Uczeń II LO - Maciej Ogrocki - został zakwalifikowany do Finału IV Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych dla Młodzieży. Do finału zakwalifikowano tylko 22 uczestników z największą ilością punktów uzyskanych za zadania w pierwszym etapie.
Drugi etap konkursu odbędzie się 8 kwietnia bieżącego roku, w budynku Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale!
W dniach 24 – 25 marca w Zespole Szkół w Katowicach przy ul. Ułańskiej 7a, odbył się II etap Przeglądu Makroregionalnego z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby dla uczniów szkół plastycznych z makroregionu południowo – zachodniego obejmującego województwa: dolnoślaskie, opolskie, śląskie, łódzkie.
Reprezentowała nas trójka uczniów z trzeciej klasy Liceum Plastycznego w Wodzisławiu Śląskim: Violetta Kocik, Magdalena Warzeszka i Daniel Łuckiewicz.
W II etapie uczestnicy mieli na zadanie prezentację swojego wybranego dorobku artystycznego z następujących dziedzin :
- Violetta Kocik – rzeźba, rysunek
- Magda Warzeszka – rysunek, malarstwo
- Daniel Łuckiewicz – malarstwo, rysunek
Oprócz tego, oceniana była praca studyjna, we wskazanych przez organizatora pracowniach.
Gwarancją przejścia do etapu Ogólnopolskiego było uzyskanie najwyżej punktacji. Ku naszej wielkiej radości największą ilość punktów z pośród wszystkich reprezentantów szkół plastycznych z naszego regionu, który jest najliczniejszy, zdobył Daniel Łuckiewicz. Zapisał się na kartach historii naszej szkoły, gdyż otwiera on nowy rozdział osiągnieć naszych uczniów. Miejsce zdobyte w kolejnym etapie Ogólnopolskim, da mu szansę wstępu na Wyższą Uczelnię artystyczną pod Patronem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bez konieczności podjęcia rekrutacji.
Mamy więc nadzieję, że tak wysokie notowania Daniela, będą stanowiły kolejną motywację do działań twórczych naszych uczniów. Takie wydarzenie otwiera nową perspektywę dla naszej szkoły. Jesteśmy dumni z całej trójki reprezentantów, a finaliście gratulujemy!
„Śleboda, moi mili to wolność, to coś takiego, co czuje gospodarz w swoim gospodarstwie". 15 marca br. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych obchodził dzień patrona. Jak co roku ten dzień to okazja, by przypomnieć naukę ks. prof. Józefa Tischnera. Z tej okazji gościliśmy w naszej szkole ks. Daniela Starzycznego, który wygłosił krótki wykład inspirowany filozofią ks. Tischnera. Rzecz była o „ślebodzie", czyli o tym, czy wolnemu człowiekowi wolno wszystko. Nie wolno! – usłyszeliśmy, a mimo to z wykładu wyszliśmy zadowoleni i spokojni. Tak musi być, że nawet wolność ma swoje granice, które są dokładnie tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego...
Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego.(za:DKMS) By zwiększyć szansę na znalezienie Dawcy dla Pacjentów zorganizowaliśmy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim akcję rejestracji do bazy potencjalnych Dawców szpiku. Zarejestrowaliśmy 77 potencjalnych Dawców. Wolontariusze, wyłącznie uczniowie naszej szkoły, z wielkim zaangażowaniem wsparli organizację tego dnia. Z ogromnym wzruszeniem i poczuciem działania na rzecz wielkiej sprawy, dokonywali rejestracji potencjalnych Dawców. Akcję zorganizowały nauczycielki naszej szkoły mgr Aneta Buczak i mgr Renata Skalmierska.
23 marca troje uczniów - Magdalena Roth (ID) , Victoria Zondlo (IIB) i Aleksander Zieleźny (III LP) godnie i z ogromną klasą reprezentowało naszą szkołę w eliminacjach do 15. WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI ZBIGNIEWA HERBERTA w Żorach. Do finału zakwalifikował się Aleksander, który doskonałą interpretacją tekstu „Jedwab duszy" zachwycił słuchaczy. 5 kwietnia zmierzy się z najlepszymi. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!