Strona główna WYDARZENIA
27 września, w piątkowe popołudnie spotkaliśmy się na wernisażu wystawy poplenerowej uczennic klasy 5LSP „Rudzkie krajobrazy” w łukowskim dworze. Jest to miejsce niezwykłe, gdzie czas wyhamowuje, a widok za oknem przypomina obrazy impresjonistów.
Rozpoczęliśmy wernisaż w sali koncertowej. Pani wicedyrektor Renata Szymanek mówiła o tym, jak plenery kształtują wrażliwość artystów. Wspominała poprzednią wystawę naszych artystek, która odbyła się wiosną w pałacu barona von Roth w Czernicy i zapraszała już na wystawę podyplomową, która rozpocznie się pod koniec kwietnia w pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim.
Pan Starosta Damian Mrowiec opowiadał o tworzeniu tego miejsca - dworu pełnego muzyki i okruchów historii. Nasze artystki obdarował pięknymi jesiennymi wrzosami. Później Oliwia Koch z siostrą oraz Joasia Linow z koleżanką zaprosiły nas na koncert – muzyka wyczarowana przez nie na Steinway’u była pięknym tłem wernisażu.
Po koncercie wróciliśmy jeszcze raz na parter dworu, aby podziwiać obrazy stworzone podczas majowego pleneru w Rudach. Piękne są te „Rudzkie krajobrazy”.
Resztę wieczoru spędziliśmy na zwiedzaniu pełnej obrazów Galerii Powiatu Rybnickiego i wystawy PET_ART czeskiej artystki Renaty Filipowej, która wyczarowuje swoje dzieła z plastiku oraz na degustacji pyszności przygotowanych przez nasze artystki.
Atmosfera łukowskiego dworu była wspaniałą oprawą dzieł uczennic klasy 5 Liceum Sztuk Plastycznych im. Olgi Boznańskiej. Ten wernisaż na długo pozostanie w naszej pamięci.
Wyjątkowej lekcji biologii-genetyki wysłuchali uczniowie klas 3C i 3G naszej szkoły w dniu 17 września 2024r. Podczas wykładów prowadzonych przez pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego dowiedzieli się czym są geny oraz na czym polega ich ekspresja. W części praktycznej uczniowie wcielali się w rolę naukowców i wytrącali DNA z owocu banana oraz obserwowali różne etapy podziałów komórkowych. Pogłębioną wiedzę z genetyki będą mogli wykorzystać w klasie programowo wyższej.
W ubiegłym tygodniu grupa uczniów II LO i LSP wróciła z wycieczki objazdowej po Francji. Wycieczka zorganizowana została w ramach projektu “Edukacji Globalnej”. Do projektu zaproszeni zostali uczniowie SP1 wraz z Panią Mirelą Pogodą. W ramach projektu EG, uczniowie mogli poznawać europejskie dobra kultury, przyrodę, geografię, historię, zabytki architektoniczne. Mieli okazję wykorzystać znajomość języków obcych.
W ciągu drugiego tygodnia września, uczniowie zwiedzili Bretanię, Normandię również Paryż, Wersal i jeden z najpiękniejszych zamków nad Loarą - Blois. Była to podróż w czasie - od średniowiecza, poprzez okrutne czasy wojen i rewolucji francuskiej, aż do współczesności. Zwiedzili miejsca, które przyciągają miłośników historii, kultury, sztuki i przyrody. Podróż po Francji - była to prawdziwa gratka dla wszystkich zmysłów - od zapierających dech w piersiach widoków, poprzez smak lokalnej kuchni, aż po dźwięki natury i miasta. Francja na pewno zapewni uczniom niezapomniane doświadczenia i wspomnienia, które zostaną z nimi na długo.
W czwartek 19 września uczennice klasy 5LSP odwiedziły Śląski Salon Maturzystów w pięknym Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach nad rzeką Kłodnicą.
Miałyśmy okazję wysłuchać wykładów ekspertów OKE z Jaworzna, którzy omawiali zawartość nowych informatorów maturalnych. Pani Aneta Zawada mówiła o maturze z matematyki na poziomie podstawowym, panie Magdalena Goncerz i Agnieszka Adamin omawiały maturę z języków obcych na poziomie rozszerzonym, a pani Teresa Mulka-Łuszcz mówiła o maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym. Miałyśmy też okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną wyższych uczelni nie tylko ze Śląska ale również z Krakowa, Wrocławia, Lublina, Kielc a nawet Gdyni. Wróciłyśmy z informatorami Perspektyw i świadomością, że matura zbliża się do nas dużymi krokami.
19 września społeczność naszej szkoły przyjęła w swoje szeregi uczniów klas pierwszych. Samorząd uczniowski zadbał o atrakcyjne konkurencje, z którymi musieli się zmierzyć nowi uczniowie. Zabawa była doskonała i - choć niektóre zadania były wymagające - uczniowie wykonali je świetnie. Po wręczeniu dyplomów i pasowaniu na ucznia, zatańczyliśmy wspólnie "belgijkę".
Mamy nadzieję, że nasi najmłodsi uczniowie już czują się częścią społeczności szkolnej i że będą miło wspominać ten dzień.