"Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem,
potem filozofem, potem długo, długo nic,
a dopiero potem księdzem."
28 czerwca 2020 roku, czyli dokładnie 20 lat temu w Krakowie zmarł profesor ksiądz Józef Tischner. Urodził się 12 marca 1931 roku w Starym Sączu, młode lata spędził w Łopusznej. Studiował na Wydziale Teologicznym i Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 1955 roku przyjął święcenia kapłańskie.
Jako ksiądz wskazywał prawdy wiary.
Jako filozof inspirował do dojrzałych przemyśleń.
Jako nauczyciel nie bał się prowadzić ludzi przez aktualne problemy i trudne kwestie społeczne.
Nie zapominał również o swoich korzeniach. W nawiązującej do góralskiej gawędy ,,Historii filozofii po góralsku’’ księdza Józefa Tischnera, napisanej gwarą podhalańską, możemy przeczytać jakże skuteczny przepis na życie:
,,Radościami nie pogardzoj, od smutku uciekoj. Ka radość, tam i cnota. Ka smutek, tam grzychy, tam niecnota. Staroj się o radość, a za radościóm przydzie rozum i cało reśta.’’
Jego myśli są aktualne do dzisiaj.
Ksiądz profesor Józef Tischner jest wspaniałą inspiracją dla uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śląskim. W tym roku szkolnym patron szkoły stał się nam jeszcze bliższy za sprawą odwiedzin Kazimierza Tischnera – brata księdza Józefa Tischnera. Z okazji 20. rocznicy śmierci naszego patrona przypominamy kilka Jego myśli.
Czym jest mądrość?
,,Mądrość nie polega na sprycie, ale na umiejętności obstawania przy prawdach oczywistych. Ten przetrwa, kto wybrał świadczenie prawdom oczywistym. Kto wybrał chwilową iluzję, by na niej zarobić, ten przeminie wraz z iluzją’’. (ks. Józef Tischner)
Czym jest miłość?
,,Miłość sama w sobie jest nie do pojęcia, ale dzięki miłości możemy pojąć wszystko.’’ (ks. Józef Tischner)
Czym jest wolność?
,,Tak jak prawda jest dla człowieka kluczem do świata, tak wolność jest kluczem, który wartości otwiera drogę w głąb człowieka’’. (ks. Józef Tischner)
Co w życiu musimy, a co możemy?
,,Wiele w życiu musimy. Ale nie musimy czynić zła. A jeśli jakaś siła, jakiś strach, zmusza nas do czynienia zła, to nie zmusi nas do tego, byśmy tego zła chcieli. Tym bardziej nie zmusi nas do tego, abyśmy trwali w tym chceniu. W każdej chwili możemy wznieść się ponad siebie i zacząć wszystko od nowa.’’ (ks. Józef Tischner)
Z radością informujemy, że Mateusz Kołek, uczeń klasy III A otrzymał tytuł finalisty XXX Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Gratulujemy!!! Tuż za podium znalazła się Matylda Kołek, której również należą się gratulacje. Uzyskała wysoką punktację, a jest uczennicą klasy pierwszej.
Uczennica klasy IB Magdalena Stuchlik zajeła I MIEJSCE ex aequo w Powiatowym Konkursie Artystycznym "Mój lekturowy przebój". W kategorii artystycznej zgłaszający się do konkursu mieli przygotować pracę artystyczną inspirowaną wybraną lekturą i zrealizowaną w wybranej przez ucznia technice i formie: pracy plastycznej, fotografii, plakatu, prezentacji multimedialnej, utworu poetyckiego lub prozatorskiego, komiksu. Paulina przygotowała pracę inspirowaną powieścią Stefana Żeromskiego "Syzyfowe Prace". Konkurs został zorganizowany przez I Liceum Ogólnokształcące w Wodzisławiu Śląskim przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim.