ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

w Wodzisławiu Śląskim

Lomography

Lomography - kolejne spotkanie za nami

24 października uczniowie Liceum Plastycznego po raz kolejny odwiedzili swoich przyjaciół ze Slezkiego Gimnazjum w Opawie. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego w szkole projektu transgranicznego pt. „Lomography – interesting way of learning". Działanie miało charakter typowo warsztatowy. Partner czeski przygotował wykłady i warsztaty w Slezkim Uniwersytecie w Opawie a tematem przewodnim było światło w fotografii. Niezwykle ciekawe okazały się warsztaty w uczelnianym atelier fotograficznym i pokoju zwanym "camera obscura". Następne spotkanie 12 grudnia!!!

Nocka fotograficzno-filmowa już za nami


14 września 40 uczniów Liceum Plastycznego wspólnie z 20 przyjaciółmi z czeskiej szkoły w Opavie brali udział w nocnych warsztatach i wykładach fotograficznych, oprócz tego tańczyli, grali, śpiewali, rozwiązywali łamigłówki i zagadki oraz rozgrywali międzynarodowe mecze. Wszystko to w ramach realizacji projektu z Euroregionu Silesia pn. „Lomography interesting way of learning". Nocne spotkanie okazało się tak bardzo udane, że uczestnicy nie mogli się rozstać i już odliczają dni do kolejnego spotkania, które odbędzie się 24 października tym razem w Opavie.

Plener fotograficzny w Jaworzynce

W dniach 28 maja do 1 czerwca 2018 r. piętnastu uczniów naszego Liceum Plastycznego uczestniczyło w plenerze fotograficznym w Wodzisławiu Śl. i Jaworzynce. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu transgranicznego "Lomography - interesting way of learning". Przez pięć dni razem z uczniami Slezskiego Gimnazium w Opavie doskonaliliśmy swoje umiejętności w zakresie fotografii kompaktowymi aparatami typu Lomo. Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się spacerem po Wodzisławiu Śląskim, podczas którego zapoznaliśmy naszych przyjaciół z Czech z historią i zabytkami miasta. Kolejne dwa dni spędziliśmy na terenie ośrodka sportowego Gosław. Tam uczestniczyliśmy między innymi w warsztatach fotograficznych w kokoszyckim parku. W środę natomiast przenieśliśmy się w malownicze okolice Jaworzynki. Tam „zdobyliśmy" Trójstyk, czyli miejsce styku trzech granic: Polski, Czech i Słowacji, poznaliśmy wybitnego artystę malarza pana Piotra Jakubczaka oraz wysłuchaliśmy opowieści o dawnym życiu górali w Chacie Kawuloka. Naszym ostatnim wspólnym przystankiem była wizyta na terenie Kopalni Marcel, gdzie mogliśmy oglądać i fotografować zabytkowy szyb „Wiktor". Plener to jednak nie tylko praca. Mieliśmy również czas na odpoczynek, a przede wszystkim dalsze rozwijanie polsko-czeskich kontaktów i naukę języka naszych sąsiadów. Kiedy przyszedł czas pożegnania nie mogliśmy się rozstać. Na szczęście zobaczymy się znowu po wakacjach!!!

Plener fotograficzny w ramach projektu polsko-czeskiego Lomography

W dniach 28 maja do 1 czerwca piętnastu uczniów naszego Liceum Plastycznego uczestniczyło w plenerze fotograficznym w Wodzisławiu Śl. i Jaworzynce. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu transgranicznego "Lomography - interesting way of learning". Przez pięć dni razem z uczniami Slezskiego Gimnazium w Opavie doskonaliliśmy swoje umiejętności w zakresie fotografii kompaktowymi aparatami typu Lomo. Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się spacerem po Wodzisławiu Śląskim, podczas którego zapoznaliśmy naszych przyjaciół z Czech z historią i zabytkami miasta. Kolejne dwa dni spędziliśmy na terenie ośrodka sportowego Gosław.

Czytaj więcej...

Lomography - interesting way of learning

Uczniowie Liceum Plastycznego i Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych wraz ze Slezkim Gimnazjum w Opawie realizują transgraniczny projekt pt. „Lomography – interesting way of learning", który potrwa od marca 2018 do lutego 2019 roku. Uczestnicy projektu będą mieli okazję poznać popularny w latach 90 XX wieku nurt fotograficzny - lomography, który polega na wykonywaniu fotografii kompaktowymi aparatami typu Lomo. Narastająca popularność lomography jest odpowiedzią na mnogość otaczających nas idealnych, „wygładzonych" obrazów cyfrowych. Pozwala potraktować sam proces fotografowania z lekkim przymrużeniem oka oraz swoistą prostotą. Siłą fotografii wykonanych aparatami Lomo jest nie tylko specyfika obrazu, estetyka wynikająca z użycia materiałów światłoczułych oraz obiektywu o dość słabych parametrach optycznych, ale także klimat i historie towarzyszące powstawaniu samego zdjęcia.
Projekt realizowany będzie na terenie Polski i Czech. Spotkania będą miały charakter integracyjny. Ich celem będzie udział w warsztatach i plenerach fotograficznych na terenie Pragi, powiatu wodzisławskiego oraz Jaworzynki. Na Śląskim Uniwersytecie w Opawie młodzież weźmie udział w wykładzie na temat kompozycji obrazu fotograficznego. Wśród uczestników projektu ogłoszony zostanie również konkurs fotograficzny, a jury w postaci uczniów, nauczycieli i rodziców, zagłosuje na najciekawsze fotografie. Doskonałą okazją do zaprezentowania powstałych fotografii będzie wspólna wystawa w opawskiej galerii OKO. Uczniowie będą mogli nie tylko zobaczyć efekty swojej pracy, ale również podzielić się własnym doświadczeniem zdobytym w trakcie realizacji zadań. Oprócz działań fotograficznych towarzyszyć młodzieży będą różnego rodzaju aktywności sportowe tj. piłka nożna, badminton, baseball, fitness oraz wędrówki szlakami górskimi. Zakończenie polsko-czeskiego projektu odbędzie się w Wodzisławiu Śląskim. Podczas konferencji podsumowującej uczniowie zaprezentują swoje prace na wystawie fotograficznej oraz nastąpi rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego i wręczenie nagród.
Korzyści płynące z udziału w projekcie są bardzo szerokie, bo oprócz zdobytej wiedzy i doświadczenia fotograficznego młodzież będzie miała okazję poznania wielu ciekawych osób, ich języka i bogactwa kultury. Przede wszystkim jednak wierzymy, że powstałe przyjaźnie polsko-czeskie będą trwać i przynosić owoce przez wiele długich lat.