Rok szkolny 2018/2019 był w Tischnerze wyjątkowy z wielu względów. Jednym z nich jest realizowany i koordynowany przez naszą szkołę międzynarodowy projekt Erasmus + “Entrepreneurship and language matters in life. Developing resourcefulness among students; learning how to set up a business”.
Potrzeba realizowania projektu mającego na celu rozwijanie w uczniach szeroko rozumianej przedsiębiorczości oraz poszerzanie umiejętności z zakresu języków obcych zrodziła się z widocznego wśród młodych ludzi spadku motywacji oraz braku wiary we własne możliwości.
Koordynatorkami projektu oraz organizatorkami działań projektowych w szkole są nauczycielki języków obcych pani Agnieszka Kurasz (język hiszpański) oraz pani Joanna Skorupa (język angielski).
Partnerami w projekcie poza nami są szkoły z Grecji, Hiszpanii, Łotwy i Włoch. Wybór nie jest przypadkowy. Są to kraje borykające się z bardzo dużym bezrobociem wśród młodych ludzi.
Dzięki projektowi jego uczestnicy dowiedzą się jak założyć własną firmę, jak dobrze się do tego przygotować oraz nabiorą tak potrzebnej w dzisiejszych czasach przedsiębiorczej postawy w życiu.
Witamy Was serdecznie w murach naszego Liceum! Cieszymy się, że jesteście z nami.
Życzymy realizacji planów naukowych i pasji, rozwoju osobowości na wielu płaszczyznach, wspaniałych przyjaźni. Bądźcie żądni wiedzy, kreatywni, spełniajcie swoje marzenia!
Niech czas tu spędzony da Wam radość, zadowolenie z siebie i nauczy, jak
„wielkie skrzydła porozwijać, lecieć, a nie dać się mijać…”
Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie
Uczennica klasy IIa, Olga Wilk, podczas minionych wakacji jako jedna z 20 reprezentantek Polski uczestniczyła w WiSci Estonia 2019. Był to dwutygodniowy międzynarodowy obóz zorganizowany przez globalny ruch GirlUp i partnerów: Google, Intel, U.S. Department of State. Był to czas przepełniony warsztatami i szkoleniami w międzynarodowym gronie uczestniczek z Estonii, Łotwy, Gruzji, Polski i USA. Zajęcia były prowadzone m.in. przez NASA oraz American Society for Microbiology. Olga planuje rozpowszechniać ruch GirlUp poprzez założenie szkolnego klubu GirlUp. Szczegółowe informacje już wkrótce!
Uroczystość miała wyjątkową oprawę. A to za sprawą scenografii przygotowanej przez szkołę wspólnie z Wydziałem Oświaty, a mającej na celu lepsze wprowadzenie w klimat „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, zaprezentowanego w części artystycznej spotkania. W ten sposób szkoła po raz kolejny włączyła się w obchody 150 rocznicy urodzin wielkiego artysty.
Zanim jednak doszło do prezentacji programu artystycznego, w imieniu gospodarza, starosty Leszka Bizonia, naczelnik Wydziału Oświaty Katarzyna Zollner-Solowska przywitała licznie przybyłych gości. Wśród nich byli m.in. posłowie na Sejm Teresa Glenc i Krzysztof Gadowski, radna Sejmiku Województwa Śląskiego Ewa Gawęda, przewodniczący rady powiatu Adam Krzyżak, członkowie zarządu powiatu Tadeusz Skatuła i Kornelia Newy, prezydent miasta Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca i przewodniczący rady miejskiej Dezyderiusz Szwagrzak, radni, szefowa Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śl. Izabela Tomczyk, kierownik inspektoratu ZUS w Wodzisławiu Śl. Rafał Obetkon, przedstawiciele lokalnych organizacji biznesu: Roman Juzek (Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców), Krzysztof Dybiec (Izba Gospodarcza), Bronisław Kostaniuk (Forum Firm z siedzibą w Radlinie), Joanna Gola (Rydułtowski Park Przedsiębiorczości) , szefowie powiatowych służb, straży i inspekcji, reprezentanci oświatowych związków zawodowych i nadzoru pedagogicznego, dziekan dekanatu Wodzisław Śl. ks. Janusz Badura i proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Wodzisławiu Śl. ks. Daniel Ferek, a także dyrektorzy i nauczyciele powiatowych szkół i placówek oświatowych, młodzież oraz przedstawiciele Rady Rodziców.