ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

w Wodzisławiu Śląskim

II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. J. Tischnera Liceum Sztuk Plastycznych im. O. Boznańskiej
II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi
im. ks. prof. Józefa Tischnera
Liceum Sztuk Plastycznych im. Olgi Boznańskiej 

Szkoła pamięta

szkolapamieta

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”
Listopad w naszej kulturze jest czasem pamięci o tych, którzy odeszli i zadumy nad naszym przemijaniem. Uczniowie Tischnera w tym wyjątkowym okresie po raz kolejny uczestniczyli w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauk „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia związane z lokalną historią.
Uczniowie klasy 1F odwiedzili miejsca pamięci w Wodzisławiu Śląskim. Oddając hołd pomordowanym prze hitlerowców ofiarom „Marszu śmierci”, zapalili znicze na wodzisławskim dworcu kolejowym, miejscu egzekucji Więźniów Oświęcimskich. Następnie młodzież udała się na ulicę Michalskiego, gdzie również znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona więźniom zamordowanym w 1945 r. Kolejne znicze pamięci zapłonęły pod Pomnikiem Powstańców Śląskich.

 

Wystawa na temat Józefa Wybickiego – patrona roku 2022

Zachęcamy do obejrzenia wystawy na temat Józefa Wybickiego, autora słów hymnu narodowego, patrona roku 2022. Józef Wybicki był publicystą, działaczem politycznym i prawnikiem. O jego życiu i karierze możecie przeczytać na planszach ustawionych na korytarzu na I piętrze (przy bibliotece szkolnej).

IMG 20221104 WA0003

Wycieczka klas 1E i 1F

 

25 października klasy 1E i 1F wybrały się wspólnie na wycieczkę integracyjną do Funzeum w Gliwicach. Uczniowie dowiedzieli się co nieco o kolorach i robieniu zdjęć, lecz przede wszystkim świetnie się bawili. Sesjom zdjęciowym nie było końca, a to nie jedyna atrakcja tego miejsca. Wspólne budowanie z ogromnych klocków, zabawy ruchowe i zajęcia artystyczne zintegrowały klasy.

Międzynarodowy Dzień Artysty w Katowicach

Jak najlepiej rozpocząć  naukę w plastyku? Najlepiej rozpocząć wycieczką.  Międzynarodowy Dzień Artysty, który obchodzimy 25 października uczniowie pierwszej klasy Liceum Sztuk Plastycznych świętowali wizytą w Muzeum Śląskim. Katowice nas zawsze inspirują - tym razem odwiedziliśmy wystawę "Exlibris", która jest przeglądem najważniejszych technik i trendów w grafice miniaturowej. Józef Szajna to zdecydowanie osobowość „nieminiaturowa”. W Centrum Scenografii Polskiej też byliśmy. Galeria polskiej sztuki nowoczesnej po 1800 roku i Galeria śląskiej sztuki sakralnej to oczywiście stała pozycja na naszej liście – najlepsza historia sztuki w pigułce.

W BWA zwiedziliśmy wystawę pt. Portret Wielokrotny w fotografii, a na koniec listy zamknęliśmy Rondem Sztuki i Galerią+. Mamy nadzieję, że 5 lat nauki upłynie naszym pierwszym klasom równie intensywnie, ciekawie i pilnie.

Wiejska przygoda

wiejskaprzygoda2W zgodzie z hasłem powrotu do natury klasa IIB wybrała Wiejską Przygodę. Sielskie krajobrazy, zwierzęta, proste, choć pełne trudu życie koi, a nawet skłania do poetyckiego zachwytu. Oto wiersz Franciszka Elsnera:

Rozum oraz serce miejsca swoje mają,

Lecz w miarę jak kolejne dni przemijają....

Dziś wyjątek powstał, żeby to nie mało

Połączyć oba te piękna się udało.

Więc czym słowa będą - puste czy znaczące

Przy cudnym, sielankowym łonie, na łące?

Chyba tylko ukazać mają odwiecznie,

Iż w Wiejskiej Przygodzie jest całkiem bajecznie!!!