II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

w Wodzisławiu Śląskim

Statystycznie najlepszy licealista w powiecie!

Z dumą informujemy, że 20 czerwca w Katowicach uczeń „TISCHNERA'' Artur Markiel na spotkaniu Śląskiego Kuratora Oświaty z laureatami Olimpiad Przedmiotowych i Turniejów Zawodowych w roku szkolnym 2017/2018, jako jedyny licealista w Powiecie Wodzisławskim, odebrał gratulacje z rąk Kurator Urszuli Bauer.  Artur – finalista wielu prestiżowych konkursów i olimpiad - został laureatem Olimpiady Statystycznej.

Uczniowie ZSP zwyciężyli w powiatowym konkursie na temat powstań śląskich

23 maja w I Liceum Ogólnokształcącym im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy Historycznej dotyczący powstań śląskich. Wśród biorących udział uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych zajęli I i VI miejsce. Dwuosobowe drużyny tworzyli uczniowie:

- Artur Markiel 2A (I miejsce)
- MateuszTkocz 2A (I miejsce)
- Karol Więckowski 2A (VI miejsce)
- Dawid Taszarek 2A (VI miejsce)

 

Swoją obecnością i wykładem zaszczycili uczestników konkursu dr hab. Piotr Pałysa prof. PIN-IŚ z Instytutu Śląskiego w Opolu oraz grupa rekonstrukcyjna „Piechota”. Opiekę merytoryczną nad reprezentantami ZSP sprawował: mgr Marcin Paprotny

 

konk powstania2018

Filip Zawada unowocześnił historię!

W tegorocznej edycji Literackiego Konkursu Historycznego dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych organizowanego przez Zespół Szkół nr 2 w Żorach, a kierowanego do Rodziny Szkół Tischnerowskich, zwyciężył uczeń klasy III b naszego LO - Filip Zawada. Temat konkursu brzmiał: Unowocześnijmy historię – „co by było, gdyby…” lub współczesny język młodzieżowy w wypracowaniu historycznym. Zadaniem Filipa było napisanie wypracowania historycznego. Jego praca dotyczyła 11 listopada 1918 roku. W oryginalny, acz bardzo przystępny sposób podzielił się refleksją na temat sytuacji naszego kraju u progu niepodległości.
Do udziału w konkursie zmobilizowała go wielka admiratorka nie tylko historii, ale i Józefa Tischnera - p.Renata Matsili.

 

filip zawada konkurs sm

 

Sukces - świetna perspektywa na przyszłość

Naukowa pasja, determinacja i kreatywność jaką wykazał się w bieżącym roku szkolnym ARTUR MARKIEL (IIA), otworzyła mu drogę na najlepsze uczelnie w kraju. Tym samym dołączył do grona ekskluzywnych młodych i utalentowanych osób, dla których otworem stoi nie tylko kariera zawodowa, ale i uniwersytecka.

Prawdziwy to zaszczyt zostać zaproszonym już w klasie II przez Rektorów renomowanych Uniwersytetów do podjęcia studiów (m.in. UJ, UM, ŚUM) i działalności naukowej.

Którą z uczelni wybierze Artur za rok? Czas pokaże. Tymczasem my jesteśmy bardzo dumni z Artura i zawsze gorąco mu kibicujemy! 

makiel uczelnie sm

Najlepsi w powiecie

XX Powiatowy Konkurs Ekologiczny dowiódł, że dla uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. J. Tischnera dziedzina ekologii praktycznie nie ma tajemnic. Drużyna w składzie: Olimpia Piecha, Olga Pawlak z kl. 2c oraz Artur Markiel z kl. 2a zajęła II miejsce w Powiecie Wodzisławskim (tuż za drużyną ZST i przed drużynami I Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śląskim).
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!
Zwieńczeniem konkursu było sadzenie drzew przez samorządowców i przedsiębiorców. W uroczystościach udział wzięli mi.in. pan Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka i pani wicestarosta Danuta Maćkowska.

 

konkurs eko1

 

konkurs eko2

Sukces uczennicy I LP – Klaudii Grucy

Uczennica wzięła udział w konkursie organizowanym pod honorowym patronatem marszałka  senatu RP  „ Orzeł Biały – nasza duma”. Organizatorami gruca klaudia smkonkursu  byli senatorowie RP oraz Kancelaria Senatu.
    Klaudia wykonała rzeźbę w drewnie inspirowaną  kształtem ptasiego gniazda, w centrum umieściła orła wokół którego ułożyła mniejsze orły z czasów piastowskich, oraz orły z pierwszych polskich monet, praca zwieńczona została obecną koroną.
Do wykonania swojego dzieła wykorzystała drzewo lipowe – nieprzypadkowo ze względu na historię tego drzewa ściśle związaną z historią Polski oraz dobre właściwości tego materiału do modelowania w nim. Drewno było specjalnie zakupione do tego celu, dobrze przygotowane ( suszone ok 7 lat).
    Na konkurs złożono ponad 10.000 tyś prac z 2,5 tyś. placówek. Uroczysta gala odbyła się w siedzibie Senatu w Warszawie 7 maja, gdzie zostało zaproszonych 50 laureatów z dwóch grup wiekowych, wśród nich – Klaudia, która oprócz odebrania nagrody miała także okazję do zaprezentowania swojej artystycznej wizji marszałkowi senatu, senatorom oraz uczestnikom gali.

    Gratulujemy Klaudii!

Kamil Huwer uczeń klasy I c Wicemistrzem Polski Juniorów Młodszych w szpadzie!!!

W dniach 4-5 maja br.  w Koninie odbywała się XXIV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach halowych w szermierce.  Startuje na niej tylko 42 najlepszych zawodników w Polsce w klasyfikacji generalnej. Uczestniczyli w niej również koledzy Kamila z jego klubu RMKS Rybnik.  Turniej ten będący jednocześnie Mistrzostwami Polski Juniorów Młodszych okazał się jego wspaniałym osiągnięciem.  Kamil po wstępnej eliminacji grupowej zajmował 8 miejsce,  następnie pokonał zawodnika z Częstochowy oraz Katowic znajdując się wśród 8 najlepszych w Polsce.  Kolejnie wyeliminował kolegę z Warszawy,  będącego na czele stawki krajowej rankingu szpadzistów w walce o półfinał.  Świetnie poradził sobie również w kolejnej walce o wejście do finału z zawodnikiem z Wrocławia.  W walce finałowej jednakże uległ kolejnemu przeciwnikowi z Wrocławia.  Tym samym został srebrnym medalistą  Mistrzostw Polski. W kolejnym dniu szpadziści zmagali się drużynowo na planszach. Kamil wraz ze swoimi kolegami z drużyny RMKS Rybnik po bardzo zaciętych walkach zakończyli Mistrzostwa Polski zdobywając brązowy medal!!! Gratulujemy!

 

olimpiada halowa2018

Raport z ogólnopolskiego przeglądu prac uczniów szkół plastycznych w roku 2017/2018

plastyk-050W roku szkolnym 2017/2018 przeprowadzono XIII ogólnopolską edycję przeglądów prac z rysunku, malarstwa i rzeźby zorganizowaną przez Centrum Edukacji Artystycznej.

W przeglądach uczestniczyły wszystkie szkoły artystyczne z całej Polski. Makroregionalny etap poprzedzony jest szkolnym obowiązkowym przeglądem na którym szkolna komisja wybiera reprezentantów klasy III. Przeglądy odbywały się w czterech makroregionach, nasza szkoła należy do makroregionu południowo – zachodniego. Konkurs odbywał się w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach. Prace uczniów oceniała komisja w składzie: przew. Prof. Zbigniew Szot- UA Poznań, prof. Aleksander Zyśko – ASP Wrocław, prof. Jerzy Nowakowski – ASP Kraków, prof. Janusz Karbowniczek – ASP Katowice, prof. Roman Pietrzak – ASP Warszawa, prof. Roman Pietrzak- ASP Kraków. Każdy z uczniów prezentował przywiezione ze sobą prace oraz wykonywał pracę na miejscu z poszczególnych dziedzin.

W tym roku nasze Liceum Plastyczne uplasowało się na 34 miejscu na 65 ocenianych w ciągu ostatnich 10 lat szkół. Uzyskaliśmy 64,5 punkty wyprzedzając wiele innych renomowanych szkół jak np. ZSP Częstochowa, LP Gdańsk, LP Szczecin oraz najbliższe nam Licea Plastyczne w Raciborzu, Zabrzu i Cieszynie. Najwyżej ocenione zostało Państwowe Liceum Plastyczne w Olsztynie uzyskując aż 85,5 punktu za nim znalazło się ZSP Gdynia oraz LP w Supraślu. Komisja zgodnie podkreślała wysoki poziom realizacji rzeźbiarskich oraz prezentowanych prac rysunkowych i malarskich świadczących o dobrym i bardzo dobrym poziomie plastycznym oraz wysokim poziomie nauczania w szkołach które uzyskały wysoką punktację. Nasza szkoła co roku zdobywa większą ilość punktów i znajduje się coraz wyżej w rankingu szkół artystycznych.

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok