II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

w Wodzisławiu Śląskim

Po góralsku w polskim Manchesterze

Uczennica klasy IIIb Alicja Wdzienczny była uczestniczką XIII edycji konkursu “Tischnerowskie drogowskazy”. Konkurs ten miał charakter oratorski, a temat jej wystąpienia brzmiał "Nietolerancja - zrozumieć człowieka, a nie pojęcie". Wystąpienie Alicji doceniło jury w którym zasiadali m.in. profesorowie filozofii. W ich ocenie, choć zdania były podzielone, Alicja uplasowała się na trzeciej pozycji. Zdaniem Kazimierza Tischnera (brata naszego patrona) Alicja zasłużyła na specjalne wyróżnienie, bo nie dość, że mówiła w sposób niezwykle zajmujący, to jeszcze (częściowo) po góralsku!
Towarzysząca jej pani Renata Matsili zadumała się nad industrialną przeszłością Łodzi, a zwłaszcza nad losami rodziny Herbstów, której willę odwiedziła razem z uczestnikami konkursu, którzy zjechali z różnych części Polski. Rodzina ta wzbogaciła się na pracy łódzkich robotników, ale pod wpływem osobistych doświadczeń (śmierć dziecka w wyniku choroby) stała się pionierami na gruncie dobroczynności.

Podwójny brąz dla Kamila na Pucharze Polski Juniorów!

Z ogromną dumą i radością dzielimy się informacjami o sukcesach sportowych naszego ucznia: Kamil Huwer - uczeń klasy IIIC uzyskał bardzo wysokie wyniki w zawodach Pucharu Polski Juniorów w szpadzie, które odbyły się w dniach 21-22 września w Obornikach Śląskich oraz 2-3 listopada w Rybniku. W stawce startujących 113 i 112 zawodników, Kamil, zawodnik klubu RMKS Rybnik, zajął za każdym razem III miejsce!
W starcie w Rybniku niestety uraz uda spowodował, iż nie dokończył swojej walki o wejście do finału z przeciwnikiem z Warszawy.
W swoich starciach pucharowych pokonał kolegów zajmujących czołowe miejsca na liście rankingowej Polskiego Związku Szermierczego i tym samym awansował na 8 pozycję w krajowej klasyfikacji generalnej w stawce 96 sklasyfikowanych zawodników. Daje to mu możliwość do reprezentowania naszego kraju w startach na zawodach Pucharu Świata Juniorów.
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki w osiąganiu dalszych sukcesów!

Stypendia KFnrD dla wybitnie uzdolnionych uczniów naszego liceum!

stypendiakfrn1stypendiakfrn2

Olga Wilk i Mateusz Kołek, 26 października na Zamku Królewskim w Warszawie, odebrali stypendium Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w ramach „Programu pomocy wybitnie zdolnym”. Uczniowie Ci zasłynęli jako młodzi naukowcy w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych. Powyższe wyróżnienie otwiera im nie tylko drogę do prac badawczych pod okiem znakomitych specjalistów, ale daje możliwość udziału w stażach i warsztatach badawczych na renomowanych uczelniach.
Jesteśmy z Was dumni, gratulujemy i życzymy owocnych doświadczeń!

Eksperymenty naukowe MATEUSZA KOŁKA... w laboratorium Uniwersytetu Warszawskiego

Anticancer and apoptotic activity of coelomic fluid from earthworm Eisenia foetida, L-ascorbic acid and beta-glucan
(Działanie przeciwnowotworowe i aktywność apoptotyczna płynu celomatycznego z dżdżownicy Eisenia foetida, kwasu L-askorbinowego oraz beta-glukanu)

Projekt o powyższym tytule jest owocem kilkumiesięcznych starań MATEUSZA KOŁKA (IIIA) i Pauliny Zegarskiej, studentki medycyny. W ostatnim czasie dzięki uprzejmości dr hab. Piotra Bębasa, kierownika Zakładu Fizjologii Zwierząt Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Marty Polańskiej, udało się młodym naukowcom przeprowadzić wstępne badania laboratoryjne, określające wpływ wyżej wymienionych substancji na komórki nowotworowe. Wymagało to wielu dni ciężkiej pracy, często do późnych godzin nocnych, w laboratorium Uniwersytetu, bólu kręgosłupa od siedzenia pod laminarem,... ale opłacało się! Dowiedli bowiem, że zarówno płyn celomatyczny pozyskany z dżdżownic, jak i kwas L-askorbinowy powodują zahamowanie wzrostu oraz śmierć komórek nowotworowych. Aktualnie zebrane przez nich dane są analizowane. Planują powtórzyć eksperyment i opublikować wyniki, a także kontynuować badania pod kątem analizy chemicznej płynu celomatycznego oraz identyfikacji substancji odpowiedzialnej za śmierć komórek nowotworowych. Czy pomogą wygrać walkę z nowotworami?
Trzymamy kciuki Paulino i Mateuszu !

XV Drużynowe Zawody Pływackie o Puchar Starosty

18 października 2019 r. na pływalni MOSiR „MANTA” w Wodzisławiu Śl. odbyła się XV edycja Drużynowych Zawodów Pływackich o Puchar Starosty. Uczniowie szkół powiatu wodzisławskiego rywalizowali w konkurencjach indywidualnych i drużynowych. Nasza drużyna zajęła II miejsce! Gratulujemy!

Uczniowie Tischnera zadebiutowali w biathlonie letnim

Pierwszy raz w historii naszej szkoły uczniowie wystartowali w zawodach biathlonowych. W sobotę w Rodzinnym Parku Trzy Wzgórza odbyły się zawody Biathlon dla Każdego, gdzie pojawiła się reprezentacja "Tischnera" w składzie: Kinga Olejniczak, Magdalena Durczok, Helena Brawańska, Paweł Pytlik.

Nasze sukcesy w Lidze Lekkoatletycznej

W dniu 27.09.2019 roku na obiektach Powiatowego Ośrodka Sportu odbyły się zawody z cyklu „Liga Lekkoatletyczna”. Nasi uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę, zajmując wysokie lokaty w poszczególnych konkurencjach.
I miejsce Edyta Połednik – bieg na 100 metrów
II miejsce Mateusz Pająk – skok w dal
II miejsce Magda Markiewka i Natalia Tomiczek – skok w dal
II miejsce Małgorzata Adamczyk – bieg na 800 metrów
III miejsce Karolina Szymura – bieg na 400 metrów
III miejsce Daniel Przybyłowski – bieg na 100 metrów
II miejsce Daniel Przybyłowski, Paweł Sobala, Rafał Sowa, Mateusz Pająk – bieg sztafetowy
III miejsce Edyta Połednik, Patrycja Antosz, Nikola Mazgaj, Estera Stużyńska – bieg sztafetowy
Nasi reprezentanci:
Dziewczyny: Edyta Połednik, Estera Stużyńska, Paulina Leks, Nikola Mazgaj, Liliana Nowak, Karolina Szymura, Magda Durczok, Julia Polak, Gosia Adamczyk, Aleksandra Kowalska, Julia Matuła, Marta Zielonka, Anna Chojnacka, Magda Markiewka, Natalia Tomiczek
Chłopcy: Rafał Sowa, Paweł Sobala, Dawid Nawrocki, Wojciech Antińczyk, Jakub Szóstek, Tymoteusz Chłopecki, Mateusz Lampert, Daniel Przybyłowski, Mateusz Pająk, Daniel Durczok, Krzysztof Łukoszek, Bartosz Strong

 

Kolejne sportowe sukcesy naszych uczniów

27 września nasze uczennice wzięły udział w XXVII Biegu Gazety Wodzisławskiej im. LESZKA KOWALCZYKA zajmując miejsca na podium:

1. miejsce: Lilianna Nowak
3. miejsce: Emilia Czajka

Doskonałe wyniki uzyskały również Nikola Mazgaj, Aleksandra Połednik oraz Amelia Kwapisz.

Gratulujemy!

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok