ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

w Wodzisławiu Śląskim

Wędrówka śladami Stanisława Wyspiańskiego

22 marca uczniowie z klas 3b, 3c oraz 3d mieli okazję wyruszyć w podróż ,,Śladami Stanisława Wyspiańskiego’’. Wędrówka rozpoczęła się od zwiedzania krakowskiej Rydlówki, czyli słynnego dworku, w którym 20 listopada 1900 roku odbyło się wesele poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. To właśnie to wydarzenie uwiecznił w dramacie ,,Wesele’’ Stanisław Wyspiański.
Rydlówka była zaledwie przedsmakiem tego, co czekało na uczniów wodzisławskiego Tischnera chwilę później. Spacerując po krakowskich ulicach, miłośnicy twórczości Wyspiańskiego zobaczyli m.in. witraże projektu artysty w Kościele Franciszkanów oraz Dom Długosza, w którym mieszkała rodzina Wyspiańskich. Uczniowie z naszego liceum wytrwale odkrywali również największe tajemnice twórczości i życia Stanisława Wyspiańskiego podczas wystawy ,,Wyspiański. Nieznany’’ w Muzeum Narodowym w Krakowie.


To nie koniec atrakcji związanych ze Stanisławem Wyspiańskim. Dzięki współpracy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim z Powiatowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli (mgr Katarzyną Hawel) oraz Wodzisławskim Centrum Kultury (Ireneuszem Skupniem) uczniowie z klas 3a, 3b oraz 3LP obejrzeli na dużym ekranie film ,,Wesele’’ w reżyserii Andrzeja Wajdy. Bezpośrednio po projekcji filmu odbył się również wykład pod hasłem ,,Zaczarowany świat Wesela Andrzeja Wajdy’’, który poprowadziła dr hab. Ewa Ogłoza z Uniwersytetu Śląskiego.
Najważniejsze wydarzenie związane z odkrywaniem twórczości Stanisława Wyspiańskiego przez naszych uczniów zbliża się wielkimi krokami. Już za kilka dni wodzisławskiego Tischnera odwiedzi wnuczka młodopolskiego artysty – Dorota Wyspiańska-Zapędowska.

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Ok