Strona główna PROJEKTY EDUKACYJNE Erasmus+ 2022-2025 Wizyta naszych partnerów projektowych w Wodzisławiu Śląskim
Czerwiec to miesiąc gorący pod wieloma względami – zakończenie roku szkolnego, podsumowanie całorocznego wysiłku związanego ze zdobywaniem wiedzy uwieńczone promocją do następnej klasy, wreszcie początek lata i planowanie zasłużonego wypoczynku. W Tischnerze podgrzaliśmy temperaturę jeszcze bardziej - od 13-18 czerwca gościliśmy w naszych murach partnerów projektu Generations Cycling 4 Inclusion & Climate Action. Goście z Hiszpanii, Portugalii i Irlandii odwiedzili nas, aby zobaczyć nasz kraj i realizować cele projektu, tym razem wspólnie, na polskiej ziemi.
Co pokazaliśmy naszym partnerom projektowym? Wybór nie był łatwy, wszak mamy wiele do zaoferowania. Zdecydowaliśmy się na zwiedzanie Krakowa i kopalni soli w Wieliczce, które niezmiennie wzbudzają zachwyt turystów z zagranicy. Odwiedziliśmy również Muzeum Śląskie, aby przybliżyć naszym przyjaciołom z zagranicy historię Śląska, a tym samym ułatwić lepsze zrozumienie nas, Ślązaków. Rezerwat przyrody Łężczok to kolejne miejsce, które zachwyca bogactwem gatunków roślin i ptactwa, a warsztaty które przygotowaliśmy na tę okoliczność, pozwoliły naszym gościom docenić unikatowy charakter tego miejsca.
Promowanie jazdy na rowerze to jeden z celów naszego projektu, nie mogło zatem zabraknąć wykorzystania tego środka transportu podczas wizyty naszych partnerów projektowych. Chcąc pokazać im piękno wodzisławskiej ziemi, odwiedziliśmy na rowerach ośrodek Balaton, gdzie młodzież integrowała się w zespołach międzynarodowych biorąc udział w grze terenowej. Następnie przejechaliśmy do Marklowic, gdzie w pobliżu stawu Orka relaksowaliśmy się spacerując po lesie, jeżdżąc na rowerach po okolicy czy degustując śląskie potrawy, które naszym gościom bardzo przypadły do gustu. Należy podkreślić, że podczas degustacji odwiedziły nas również współpracujące z nami gospodynie z Marklowic, które w przepięknych tradycyjnych strojach częstowały gości śląskimi wiktuałami oraz odśpiewały kilka piosenek, pokazując bogactwo naszych obyczajów.
Ostatni dzień bynajmniej nie oznaczał zwolnienia tempa – postanowiliśmy spędzić go aktywnie na spływie kajakowym meandrami Odry. Cóż to był za widok, kiedy siedemdziesiąt osób płynęło kajakami Odrą na odcinku prawie ośmiu kilometrów ciesząc się słońcem, swoim towarzystwem i podziwiając naturalne piękno okolicy. Podsumowaliśmy pobyt naszych gości w Polsce uroczystym wręczeniem certyfikatów potwierdzających ich uczestnictwo w wizycie, jak i mniej oficjalnym pasowaniem na Polaka, podczas którego, po przejściu kilku trudnych prób, nadaliśmy im polskie imiona. Młodzież bawiła się setnie przy wspólnym śpiewie i tańcach. Trudno było się rozstać.
A co na to wszystko uczniowie, którzy gościli w swoich domach kolegów i koleżanki z zagranicy? Poproszeni o kilka słów podsumowania wizyty, mówią tak:
„Pobyt partnerów z Erasmusa był świetną okazją by spotkać się ponownie z naszymi przyjaciółmi z różnych stron Europy. Wszyscy bardzo dobrze się bawiliśmy i nie możemy się doczekać kolejnych wyjazdów!” Natalia
„Na pewno długo będę wspominać wieczory, kiedy moja koleżanka z Hiszpanii uczyła mnie gier karcianych, w które gra ze swoją babcią. Były to: „Chimichurri / Tximitxurri” i „La sota blanca”. Będę tęsknić za chwilami, kiedy siedziałyśmy w pokoju z moim 11-letnim bratem i uczyliśmy się języków: polskiego, hiszpańskiego no i oczywiście śląskiego.” Lena
„Będę szczególnie wspominać Balaton - zabawę integracyjną, wypełnioną łamigłówkami i śmiechem.” Julia
„Erasmus+ w Polsce był wyjątkowy! Jestem wdzięczna za możliwość spotkania ze wcześniej poznanymi osobami z innych krajów, jak i nawiązanie nowych znajomości. Słyszałam naprawdę wiele pozytywnych opinii o naszym kraju i organizacji wizyty w Polsce. Ten projekt był dla mnie niezwykle ważny i już zawsze będę go dobrze wspominać!” Hania