Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny mieli okazję pogłębić swoją wiedzę uczestnicząc w zajęciach wykładowo -warsztatowych. Podczas cyklu trzech zajęć, które odbyły się 27 września 2018 r. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach zmierzyli się z nowoczesnymi technikami inżynierii genetycznej a medycyną. Ciekawe pokazy z użyciem robotów w rehabilitacji zobrazowały nowe metody leczenia poważnych schorzeń np. układu ruchu.
Kolejne spotkania z nauką przed nami!
Uczniowie naszego Liceum Plastycznego znani są z wysokich umiejętności artystycznych co potwierdzają wysokie lokaty w konkursach plastycznych, zdobyte tytuły laureatów liczne wyróżnienia oraz kwalifikacje do wystaw. Szczególnie dumni jesteśmy z wygranych w konkursach związanych z główną specjalnością naszej szkoły czyli – grafiką, dlatego cieszy nas kolejny sukces jaki odniosła grupa uczniów LP, która wzięła udział w prestiżowym XXI Międzynarodowym Biennale Grafiki Dzieci Młodzieży w Toruniu. Spośród 10128 nadesłanych prac z 45 krajów do wystawy wybrano 969 prac. Prace te można podziwiać w Sali Widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu - wśród nich znalazły się również prace naszych uczennic: Barbary Bugdol, Alicji Kozik, Magdaleny Kubicy, Weroniki Klyszcz. Spośród wszystkich nadesłanych prac zostało wyłonionych 80 równorzędnych nagród, wśród nich nagrody zdobyły: Paulina Czuchowska – uczennica III LP oraz Natalia Mandrysz z klasy IV LP. Uczennice przygotowali Grzegorz Mitręga oraz Marek Pośpiech. Laureatki oraz opiekunowie zostali zaproszeni na uroczyste posumowanie Biennale, które odbędzie się 18 października w Toruniu.
Na zdjęciach linoryty Natalii Mandrysz oraz Pauliny Czuchowskiej.
Dbamy o wszystkich mieszkańców Polski – karmimy wolność
W ten niecodzienny sposób uczczenia 100-lecia niepodległości, uczniowie Sportowej Szkoły Podstawowej w Radlinie i II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera oraz Liceum Plastycznego w Wodzisławiu Śląskim chcą uwrażliwić społeczeństwo lokalne na potrzeby stworzeń, które tak pożytecznie towarzyszą naszemu życiu.
Ptaki są dla ludzi nieocenionymi sprzymierzeńcami w dbaniu o lasy zaś walory artystyczne związane z pięknym i relaksującym ptasim śpiewem są dla człowieka i jego kondycji nieocenione.
Dlatego też uczniowie postanowili zatroszczyć się o ptasi gatunek przez wręczenie stu karmników m. in. przedstawicielom władz powiatu wodzisławskiego, miast Radlin, Wodzisław Śl., wybranym instytucjom kulturalnym i edukacyjnym, najstarszym mieszkańcom i przedstawicielom społeczności lokalnej.
To akcja, która ma także swój symboliczny wymiar. Ma bowiem, poprzez nawiązanie do ptaków będących symbolem wolności, przypominać nam wszystkim, żyjącym w niepodległej Polsce o tym, jak ważne jest, aby nieustannie tę wolność doceniać, szanować i budować. Wolność i niepodległość to nie tylko słowa, ale wartości i postawy budujące naszą tożsamość narodową i egzystencjalną. Karmimy wolność, uczymy się budować wolność, troszczymy się o nasz kraj i wszystkich jego mieszkańców.
Drodzy Uczniowie
Wszyscy, którzy złożyli dokumenty na udział w projekcie Erasmus+ i są zainteresowani udziałem w wymianach międzynarodowych, powinni dostarczyć do 22.10.2018 r. prezentację wykonaną w języku angielskim lub hiszpańskim. Proszę pamiętać, że prezentację będzie trzeba omówić i zaprezentować w wybranym języku.
TEMAT: "Miejsce w którym mieszkam"
-prezentacja może dotyczyć waszej miejscowości, powiatu wodzisławskiego lub województwa Śląskiego.
Powinny się w niej znaleźć następujące informacje:
- położenie (gdzie na mapie Polski i Europy znajduje się to miejsce)
- jak skomunikowane jest z innymi ważnymi miejscami w Polsce/ Europie
- atrakcje turystyczne
- krótka historia miejsca
- legenda dotycząca tego miejsca (jeżeli ją posiada)
- ważne osoby
- lokalne firmy
- ciekawostki
CZAS TRWANIA: 5-10 minut, 15-20 slajdów
Prezentacje prosimy wysłać na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
UWAGA! Konsultacje dotyczące prezentacji oraz innych zadań/ działań projektowych będą się odbywać w każdy czwartek na długiej przerwie (11:25- 11:40). P. Joanna Skorupa w sali 1.35, p. Agnieszka Kurasz w sali 1.38
Nasza szkoła włączyła się do akcji Gazety Wyborczej oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Zapraszamy do przeczytania relacji ze spotkania w bibliotece na stronie katowice.wyborcza.pl.
Źródło zdjęcia: Agencja Gazeta