Uczennica klasy IIIb Alicja Wdzienczny była uczestniczką XIII edycji konkursu “Tischnerowskie drogowskazy”. Konkurs ten miał charakter oratorski, a temat jej wystąpienia brzmiał "Nietolerancja - zrozumieć człowieka, a nie pojęcie". Wystąpienie Alicji doceniło jury w którym zasiadali m.in. profesorowie filozofii. W ich ocenie, choć zdania były podzielone, Alicja uplasowała się na trzeciej pozycji. Zdaniem Kazimierza Tischnera (brata naszego patrona) Alicja zasłużyła na specjalne wyróżnienie, bo nie dość, że mówiła w sposób niezwykle zajmujący, to jeszcze (częściowo) po góralsku!
Towarzysząca jej pani Renata Matsili zadumała się nad industrialną przeszłością Łodzi, a zwłaszcza nad losami rodziny Herbstów, której willę odwiedziła razem z uczestnikami konkursu, którzy zjechali z różnych części Polski. Rodzina ta wzbogaciła się na pracy łódzkich robotników, ale pod wpływem osobistych doświadczeń (śmierć dziecka w wyniku choroby) stała się pionierami na gruncie dobroczynności.
Państwowy Instytut Badawczy NASK docenił starania naszej szkoły, których celem jest stworzenie uczniom i nauczycielom warunków do bezpiecznego i efektywnego korzystania z zasobów Internetu w celach dydaktycznych.
Co zrobiliśmy? W bieżącym roku szkolnym zostało wykonane podłączenie szkoły do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, wdrożono system mLegitymacje, zorganizowano Tydzień Kodowania CodeWeek a uczennice Liceum Plastycznego Paulina Czuchowska i Wiktoria Janik zaprojektowały plakaty Smart Szkoła. Efektem tych działań było zaproszenie Dyrektora Wojciecha Komorka na konferencję OSE Regio w Częstochowie. Podczas konferencji otrzymaliśmy nagrodę w postaci DWÓCH mobilnych supernowoczesnych pracowni komputerowych. Każda składa się z 16 laptopów oraz własnego dostępu do Internetu.
Pracownie zostaną dostarczone do szkoły w najbliższym czasie.
2 grudnia 2019 r. odbędą się zebrania z rodzicami oraz konsultacje zgodnie z poniższym harmonogramem.
16:00 – spotkanie z wychowawcami – IIA, IIB, IIC, IID, IIIA, IIIB, IIIC, IIID, IVOSSP, VOSSP, IILP, IIILP, IVLP
16:45 – 18:30 – konsultacje dla rodziców uczniów wszystkich klas ZSP
18:30 – spotkanie z wychowawcami – IA, IB, IC, ID, IE, IF, IG, IH, II, ILP, ILSP
W tym dniu zapraszamy na II Kiermasz Świąteczny podczas którego będzie można zakupić ozdoby świąteczne. Cały dochód przeznaczony będzie na wsparcie działań realizowanych przez Radę Rodziców przy ZSP.
Zapraszamy również do aktywnego włączenia się w Maraton Pisania Listów AMNESTY INTERNATIONAL organizowany w naszej szkole.
Przypominamy, że w czwartek 14 listopada odbędzie się prelekcja dla rodziców dotycząca uzależnień młodzieży od środków psychoaktywnych prowadzona przez przedstawiciela wydziału ds. prewencji Komendy Powiatowej Policji. W trakcie prelekcji będą Państwo mogli zobaczyć w jakich formach występują środki uzależniające oraz narzędzia służące do ich zażywania. Zapraszamy na godzinę 16:00 do sali 0.01.
„Wolność kocham i rozumiem,
Wolności oddać nie umiem....”
Słowa te towarzyszyły uczniom „Tischnera” w obchodach 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jak zwykle ogromną inwencją twórczą wykazali się nauczyciele i uczniowie, którzy udowodnili, że potrafimy łączyć patriotyzm i historię z radością dnia powszedniego. „Wolność to szczęście, dlatego entuzjastycznie wzięliśmy udział we wszelkich inicjatywach tego dnia”. Wystawy tematyczne, konkurs na strój lat 20-tych, 30-tych, czy też spektakl filmowo-muzyczny, dokumentujący drogę Polski do wolności, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Fantastycznym przedsięwzięciem okazał się pokój z lat 20-tych, który tętnił życiem - muzyką, tańcem i stosownymi dla epoki rozrywkami, właściwie przez cały dzień. Mieliśmy także okazję, by wziąć udział w spotkaniach z przedstawicielami jednostek wojskowych. Ogłoszenie NIEPODLEGŁOŚCI uczciliśmy, śpiewając wspólnie hymn państwowy. Wzruszające chwile, radość, poczucie szczęścia..., ale i refleksja, która pozostała po tym dniu: „czy aby wolność kocham i rozumiem?”