Zapraszamy do udziału w Szkolnym Konkursie z okazji zbliżającego się Dnia Patrona.
Jeśli tylko patron naszej szkoły inspiruje Cię do twórczości, zgłoś się do nas!
Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: poezja i sztuka.
Napisz wiersz lub namaluj obraz.
Niech inspiracją będą dla Ciebie słowa naszego patrona:
Wszystko jest darem. A najbardziej i najgłębiej darem są ludzie. Trzeba się ucieszyć człowiekiem.
Termin składania prac: do 10 marca.
Data ogłoszenia wyników: 18 marca.
Prace prosimy składać do: Pani Moniki Smykały i Pani Anny Gasz- Michalskiej.
Na zwycięzców czekają cenne nagrody. Najlepsze prace zostaną opublikowanie na szkolnej stronie z twórczością uczniów, której otwarcie będzie miało premierę już w marcu.
Wasza twórczość zostanie również zaprezentowana na wystawie poświęconej naszemu patronowi.
Wymagana techniczne:
1. Każda praca powinna zostać podpisana (imię i nazwisko, klasa).
2. Wiersz – dowolna forma.
3. Obraz – na papierze o formacie A2, A3 lub A4 – technika: akwarele, pastele, ołówek, kredki.
Czekamy na Waszą twórczość!
Przez ostatnie dwa tygodnie w naszej szkole odbywały się warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej, prowadzone przez Pana Witolda Swobodę – doświadczonego instruktora ratownictwa wodnego oraz ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zajęcia były realizowane zgodnie z wytycznymi MEN i stanowiły niezwykle wartościową lekcję dla uczniów oraz pracowników szkoły.
Warsztaty odbywały się we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym (WOPR), co dodało im profesjonalnego charakteru. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze specjalistycznym sprzętem medycznym i nauczyć się podstawowych, ale kluczowych umiejętności, które mogą uratować życie. Dzięki praktycznym ćwiczeniom i zaangażowaniu prowadzącego nauka pierwszej pomocy stała się nie tylko edukacyjnym obowiązkiem, ale i fascynującym doświadczeniem.
Takie szkolenie przeszli również pracownicy naszej szkoły, co zwiększa poziom bezpieczeństwa całej społeczności szkolnej. Dziękujemy Panu Witoldowi Swobodzie i WOPR za cenne wskazówki i świetną atmosferę!
Pamiętajmy – umiejętność udzielania pierwszej pomocy może uratować czyjeś życie!
10 lutego uczniowie klasy 1A oraz klasy 3E mieli niezwykłą okazję odwiedzić Muzeum Komputerów i Informatyki w Katowicach, gdzie odbyli fascynującą podróż w czasie przez historię technologii.
Podczas zwiedzania ekspozycji, która przeniosła nas o ponad 70 lat wstecz, mogliśmy zobaczyć unikalne eksponaty, w tym komputery z lat 40. XX wieku. Dzięki pasjonującym opowieściom naszego przewodnika, uświadomiliśmy sobie, jak dynamiczny był rozwój informatyki – w tej dziedzinie siedem dekad to jak kilka wieków w architekturze!
Dwugodzinna wędrówka przez historię komputerów dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Uczniowie klas z rozszerzeniem z informatyki mieli możliwość nie tylko oglądać, ale i dotknąć niektórych zabytkowych urządzeń, co sprawiło, że historia technologii stała się jeszcze bardziej namacalna. Na koniec wizyty był czas, aby zagrać w kultowe gry minionych czasów. Niesamowita frajda!
Bez wątpienia, ta wyjątkowa lekcja informatyki pozostanie w ich pamięci na długo. Wielu uczniów już teraz zapowiedziało chęć powrotu do muzeum, by ponownie zanurzyć się w fascynujący świat komputerów i ich ewolucji.
27 stycznia 2025 r. ponad 600 maturzystów zatańczyło poloneza w samym sercu Wodzisławia. A razem z nimi władze powiatu wodzisławskiego, władze miasta, włodarze gmin powiatu, dyrektorzy szkół i nauczyciele! Taneczny korowód poprowadzili tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Vladislavia. Nie zabrakło i naszych maturzystów, którzy godnie reprezentowali szkołę.
Ludzie ludziom zgotowali ten los – w tym krótkim stwierdzeniu została ujęta prawda o latach okrucieństwa i bestialstwa, za które odpowiedzialność ponoszą wyłącznie ludzie. To właśnie ludzie, wyznający nazistowski system poglądów, świadomie i celowo zamordowali miliony osób. 80 lat temu rozpoczęto ewakuację KL Auschwitz. W Marszach Śmierci Niemcy wyprowadzili do obozów w głębi Rzeszy około 56 tysięcy więźniów, drogi nie przeżyło co najmniej 9 tysięcy z nich. Umierali z zimna, zmęczenia lub od niemieckiej kuli.
To ludzie zgotowywali to piekło na ziemi. W styczniu 1945 roku więźniów obozu Auschwitz-Birkenau przepędzono pieszo do Wodzisławia Śląskiego, skąd mieli wyruszyć do obozów w głębi Niemiec.
Pamiętając o tych tragicznych wydarzeniach, młodzież II LO, oddając wyrazy szacunku i czci, zapaliła znicze na wodzisławskim dworcu kolejowym przy tablicy poświęconej zamordowanym przez hitlerowców ofiarom „Marszu śmierci”. Choć ta tragedia nawet z perspektywy minionych lat wydaje się być trudna do pojęcia ludzką wyobraźnią, niech będzie przestrogą dla wszystkich, a zwłaszcza młodych ludzi. Bo „Auschwitz nie spadło z nieba…”.