W sobotę, 7 października 2023 r. grupa uczniów klasy 2A: Nikola Ledwoń, Zuzanna Pietrzyk, Alicja Pukowiec, Martyna Urbańczyk i Jan Jurasz w trakcie uroczystej inauguracji odebrali nagrody za zdobycie III miejsca w konkursie organizowanym w ramach projektu Noc Naukowców Politechniki Śląskiej.
Konkursowe wyzwanie polegało na nagraniu krótkiego materiału filmowego, w którym należało przedstawić poszczególne etapy powstawania camera obscura oraz skonstruowaniu tego urządzenia, a także wykonaniu fotografii za jego pomocą. Ze wszystkimi wymaganiami nasi uczniowie poradzili sobie fantastycznie, co zostało nagrodzone przez komisję konkursową.
Gratulujemy zwycięzcom!
Ta półka w bibliotece szkolnej czeka na Was!!! Możecie przynosić rośliny i książki, którymi chcecie się wymienić. Działanie realizujemy w ramach programu Erasmus + Generations Cycling 4 Inclusion & Climate Action.
Do udziału zapraszamy całą społeczność szkolną :)
Ogłaszamy konkurs na wiersz "Wiersze z szuflady". Wiersz powinien być w języku angielskim i nawiązywać do tematyki miasta. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów naszej szkoły. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 20 listopada 2023 r. Wyniki zostaną ogłoszone 01.12.2023 r.
Więcej informacji w regulaminie konkursu. Na autorów zwycięskich utworów czekają atrakcyjne nagrody. Zapraszamy do udziału w konkursie!
W ramach projektu realizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Działań Lokalnych „Spichlerz” z Czernicy klasa 4LSP pojechała na wycieczkę do Gliwic. Zwiedzaliśmy z przewodnikami kolejne oddziały Muzeum w Gliwicach.
W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego w Nowych Gliwicach podziwialiśmy piękno przedmiotów codziennego użytku wytwarzanych w Królewskiej Odlewni Żelaza (XVIII-XIXw).
Willa Caro zachwyciła nas przepięknymi mieszczańskimi wnętrzami oraz zbiorami ceramiki i… ekspozycją uzbrojenia samurajów. Tutaj obejrzeliśmy również wystawę II Grupy Krakowskiej, zawierającą obrazy Tadeusza Brzozowskiego, Marii Jaremy, Tadeusza Kantora, Janiny Kraupe, Jadwigi Maziarskiej, Kazimierza Mikulskiego, Daniela Mroza, Jerzego Nowosielskiego, Karola Pustelnika, Erny Rosenstein, Teresy Rudowicz, Jerzego Skarżyńskiego, Jerzego Tchórzewskiego, Jonasza Sterna, Jana Tarasina, Alfreda Lenicy, Jana Lebensteina oraz prace rzeźbiarki Marii Pinińskiej-Bereś.
Na Zamku Piastowskim zobaczyliśmy ciekawe eksponaty z wykopalisk m.in. z cmentarzyska kultury łużyckiej w Świbiu oraz wystawy etnograficzne. W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich mieliśmy okazję poznać historię niezwykłego miejsca, zwiedzić jedyną w regionie wystawę „Żydzi na Górnym Śląsku” i pospacerować po starym żydowskim cmentarzu.
Wycieczka była bardzo intensywna, panie przewodniczki z pasją przekazywały nam swoją wiedzę. Dopisały nam humory i pogoda – zdążyliśmy nawet zrobić sobie zdjęcie z Lwem Czuwającym (Theodor Kalide, 1824) przed willą Caro.
W ostatnią sobotę nasza "Erasmusowa grupa międzypokoleniowa" w ramach projektu Generations Cycling 4 Inclusion & Climate Action, wyruszyła pociągiem w podróż do Katowic wraz z członkami Klubu Seniora z Bełsznicy. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w stolicy Śląska po wielu wielu latach.
Podróż i wspólny spacer do NOSPR na warszataty muzyczne były doskonałą okazją do nawiązania rozmowy i wymiany doświadczeń między przedstawicielami różnych pokoleń.