„Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie.” – te słowa Wisławy Szymborskiej towarzyszyły nam jako motto przewodnie podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego. W duchu refleksji i wdzięczności, a także pod opieką naszych wyjątkowych patronów – Księdza Profesora Józefa Tischnera oraz Olgi Boznańskiej – podsumowaliśmy czas pełen nauki, wyzwań i sukcesów. W sali gimnastycznej wręczono nagrody uczniom, którzy zdobyli świadectwa z wyróżnieniem oraz tym, którzy wykazali się najwyższą frekwencją. Dyrektor Szkoły, Pan Wojciech Komorek, uroczyście zakończył rok szkolny, życząc wszystkim udanego wypoczynku i inspirujących wakacji.
Z dumą informujemy, że troje naszych uczniów osiągnęło wysokie wyniki w konkursie FOX, który odbył się na początku marca. Gratulujemy Franciszkowi Adamkowi z klasy 3A, Dorocie Irczyk oraz Filipowi Tolarzowi z klasy 1A.
Konkurs ten nie należy do najłatwiejszych i wymaga szerokiej wiedzy oraz zaangażowania, dlatego tym bardziej gratulujemy naszym uczniom ich osiągnięć. Ich sukces jest dowodem na ciężką pracę i pasję do nauki, którą nasi uczniowie rozwijają każdego dnia. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w kolejnych edycjach konkursu FOX – to doskonała okazja, aby sprawdzić swoje siły i rozwijać swoje kompetencje!
Rok szkolny powoli dobiega końca, uczniowie myślami są już na wakacjach. Jednak aby letni wypoczynek przyniósł tylko pozytywne wspomnienia, w ramach Tygodnia dla Bezpieczeństwa, zorganizowaliśmy w naszej szkole szereg działań profilaktycznych, które zakończone były spotkaniem z przedstawicielem Zespołu ds. prewencji Komendy Powiatowej Policja w Wodzisławiu Śląskim, sierż. Oskarem Kozieł, oraz przedstawicielką Ośrodka Szkolenia Kierowców "Jazda Orlik" Panią Anetą Lisowską.
Zapraszamy uczniów na uroczyste zakończenie roku szkolnego w dniu 27 czerwca, które odbędzie się w sali gimnastycznej:
Po uroczystości zapraszamy na spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych.
O godzinie 8.00 odbędzie się msza święta dziękczynna na zakończenie roku szkolnego - Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim.
W dniach 26 maja oraz 11 czerwca 2025 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowym projekcie edukacyjnym „Lekcje nie z tej Ziemi”, realizowanym przez Centrum Nauki Kopernik w ramach programu ESERO-Polska. To wydarzenie zbiegło się z przygotowaniami do historycznego lotu w kosmos polskiego astronauty – Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego – co nadało spotkaniom jeszcze większego znaczenia.
26 maja w wirtualnej sali wykładowej zasiedli uczniowie klas 1A oraz 3B, natomiast 11 czerwca udział wzięły klasy 1B i 2A. Wszyscy uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z wybitnymi polskimi naukowczyniami, które na co dzień pracują nad badaniami kosmicznymi.
Pierwszą z prelegentek była dr Joanna Kozakiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, specjalistka w dziedzinie planetologii i badań Marsa. W swojej lekcji „Wędrówki po Marsie” opowiadała m.in. o analizie danych z misji NASA i poszukiwaniu śladów wody na Czerwonej Planecie.
Drugą bohaterką kosmicznego cyklu była dr Agata Kołodziejczyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, dyrektorka projektów naukowych w Analogowym Centrum Szkolenia Astronautów AATC. Jej lekcja pt. „Analogowe szkolenie przyszłych astronautów/astronautek” wprowadziła uczniów w świat symulacji misji kosmicznych i trudów przygotowań do lotów w przestrzeń kosmiczną.
Wydarzenie było nie tylko fascynującą podróżą w świat nauki i technologii kosmicznej, ale również inspiracją do marzeń – bo jak pokazują przykłady naszych rodaków, również Polacy mogą sięgać gwiazd!
18 czerwca uczniowie klas z rozszerzeniem z wiedzy o społeczeństwie mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w prawdziwej rozprawie sądowej w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim.
Podczas wizyty sędzia Grzegorz Fidyka w bardzo przystępny sposób wyjaśnił młodzieży, jak wygląda proces jurysdykcyjny. Uczniowie zostali zapoznani z rolami poszczególnych uczestników postępowania sądowego. Największym przeżyciem była możliwość obserwowania rzeczywistej rozprawy sądowej. To niecodzienne doświadczenie pozwoliło uczniom zobaczyć, jak teoria przekazywana na lekcjach przekłada się na praktykę w życiu publicznym i prawnym.
Być może właśnie ta wizyta zainspiruje niektórych do wyboru kariery prawniczej – kto wie, może wśród nas są przyszli adwokaci, prokuratorzy lub sędziowie?
Przed wakacjami letnimi w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej dla uczniów naszej szkoły została przeprowadzona prelekcja na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego wypoczynku nad wodą. Zajęcia przeprowadził nasz nauczyciel Witold Swoboda, który jest doświadczonym instruktorem ratownictwa wodnego. Uczniowie dowiedzieli się jakie są zasady bezpiecznej kąpieli, jak rozpoznać tonących oraz jak postąpić w sytuacji kryzysowej. Młodzież mogła również zapoznać się z podręcznym sprzętem ratunkowym, jaki wykorzystują w swojej pracy ratownicy WOPR na akwenach strzeżonych. Omówione zostały również zagrożenia występujące nad wodą z uwzględnieniem specyfiki akwenów wodnych, gdzie będziemy wypoczywać w czasie tegorocznych, tak oczekiwanych przez wszystkich wakacji.
Uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych wzięli udział w niezwykłej artystycznej wyprawie, która rozpoczęła się w Tychach, w Galerii Tichauer, gdzie prezentowana była wystawa IMAGINARIUM Salvadora Dalí. W przestrzeni dawnego browaru uczniowie zanurzyli się w świat surrealizmu, symboliki i wyobraźni. Obejrzeli blisko sto oryginalnych prac Dalíego – litografie, akwaforty i suche igły – w tym ilustracje do „Boskiej Komedii”, „Biblii” oraz „Alicji w Krainie Czarów”. Wystawa była nie tylko ekspozycją, ale również immersyjnym doświadczeniem, w którym obraz, dźwięk i światło tworzyły niezwykle sugestywny klimat, oddziałujący na wszystkie zmysły.
W tym wyjątkowym otoczeniu pojawiły się również prace Bartłomieja Stypki, które dopełniły całość nowoczesną interpretacją formy i przestrzeni. Zderzenie dwóch różnych światów – klasycznego surrealizmu i współczesnej, dynamicznej estetyki – wywarło na uczniach ogromne wrażenie. Spotkanie ze sztuką było intensywne, inspirujące i pełne refleksji.
Po tej porcji artystycznych doznań uczniowie udali się do Katowic, do przestrzeni PIXEL. Tam czekała na nich zupełnie inna forma działania - było dużo śmiechu, zabawy i swobodnej kreatywności. To spotkanie pokazało, że sztuka nie musi być zamknięta w ramy – może być żywym, otwartym procesem, który inspiruje, uczy i daje radość.