II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

w Wodzisławiu Śląskim

Podwójny brąz dla Kamila na Pucharze Polski Juniorów!

Z ogromną dumą i radością dzielimy się informacjami o sukcesach sportowych naszego ucznia: Kamil Huwer - uczeń klasy IIIC uzyskał bardzo wysokie wyniki w zawodach Pucharu Polski Juniorów w szpadzie, które odbyły się w dniach 21-22 września w Obornikach Śląskich oraz 2-3 listopada w Rybniku. W stawce startujących 113 i 112 zawodników, Kamil, zawodnik klubu RMKS Rybnik, zajął za każdym razem III miejsce!
W starcie w Rybniku niestety uraz uda spowodował, iż nie dokończył swojej walki o wejście do finału z przeciwnikiem z Warszawy.
W swoich starciach pucharowych pokonał kolegów zajmujących czołowe miejsca na liście rankingowej Polskiego Związku Szermierczego i tym samym awansował na 8 pozycję w krajowej klasyfikacji generalnej w stawce 96 sklasyfikowanych zawodników. Daje to mu możliwość do reprezentowania naszego kraju w startach na zawodach Pucharu Świata Juniorów.
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki w osiąganiu dalszych sukcesów!

Stypendia KFnrD dla wybitnie uzdolnionych uczniów naszego liceum!

stypendiakfrn1stypendiakfrn2

Olga Wilk i Mateusz Kołek, 26 października na Zamku Królewskim w Warszawie, odebrali stypendium Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w ramach „Programu pomocy wybitnie zdolnym”. Uczniowie Ci zasłynęli jako młodzi naukowcy w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych. Powyższe wyróżnienie otwiera im nie tylko drogę do prac badawczych pod okiem znakomitych specjalistów, ale daje możliwość udziału w stażach i warsztatach badawczych na renomowanych uczelniach.
Jesteśmy z Was dumni, gratulujemy i życzymy owocnych doświadczeń!

Eksperymenty naukowe MATEUSZA KOŁKA... w laboratorium Uniwersytetu Warszawskiego

Anticancer and apoptotic activity of coelomic fluid from earthworm Eisenia foetida, L-ascorbic acid and beta-glucan
(Działanie przeciwnowotworowe i aktywność apoptotyczna płynu celomatycznego z dżdżownicy Eisenia foetida, kwasu L-askorbinowego oraz beta-glukanu)

Projekt o powyższym tytule jest owocem kilkumiesięcznych starań MATEUSZA KOŁKA (IIIA) i Pauliny Zegarskiej, studentki medycyny. W ostatnim czasie dzięki uprzejmości dr hab. Piotra Bębasa, kierownika Zakładu Fizjologii Zwierząt Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Marty Polańskiej, udało się młodym naukowcom przeprowadzić wstępne badania laboratoryjne, określające wpływ wyżej wymienionych substancji na komórki nowotworowe. Wymagało to wielu dni ciężkiej pracy, często do późnych godzin nocnych, w laboratorium Uniwersytetu, bólu kręgosłupa od siedzenia pod laminarem,... ale opłacało się! Dowiedli bowiem, że zarówno płyn celomatyczny pozyskany z dżdżownic, jak i kwas L-askorbinowy powodują zahamowanie wzrostu oraz śmierć komórek nowotworowych. Aktualnie zebrane przez nich dane są analizowane. Planują powtórzyć eksperyment i opublikować wyniki, a także kontynuować badania pod kątem analizy chemicznej płynu celomatycznego oraz identyfikacji substancji odpowiedzialnej za śmierć komórek nowotworowych. Czy pomogą wygrać walkę z nowotworami?
Trzymamy kciuki Paulino i Mateuszu !

WiSci 2019 - Dziewczyny w górę!

Uczennica klasy IIa, Olga Wilk, podczas minionych wakacji jako jedna z 20 reprezentantek Polski uczestniczyła w WiSci Estonia 2019. Był to dwutygodniowy międzynarodowy obóz zorganizowany przez globalny ruch GirlUp i partnerów: Google, Intel, U.S. Department of State. Był to czas przepełniony warsztatami i szkoleniami w międzynarodowym gronie uczestniczek z Estonii, Łotwy, Gruzji, Polski i USA. Zajęcia były prowadzone m.in. przez NASA oraz American Society for Microbiology. Olga planuje rozpowszechniać ruch GirlUp poprzez założenie szkolnego klubu GirlUp. Szczegółowe informacje już wkrótce!

 

 

Sukcesy w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Angielskiego!

Z przyjemnością pragniemy poinformować, że w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Angielskiego "Mogalo" uczennice klasy Ia oraz I b zajęły bardzo wysokie wyniki. W Konkursie wzięło udział 1600 uczniów z 270 szkół z całej Polski. Oto wyniki w odniesieniu do województwa śląskiego:
Olga Wilk - I miejsce
Małgorzata Kucza - VIII miejsce
Megan Durczok - IX miejsce
Marta Sowisz - XI miejsce
Gratulujemy!

XLVIII Olimpiada Biologiczna - sukces Olgi!

Olimpiada BiologicznaW minionym tygodniu uczennica II Liceum Ogólnokształcącego - Olga Wilk - uczestniczyła w uroczystym podsumowaniu etapu okręgowego XLVIII Olimpiady Biologiczej w Kielcach. Jury doceniło pracę Olgi, wyróżniając ją nagodą książkową. Jesteśmy pełni podziwu, ponieważ Olga jest uczennicą klasy pierwszej! Specjalne podziękowania otrzymała p. Grażyna Tytko - opiekun naukowy wspomnianej pracy badawczej. Gratulujemy!

Artur w pierwszej piętnastce w Polsce w Olimpiadzie Statystycznej!

statystyczna2019Uczeń "Tischnera" Artur Markiel (IIIA) uczestniczył w ETAPIE CENTRALNYM Olimpiady Statystycznej. Zacne grono finalistów liczyło tylko 30 uczniów z całej Polski. Spektakularny wynik Artura - 14. miejsce - dał mu tytuł FINALISTY i ZŁOTY INDEKS, umożliwiający przyjęcie na najbardziej prestiżowe uczelnie w kraju. 

Warto wspomnieć, że finalistów wyłoniono spośród 3009 uczniów z 325 szkół z całej Polski.

Arturze, genialnie! Jesteśmy z Ciebie dumni!

Mistrzyni pióra

kreatywnepisanie20191

Uczennica klasy IA, Justyna Pełeszuk, odebrała dyplom i nagrodę za uzyskanie I miejsca w Powiatowym Konkursie Kreatywnego Pisania w Języku Angielskim. Zadaniem uczestników Konkursu było napisanie opowiadania zatytułowanego "The Vanishing" i osadzenie opisywanej historii w kulturze i realiach Nowej Zelandii. Członkowie jury docenili wysoką jakość wypracowania Justyny pod względem bogactwa słownictwa, ciekawie użytych środków językowych, stylu i zacięcia literackiego. Było to skomplikowane zadanie, tym bardziej więc gratulujemy.

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok