ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

w Wodzisławiu Śląskim

II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. J. Tischnera Liceum Sztuk Plastycznych im. O. Boznańskiej
II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi
im. ks. prof. Józefa Tischnera
Liceum Sztuk Plastycznych im. Olgi Boznańskiej 

4LSP... i Beksiński na Śląsku

beksinski

 

Nazwać coś to oddalić się od istoty rzeczy nazwanej. Nazwać coś to rozminąć się z tym, co się nazwać usiłowało.

15 września 2022 r. klasa 4LSP wybrała się na niezapomnianą podróż po twórczości Zdzisława Beksińskiego. W tym dniu odbyła się ważna dla nas artystów wyprawa po świecie surrealizmu. Co więcej, zaczerpnęliśmy ogrom inspiracji i niezapomnianych przeżyć. Podróż do Tyskiego muzeum Tichauer, gdzie odbywała się wystawa "Beksiński na Śląsku" nie należała do najprostszych - ciężkie warunki pogodowe oraz problemy z transportem PKP na szczęście udało się przezwyciężyć!
Podczas zwiedzania wystawy obrazów Zdzisława Beksińskiego towarzyszyła nam niepokojąca, a zarazem hipnotyzująca muzyka, która skłaniała nas do odczuwania emocji wywołanych przez oglądane obrazy. Całe wydarzenie było idealnie zorganizowane: ekspozycja liczyła 55 oryginalnych obrazów artysty, towarzyszyła jej obszerna wystawa multimedialna „Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition”, a także szereg wydarzeń towarzyszących m.in. pokazy filmów o życiu Beksińskich.
Jest to pierwsze w Polsce tak kompleksowe przedsięwzięcie artystyczne, poświęcone twórczości tego słynnego malarza. Współorganizatorami festiwalu są Muzeum Historyczne w Sanoku oraz Fundacja Beksiński.
Po zwiedzeniu całego kompleksu budynków Tichauer wróciliśmy na dworzec, a następnie bezpiecznie wróciliśmy pociągiem do Wodzisławia i zakończyliśmy wycieczkę.

autorka tekstu: Oliwia Nowotny, 4LSP

Wyjątkowe warsztaty na Uniwersytecie Śląskim

 

Uczniowie klasy 1C uczestniczyli 30 września w wyjątkowych warsztatach połączonych z ciekawymi pokazami z biorobotyki, biosfery i biofizyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W trakcie zajęć o charakterze warsztatowym wcielali się w rolę naukowców, poznawali zależności międzyprzedmiotowe oraz poszerzali wiedzę z zakresu luminescencji oraz przewodnictwa nerwowego. Zapoznali się z wybranymi wydziałami Uniwersytetu Śląskiego oraz zasobami Centrum Informacji Naukowej i Bibliotecznej.

Klasa 1B Liceum Sztuk Plastycznych w SOWie

 

W ramach zajęć integracyjnych i lekcji fizyki, klasa 1B LSP odwiedziła Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności - SOWA w Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim. Dziewczyny zmagały się z wieloma "fizycznymi" zadaniami, doświadczeniami i eksperymentami: malowały, konstruowały a przy tym się śmiały ;)

Wyjazd na Wystawę końcoworoczną IV LP na ASP do Katowic

Kolejna wrześniowa wycieczka uczniów "Plastyka"odbyła się 29.09. Tym razem klasa IV LP odwiedziła katowicką Akademię Sztuk Pieknych, aby podglądnąc i trochę zainspirować się pracami studentów. Wystawa końcoworoczna studentów ASP to przegląd prac studentów wszystkich pracowni i kierunków. Miło było też zobaczyć prace naszych absolwentów i mamy nadzieję, że obecni uczniowie też dołączą w przyszłym roku do elitarnego grona studentów. 

Spotkanie autorskie w bibliotece

9 września 2022 r. klasy 1A i 1B uczestniczyły w wydarzeniu zorganizowanym w ramach Narodowego Czytania Ballad i Romasów Adama Mickiewicza przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wodzisławiu Śląskim. Najpierw wzięli udział w spotkaniu autorskim  z Tomaszem Kukołowiczem - autorem książki "Raperzy kontra filomaci", a następnie w warsztatach rapowania z Mateuszem "SKAJSDELIMIT" Wilkoniem.

 NPRCz2022

Wyjątkowa wycieczka uczniów "Plastyka" do Londynu

16 września uczniowie naszego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Liceum Ogólnokształcącego rozpoczęli swoją pięciodniową wycieczkę do Londynu, wraz z Panią Renatą Szymanek i Anną Czarnotą oraz przewodnikiem Panem Leszkiem. O godzinie 4:20 dotarliśmy na lotnisko w Pyrzowicach, skąd o godzinie 6:25 rozpoczęła się nasza podróż na lotnisko London Luton.

Po przylocie do Anglii od razu metrem wybraliśmy się do największego muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego w Londynie - Muzeum Viktorii i Alberta. To właśnie tam nasi uczniowie zobaczyli realizacje wielu innych rzeźbiarzy takich jak Donatello czy Canova. Naszą uwagę zwróciło również malarstwo takich artystów jak Delacroix, Courbet czy Botticelli. Oglądanie prac na żywo i poznawanie warsztatu mistrzów zapewne stanie się motorem napędowym dla rozwoju warsztatu młodych twórców

Czytaj więcej...