły do obozu oraz ilustracje z archiwum Muzeum w Auschwitz, wśród nich m.in. fotografie wykonane przez esesmana z albumu znalezionego przez więźniarkę Lili Jacob. Książka jeszcze przed premierą znalazła się w zestawieniu TOP 100 Empiku.

Wernisaż wystawy uczennic Liceum Plastycznego

W czwartek 31.01 odbył się wernisaż wystawy uczennic Liceum Plastycznego. Prace Pauliny Czuchowskiej, Alicji Kozik, Magdaleny Kubicy i Barbary Bugdol można oglądać do niedzieli 03.02 w galerii Nostalgia w Wodzisławiu Śl.  Niedziela to szczególny dzień, bo wystawa kończy się finisażem o godzinie 14:00, na który serdecznie zapraszamy. Wystawa prezentuje dotychczasową pracę twórczą z grafiki, rysunku i malarstwa. Wierzymy, że wystawa to bodziec do dalszego rozwoju oraz możliwość pokazania swoich prac szerszej publiczności. Gratulujemy.



Tym razem USA i Kanada

24 stycznia 2019 r. uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych oraz trzecich klas gimnazjów mieli okazję współzawodniczyć w III Powiatowym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych organizowanym przez naszą szkołę. Tym razem przedmiotem pytań konkursowych stała się szeroko pojęta kultura Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Uczestnicy zawodów wykazali się rozległą wiedzą mi. in. z zakresu historii, geografii, polityki, gospodarki, muzyki oraz filmu. Na szczególne wyrazy uznania zasłużyli laureaci:
I miejsce - Julia Kucza (ZSP nr 7 w Wodzisławiu Śl.)
II miejsce – Artur Bugla (SP w Rogowie)
III miejsce – Apolonia Reclik (OSSP w Wodzisławiu Śl.)
Wyróżnienie – Szymon Jamka (SP nr 4 w Pszowie)
Wyróżnienie – Jan Napiórkowski (SP nr 4 w Pszowie)
Wyróżnienie – Julia Rachwał (SP nr 3 w Wodzisławiu Śl.)

Czytaj więcej...

Konferencja o miłości do OJCZYZNY

W dniach 11-13 stycznia 2019 r. w Łopusznej pod Nowym Targiem odbyła się organizowana przez Stowarzyszenie ,,Drogami Tischnera" konferencja ,,Co to znaczy kochać OJCZYZNĘ?" Wspaniałe, inspirujące wydarzenie, w którym brali udział nauczyciele naszej szkoły: mgr Elżbieta Kącka i mgr Dagmara Porembska - Tkocz. Prowadzenie konferencji powierzono Wojciechowi Bobowiczowi, autorowi monografii poświęconej ks. prof. Józefowi Tischnerowi. W wykładach, dyskusjach, prelekcjach, odwołując się do myśli Kapelana Solidarności, starano się dociec istoty patriotyzmu, trudnego daru wolności dla człowieka, czyli ,,istoty obdarzonej sumieniem". Bycie szkołą Tischnera to WIELKIE ZOBOWIĄZANIE!