Podczas uroczystej Gali Sportowej Powiatu Wodzisławskiego, która odbyła się 10 kwietnia 2025 roku w Gorzycach, uhonorowano najlepszych młodych sportowców regionu. Wśród wyróżnionych znalazła się uczennica klasy 2D – Wiktoria Baszton.
Wiktoria została laureatką Nagrody Powiatu Wodzisławskiego w Dziedzinie Sport za wybitne osiągnięcia sportowe w 2024 roku. Jej pasja i determinacja zaowocowały tytułem Wicemistrzyni Polski w biegach narciarskich, co zostało dostrzeżone i docenione przez kapitułę nagrody.
To wyjątkowe wyróżnienie jest dowodem na to, że ciężka praca, talent i konsekwencja prowadzą do wielkich osiągnięć. Gratulujemy Wiktorii i życzymy kolejnych sukcesów na trasach biegowych i nie tylko!
29 kwietnia uczniowie klas 2f, 2b oraz 3f wzięli udział w wyjątkowej prelekcji zorganizowanej w ramach projektu ABC UE, którego inicjatorem jest europoseł Łukasz Kohut. Spotkanie miało na celu przybliżenie młodzieży najważniejszych zagadnień związanych z funkcjonowaniem Unii Europejskiej i zachęcenie do refleksji nad jej rolą we współczesnym świecie.
Wprowadzenia do tematu dokonała krajowa asystentka europosła, Zuzanna Odrzywołek, która w przystępny sposób opowiedziała o historii integracji europejskiej oraz strukturze instytucjonalnej UE. Uczniowie dowiedzieli się, jak działają najważniejsze organy Unii, takie jak Parlament Europejski, Komisja Europejska, Rada Unii Europejskiej i Rada Europejska. Szczególne miejsce poświęcono Parlamentowi Europejskiemu – jedynej instytucji wybieranej bezpośrednio przez obywateli państw członkowskich. Kolejna część prelekcji dotyczyła kluczowych polityk unijnych – spójności, rolnictwa i klimatu. Uczniowie poznali mechanizmy finansowania projektów z budżetu UE oraz ich wpływ na rozwój regionów, również takich jak nasz.
Na zakończenie padła inspirująca propozycja: uczniowie mogą wziąć udział w konkursie „Jestem obywatelem Unii Europejskiej EU”, organizowanym przez biuro europosła Łukasza Kohuta. To doskonała okazja, by aktywnie zaangażować się w tematykę europejską i sprawdzić swoją wiedzę w praktyce.
Z ogromną radością informujemy, że Filip Tolarz zdobył I miejsce w kategorii proza w tegorocznej edycji Przeglądu Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży „Złoty Wawrzyn” 2025!
„Złoty Wawrzyn” to coroczny konkurs literacki organizowany przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim, mający na celu promowanie twórczości literackiej dzieci i młodzieży z regionu. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem i jest ważnym wydarzeniem w kalendarzu kulturalnym naszego powiatu.
Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, powszechnie znanej jako Konstytucja 3 maja.
W tym roku przypada 234 rocznica uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świece konstytucji. To zwykle piękne i radosne polskie święto, napawające nas dumą narodową z dokonań naszych przodków. Odczuwamy dziś radość z osiąganych celów, tych samych, które przyświecały twórcom Konstytucji 3 Maja. Wszakże duch tej konstytucji był przepojony umiłowaniem wolności i marzeniem o nowoczesnym państwie polskim.
3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Jej twórcy określili ustawę „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”. Wyrażała nadzieje Polaków na wzmocnienie państwa, władzy królewskiej i wojska, a także nadanie praw mieszczanom i poprawienie sytuacji chłopów. Uchwalając Konstytucję 3 Maja posłowie Sejmu Czteroletniego podjęli próbę ratowania Rzeczpospolitej.
Dziś swobodnie możemy cieszyć się z wolności i uczcić narodowe święto.
25 kwietnia w Wodzisławskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego dla tegorocznych maturzystów. Towarzyszyło jej wyjątkowe przesłanie zaczerpnięte z myśli Księdza Profesora Józefa Tischnera: "Człowiek jest nieustannym stawaniem się" – słowa, które stały się mottem tego wzruszającego dnia.
Podczas ceremonii wręczono Nagrody Prospero oraz uhonorowano uczniów, którzy uzyskali świadectwa z wyróżnieniem – znak konsekwencji, wytrwałości i najwyższych aspiracji. Szczególne gratulacje skierowano również do rodziców, którzy wspierali młodych ludzi w ich wieloletniej drodze ku wiedzy i dojrzałości.
Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością Pani Barbara Chrobok, Wicestarosta Powiatu Wodzisławskiego, której słowa pełne ciepła i nadziei dopełniły podniosłą atmosferę wydarzenia.
Wyjątkowym akcentem artystycznym był spektakl ukazujący wędrówkę człowieka przez wieki – od pierwszych kroków ku rozumieniu siebie aż po współczesne dylematy egzystencji. W tej niezwykłej opowieści nie mogło zabraknąć postaci Księdza Tischnera, przypominającej, że rozwój wewnętrzny jest nieustannym procesem poszukiwania prawdy i sensu.
Był to dzień pełen dumy, wzruszeń i refleksji – dzień, który dla wielu stanie się symbolicznym początkiem nowego etapu życia.
16 kwietnia wieczorem mieliśmy szansę przeżyć coś absolutnie niezwykłego – spektakl "Skazany na bluesa" w Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Już od 11 lat ta historia rozbrzmiewa na deskach sceny, a jednak wciąż potrafi poruszyć najgłębsze struny naszych serc. Śląska godka, żywa muzyka legendarnego zespołu Dżem i przede wszystkim – poruszająca opowieść o Ryśku Riedlu: człowieku rozdartym między wolnością a własnymi demonami. Przyjaźń, miłość, marzenia i... ta niełatwa walka z samym sobą, nie zawsze wygrana.
To nie był tylko spektakl – to była lekcja życia. Prawdziwa, szczera, śląska. I ważne przesłanie, które długo jeszcze zostanie z nami:
"Nie tykej tego g..." – bo czasem wystarczy jeden krok, by się zgubić.
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zobaczyć tej historii na żywo – gorąco polecamy. Bo niektóre lekcje trzeba przeżyć sercem.
Fotografie: Teatr Śląski
Z radością ogłaszamy wielki sukces Alicji Ptak, uczennicy naszej szkoły, która podczas eliminacji rejonowych 70. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Bielsku-Białej sięgnęła po I miejsce w turnieju poezji śpiewanej!
Jej niezwykły talent, wrażliwość i sceniczna charyzma oczarowały jurorów i publiczność, otwierając przed nią drogę do finału wojewódzkiego.
Alicja udowodniła, że marzenia spełniają się tam, gdzie spotykają się pasja, ciężka praca i odwaga. Gratulujemy i trzymamy mocno kciuki za kolejne sukcesy!
23 kwietnia był dla miłośników muzyki klasycznej dniem pełnym wrażeń. Grupa uczniów z naszej szkoły, pasjonująca się muzyką poważną, miała niepowtarzalną okazję uczestniczyć w koncercie edukacyjnym w prestiżowej sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Pod mistrzowską batutą Vladimira Fanshila orkiestra przeniosła słuchaczy w czasy Mozarta, wykonując trzy wyjątkowe dzieła austriackiego kompozytora:
Uwerturę do opery Czarodziejski flet,
XXIII Koncert fortepianowy A-dur KV 488 oraz
XXXV Symfonię D-dur KV 385, znaną jako „Haffnerowską”.
Szczególne emocje wzbudził występ młodej, zaledwie osiemnastoletniej pianistki Anahit Stelmashovej, której interpretacja koncertu fortepianowego zachwyciła nie tylko wrażliwością, ale i dojrzałością muzyczną. Jej gra sprawiła, że publiczność niemal wstrzymała oddech.
To wydarzenie było nie tylko lekcją historii muzyki, ale także niezapomnianym doświadczeniem estetycznym i inspiracją do dalszego odkrywania świata dźwięków.